Trylogia nowojorska

2012-08-06
978-83-240-2253-3
Michał Kłobukowski
powieść amerykańska Szklane miasto Duchy Zamknięty pokój

Zdecydowanie niebanalna opowieść o zatraceniu się w "słusznej sprawie", która powoli i stanowczo przejmuje życie bohaterów. Książka napisana jest prostym językiem, ale nie dajcie się zwieść - zawarto w niej ogrom nawiązań, sztuczek i znaczeń, a kryminalny motyw śledztwa jest jedynie tłem do perwersyjnej zabawy jaką czyni nam autor. Wszystkie historie przesiąknięte są...

Liczyłem na strzał w końcówce, niesamowite połączenie wszystkich wątków, a wyszło połączenie tylko częściowe i niewiele wnoszące. Ze względów językowych książkę czyta się dobrze, opowieści wciągają, ale każda w którymś momencie rozczarowuje. Liczyłem, że nagle okaże się np. po co w treści pojawia się autor czy kim stał się chory chłopak. Nie pykło, ale ocena i tak solidna.

Austera kojarzyłem zawsze z filmem (Dym, Brooklyn Boogie), a tak naprawdę, to nie kojarzyłem go wcale. Na Trylogię Nowojorską trafiłem moim tropem nowojorskim właśnie (Manhattan Transfer, Wielki Gatsby). Spodziewałem się czegoś o wadze piórkowej, Woody’ego Allena literatury… ale po paru fangach w nos nabrałem szacunku dla przeciwnika.
Czytało się trudno i przyjemnie zarazem...

Czyta się tę pozycję bardzo przyjemnie. Właśnie skończyłem i na razie zbieram myśli, staram się uporządkować sobie całość. Na razie mogę powiedzieć, że z czystym sercem polecam.

Coś fantastycznego. Genialnego. Patroszącego. Pieczołowicie stworzona konstrukcja jedynej w życiu ucieczki - przed sensem i ku niemu. Zachłystując się po drodze miłością, pozwalając książkom dobudowywać fragmenty własnej osobowości. Pozostaję pod zaklęciem.

Na półkach: , , , ,

Doceniam piętrowość fabuły, intelektualne wywody, pomysł. To z pewnością jest dobra książka. Mnie nieco zmęczyła - coś w sposobie narracji sprawiło, że nie podążałam za autorem z takim entuzjazmem, jaki pewnie by go u czytelnika interesował ;)

Pierwsze spotkanie z Austerem i na pewno nie ostatnie. Muszę jednak po Trylogii odpocząć, bo mętlik mam w głowie straszny. Książka napisana świetnie. Czyta się rewelacyjnie, ale pomysł przenikających się wątków, zwodzenia nieustająco czytelnika trochę mnie zmęczył. Jednak samą książkę jak najbardziej polecam!

Książka niezwykła. Autor to wirtuoz języka, rasowy pisarz, który "robi z czytelnikiem, co chce".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

DOSKONAŁE. Trzy dość abstrakcyjne historie w niesamowitym klimacie noir z elementami groteski, grozy i absurdu. Literacki majstersztyk.

Dopiero podczas trzeciej lektury Paula Austera odkryłam, co podoba się w jego książkach innym czytelnikom. A może odkryłam, co mnie w nich porywa. Na pewno nie chodzi o treść, im konkretniejsza akcja, tym mniejszy urok ma narracja Austeria. Mnie urzekł język pisarza, rzadko mogę przyznać, że bardziej cenię sobie formę, a nie treść. „Trylogia nowojorska” właśnie ma to do...

Dyskusje

1 097