Trylogia nowojorska

978-83-240-2253-3
Michał Kłobukowski
powieść amerykańska Szklane miasto Duchy Zamknięty pokój

Rzecz znakomita!

Uwielbiam melanż gatunków literackich, gdyż sprawne operowanie nimi uważam za jeden z wyznaczników talentów i umiejętności literackich pisarzy, a Auster robi to genialnie. Niekiedy ma się wrażenie, że w rzeczy samej mamy do czynienia z historią kryminalną, a to fantastyczna zabawa stereotypami i oczekiwaniami czytelnika.

Oczywiście, dla kogoś kto szuka w literaturze tylko fabuły, prostej jak konstrukcja cepa i szybkiej jak pojazd Formuły 1, "Trylogia nowojorska" może wydać się ciężkawa czy nawet nudna.

Lecz jeśli chcecie poobcować z literaturą lekką, a zarazem mądra i wyamagającą, sięgnijcie po "Trylogię nowojorską".

Rzecz znakomita!

Oczywiście, dla kogoś kto szuka...

Trzy nowele, które przede wszystkim łączy klimat, motyw poszukiwania, niektóre rekwizyty i z grubsza miejsce i czas akcji. Auster zręcznie nawiązuje do konwencji „noir”, jednak w jego świecie istotniejsze jest poszukiwanie, a nie znalezienie. A od poszukiwania skutki w nim zatracenia.

Autor bawi się z nami, nawiązując do konwencji powieści detektywistycznej, podsuwając fałszywe tropy. W dodatku co jakiś czas pojawiają się oczywiste nawiązania do dzieł innych autorów. Gdy już zauważymy to „mrugnięcie oka”, po kilku stronach Auster kpi z nas, skręcając akcje w zupełnie innym, od oczekiwanego w związku z tym odkryciem, kierunku. Jest w tych opowieściach i kafkowski, duszny klimat, ale i doza frywolności Apollinaire'a. Frapująca lektura.

Niezbyt porywające 3 opowieści detektywistyczne z elementami psychologicznymi.
Dużo niedopowiedzeń ale moim zdaniem historia nie wyrabia i nie miałem uczucia niedosytu po prostu mało interesowały mnie te niedopowiedzenia.

Niezbyt porywające 3 opowieści detektywistyczne z elementami psychologicznymi.

Książkę polecił mi znajomy, mówiąc, że spodoba mi się bardzo. I tak dokładnie było. Tekst zaskakuje, jest niedopowiedziany, co uważam za największą jego zaletę, miesza w głowie i pozostawia niedosyt powodujący, że myśli się o tej książce jeszcze długo po przeczytaniu. Bohaterowie z krwi i kości, ale też nie są to zwyczajni ludzie, to osoby "inne". Minusem jest użycie dość sztampowego pomysłu "rysowania" na mapie, ale całość jak najbardziej kupuję.
Nie jest to "wielkie dzieło literackie" i na takie nie aspiruje. To po prostu świetna książka, bez zadęcia, bez snobizmu.
Jedna z lepszych książek, jakie przeczytałem.

Zdecydowanie niebanalna opowieść o zatraceniu się w "słusznej sprawie", która powoli i stanowczo przejmuje życie bohaterów. Książka napisana jest prostym językiem, ale nie dajcie się zwieść - zawarto w niej ogrom nawiązań, sztuczek i znaczeń, a kryminalny motyw śledztwa jest jedynie tłem do perwersyjnej zabawy jaką czyni nam autor. Wszystkie historie przesiąknięte są abstrakcyjnym klimatem, a po przeczytaniu ma się ochotę szukać wyjaśnień i rozwiązań licznych zagadek. Akcji jest niewiele i ogranicza się do najistotniejszych działań. Nieporównywalnie więcej jest tutaj opisów przemyśleń bohaterów i ich stanu psychicznego. Książka raczej przeznaczona dla bardziej otwartego czytelnika, który odnajdzie przyjemność z surrealizmu wydarzeń i samego stylu pisarza.

Liczyłem na strzał w końcówce, niesamowite połączenie wszystkich wątków, a wyszło połączenie tylko częściowe i niewiele wnoszące. Ze względów językowych książkę czyta się dobrze, opowieści wciągają, ale każda w którymś momencie rozczarowuje. Liczyłem, że nagle okaże się np. po co w treści pojawia się autor czy kim stał się chory chłopak. Nie pykło, ale ocena i tak solidna.

Czyta się tę pozycję bardzo przyjemnie. Właśnie skończyłem i na razie zbieram myśli, staram się uporządkować sobie całość. Na razie mogę powiedzieć, że z czystym sercem polecam.

Coś fantastycznego. Genialnego. Patroszącego. Pieczołowicie stworzona konstrukcja jedynej w życiu ucieczki - przed sensem i ku niemu. Zachłystując się po drodze miłością, pozwalając książkom dobudowywać fragmenty własnej osobowości. Pozostaję pod zaklęciem.

Na półkach: , , , ,

Doceniam piętrowość fabuły, intelektualne wywody, pomysł. To z pewnością jest dobra książka. Mnie nieco zmęczyła - coś w sposobie narracji sprawiło, że nie podążałam za autorem z takim entuzjazmem, jaki pewnie by go u czytelnika interesował ;)

Austera kojarzyłem zawsze z filmem (Dym, Brooklyn Boogie), a tak naprawdę, to nie kojarzyłem go wcale. Na Trylogię Nowojorską trafiłem moim tropem nowojorskim właśnie (Manhattan Transfer, Wielki Gatsby). Spodziewałem się czegoś o wadze piórkowej, Woody’ego Allena literatury… ale po paru fangach w nos nabrałem szacunku dla przeciwnika.
Czytało się trudno i przyjemnie zarazem (rzadka kombinacja na wymiarach łatwość-przyjemność). Łatwo, bo język lekki, uważnie pisane zdania, klimat diablikowaty, lekki dystans, ale też humor i życzliwość do bohaterów (świata?).
Trudno, bo to rzecz mocno złożona, a tematy fundamentalne: gdzie przebiega granica literatury, co nie jest fikcją, co nie jest tekstem? Jak istnieję w świecie i co tego istnienia zostanie, jeśli zrezygnuję z języka (a więc relacji z innymi ludźmi i moimi linkami do hipertekstu kultury).
Nauka poprzez zabawę. Auster bawi się piętrowo relacją narrator – czytelnik, wprowadzając kaskady autorów (z nim samym włącznie), zapętla poznających z poznawanymi (White – Blue – Black), umieszcza trzy luźno związane ze sobą książki w jednej, spycha swoich bohaterów w samotność, na margines społeczeństwa (Peter Stillman i Quinn, Blue, Fanschawe), w poszukiwaniu wiedzy tyleż ezoterycznej i mistycznej (chodzenie "bez myśli" Quinna jak praktyka kin-hin), co wariackiej (czerwony notes, teorie Stillmana).
Do tego masa nawiązań literackich, z których jestem w stanie wyłapać pewnie 1% (np. Fanschawe to chyba hołd dla Kopisty Barleby’ego, doczytałem też gdzieś, że to tytuł anonimowo opublikowanej powieści Nathaniela Hawthorne’a – wątek jeszcze do zbadania, nie mam pojęcia o amerykańskim romantyźmie); tropem trylogii trafiłem na "Pierre Manard, autor Don Kichota", etc.
Tak więc – Auster to dla mnie odkrycie. Widzę jego pokrewieństwo z Calvino, ale Auster jest, hmmm, szczerszy, taką szerością poety bardziej, niż pisarza. Ciekawa sprawa… a dzisiaj zaczynam Moby Dicka.

Garść cytatów:
"Blue wciąż czeka, aż wyłoni się jakaś konkretna trasa, aż spadnie z nieba klucz do sekretu Blacka. Ale jest zbyt uczciwy, żeby się oszukiwać; wie, że we wszystkim, co się dotychczas wydarzyło, nie sposób doszukiwać się najmniejszego ładu ani sensu. Ale tym razem wcale się tą myślą nie zniechęca. Przeciwnie, głębiej w siebie wniknąwszy stwierdza, że w sumie raczej mu ona dodaje animuszu."
(s. 140)
"Ale Blue wciąż się męczy i choć z ociąganiem przyznaje, że Thoreau może i nie jest taki głupi, ma już trochę za złe Blackowi, który skazał go na tę mękę. Nie wie, że gdyby zdobył się na cierpliwość i przeczytał tę książkę z takim nastawieniem, jakiego ona wymaga, całe jego życie zaczęłoby się zmieniać i własna sytuacja pomału stałaby się dlań jasna: zrozumiałby, kim są Black i White, czym jest Sprawa, zrozumiałby wszystko, co go osobiście dotyczy."
(s. 148)
"Jak wydostać się z pokoju, który jest książką, która nie przestanie się pisać, póki on będzie siedział w pokoju?"
(s. 153)
"Czy wreszcie M.M. Bachtin, rosyjski krytyk literacki i filozof: kiedy w czasie drugiej wojny światowej Niemcy napadły na Rosję, pomału puścił z dymem jedyny istniejący rękopis swojego niewydanego dzieła, sążnistego studnium literatury niemieckiej, którego napisanie zajęło mu długie lata. Sięgał po kartkę za kartką, zwijał w nich tytoń jak w bibułce i w ten sposób codziennie wypalał kolejny fragment książki, aż nic z niej nie zostało. Są to autentyczne historie. Może zarazem i przypowieści, ale swój sens zawdzięczają tylko temu, że są prawdziwe." (s. 225)
"Myśli kończą się tam, gdzie zaczyna się świat, powtarzałem sobie. Ale osobowość ludzka także istnieje w świecie, odpowiadałem natychmiast, podobnie jak myśli, które mają w niej swoje źródło. Problem polegał na tym, że przestawałem już rozróżniać. To nie może być tamtym. Jabłka to nie pomarańcze, a brzoskwinie nie śliwki. Czuje się tę różnicę językiem i gdzieś w sobie od razu się wie, co jest czym. A mnie wszystko zaczynało smakować jednakowo. Nie bywałem już głodny, nie mogłem zmusić się do jedzenia."
(s. 256)
"Z mojej opowieści naprawdę ważne jest zakończenie, a gdybym nie miał go teraz w głowie, nie mógłbym zacząć tej książki. Tak jak i dwóch poprzednich: "Szklanego miasta" i "Duchów". Te trzy historie są w gruncie rzeczy jedną, lecz w każdej z nich moja świadomość sensu opowiadanej fabuły jest na innym etapie rozwoju niż w dwóch pozostałych. Nie twierdzę, że rozwiązałem jakiekolwiek problemy. Sugeruję tylko, że nadeszła chwila, kiedy już nie bałem się przyjrzeć wcześniejszym wydarzeniom. Jeśli wynikły z tego jakieś słowa, to wyłącznie dlatego, że chcąc nie chcąc musiałem przyjąć, wziąć na siebie i pójść, dokąd mnie prowadziły. Ale to jeszcze nie znaczy, że słowa są ważne. Już od dawna walczę ze sobą o to, żeby pożegnać się z pewną sprawą i w sumie liczy się tylko ta walka. A moja historia nie zawiera się w słowach, lecz właśnie w tej walce." (ss. 259-260)
(s. 259)

Czytało się trudno i przyjemnie zarazem...