Przebieranka

Okładka książki Przebieranka Bogdan Zdanowicz
Okładka książki Przebieranka
Bogdan Zdanowicz Wydawnictwo: Bogdan Zdanowicz poezja
76 str. 1 godz. 16 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Bogdan Zdanowicz
Data wydania:
2012-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-01
Liczba stron:
76
Czas czytania
1 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393371327
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
84

Na półkach:

Bogdan Zdanowicz, jak czytamy w biogramie, dawno skończony polonista, były instruktor-nauczyciel, spełniony już emeryt. Poeta. „Przebieranka” to jego siódmy tomik.
Tytuły (książki i kolejnych rozdziałów) przemycają nie tylko lingwistyczne zacięcie autora, jego upodobanie do operacji na słowie, na morfemie, wyczulenie na niuanse i różnice znaczeniowe, które już na poziomie przedrostka potrafią wywrócić sens słowa na lewą stronę, ale także sugerują epicentra, z których będą wybijać wiersze, tematy, światy, które zajmują poetę; czy np. „rozbieranka” to nie sygnał: erotyka, ale i jednocześnie: ściąganie wierzchnich warstw, docieranie do sedna? A „nabieranka”, czy nie suponuje problemu prawdy i zmyślenia? Problemu, za którym podążymy wraz z autorem i do jego dzieciństwa, i fascynacji literackich, i do platońskiej jaskini, i w świat uchwyconej na fotografii chwili, a nawet jej negatywu.
Wiersze na otwarcie, prowadzone na konfesyjną i gorzką zarazem nutę, są swoistym manifestem rozczarowania: „wracam by znowu grać królewicza / a Kopciuszek jest brzydka i głupia” [poza spojrzeniem], a jednocześnie jednoznacznym wykreśleniem linii, za którą zaczyna się przepaść pomiędzy kobiecym i męskim światem: „jasne jest twoje ciało // jasne że jest i dusza / ale jak jej dotknąć? // co nie znaczy że resztę tak // od razu” [banał o duszy kobiecej] i wynikającym z niej dramatycznym (w kobieco-męskich relacjach szczególnie widocznym) rozdźwiękiem: „chcemy siebie / skomunikować / a wymawiamy się językiem / kołacząc w otwarte usta” [*** (chcemy siebie skomunikować)]. Motyw odwiecznego kłopotu z niemożnością pełnego wyrażenia rzeczywistości słowem, zakodowania jej w jednoznaczny sposób, obecny jest zresztą i w innych tekstach tomu („stworzyliśmy góry / słowami / wyciągniętymi z dolin // głowy oblekało / powietrze / bezdźwięczne – dźwięczne / pocałunki / ulatywały z ust” [w górach]). (...)

Izabela Fietkiewicz-Paszek, Gazeta Literacka Migotania, nr 2(35)/2012

cała recenzja:


http://alternet.poezja-art.eu/recenzje-i-omowienia-ksiazek-poetyckich/bogdan-zdanowicz-przebieranka-gazeta-literacka-migotania-nr-235-2012/

Bogdan Zdanowicz, jak czytamy w biogramie, dawno skończony polonista, były instruktor-nauczyciel, spełniony już emeryt. Poeta. „Przebieranka” to jego siódmy tomik.
Tytuły (książki i kolejnych rozdziałów) przemycają nie tylko lingwistyczne zacięcie autora, jego upodobanie do operacji na słowie, na morfemie, wyczulenie na niuanse i różnice znaczeniowe, które już na poziomie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
4

Na półkach: ,


avatar
1
1

Na półkach: , ,

Tytuł: Przebieranka
Autor: Bogdan Zdanowicz
Kategoria: Poezja współczesna
Wydawnictwo: nakład własny Bogdan Zdanowicz - Kraków
Rok pierwszego wydania: marzec 2012

Dla ciebie, kimkolwiek bym teraz nie była…*

Poetą się nie jest, poetą się bywa - powtarzając za Norwidem, można się zastanawiać ile w tych słowach prawdy. Czy tę regułę potwierdzają wyjątki? Można mieć do czynienia z rasowym poetą z krwi i kości, który udowadnia, że nie tylko poetą jest, ale mierzy wysoką klasą wśród innych?

Przebieranka to najnowszy tomik poetycki Bogdana Zdanowicza, wydany w marcu 2012 roku .
Podzielony na pięć części (rozbieranka, nabieranka, obieranka, wybieranka i aria dla Cisia),mówi całym sobą do czytelnika o poszukiwaniu spełnienia, o niemożliwości w możliwości. Tomik jest retrospekcją przemijania, uczuć, chwilą zastanowienia nad własnym człowieczeństwem w otaczającym świecie.

Podmiot liryczny, ciągnąc za sobą bagaż doświadczeń, chce (pragnie) mieć nadzieję i choć gorycz rozczarowań ciśnie go do ziemi, walczy o urzeczywistnienie siebie.
Podnosi się świadom, że takie jest życie.

jeszcze zbieram skarpetki
i kilka rozrzuconych słów
na końcu siebie₁

Lubię takie wiersze, w których jestem w stanie poczuć, zidentyfikować się z peelem. Odnaleźć porozumienie z pisanym słowem i wtopić się w nie.

kiedyś rano ci umrę
w pamięci
z dwóch lat szukania
najlepszych porównań
dla twoich oczu
gdy płaczesz

to może być przełamanie
dobre jak modlitwa
powtarzana bez zrozumienia
w martwym języku

więc kiedy nagle umrę
cały – nie płacz
wtedy nikt już nie nazwie
twoich oczu₂


Liryki w tomiku urzekają, pełnią słowa i prawdziwością odczuwania miłości przez peela.



1.
jeżeli miłość jest
skąd przychodzi rozpacz₃

Zdanowiczowi – udaje się przekonać mnie, że słowa ułożone w wersy - wiersze, które tworzy nie są plastikowe.
W Przebierance nie ma udawanej wzniosłości, poeta nie bawi się z czytelnikiem w patos,a o sprawach, które dotykają każdego z nas pisze przejmująco do bólu głęboko wnikając w świadomość czytelnika.

Tomik przesiąknięty jest Krakowem, jego magią. Tam rozgrywają się ludzkie losy, a zmienność miasta wyznaczają tylko pory roku. Czuć jego majestat w obliczu życia.
stara kobieta
która kiedyś była młodą poetką
mówi halo
halo
jakby to była zabawa
w głuchy telefon

nie słyszę
czy odpowiada jej
echo w słuchawce

w pustym mieszkaniu
nie ma nawet kota₄

Świadomość poetycką Zdanowicza czuje się od pierwszej do ostatniej strony. W tytule autor puszcza oko do czytelnika, kiedy to przebiera podmiot liryczny różne odcienie emocji.

ma aparat klisze
jest artystą

ma aparat bez kliszy
jest człowiekiem

*

boli go głowa serce
ale lubi ciało
młodsze

siebie sprzed lat
w pozycji leżąc
- tak tworzył najpiękniejsze akty

bolą go wspomnienia ₅

Przebieranki Bogdana Zdanowicza nie można odłożyć na półkę. Ta poezja jest miarą naszych czasów, dobra na każdy moment dnia, żeby zatopić się w wierszach i odkrywać ich znaczenie na nowo. Odnajdować refleksje tak uniwersalne, że bliskie każdemu z nas, a nie tylko miłośnikom poezji.

Jestem kobietą, lubię Przebierankę…
***
Bogdan Zdanowicz - jak pisze o sobie: jest dawno skończonym polonistą, byłym nauczycielem – instruktorem […]. Dzieciństwo i młodość spędził w Łobezie – studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktualnie mieszka w Krakowie.
Więcej o autorze:
www.bezet.art.pl

Inne publikacje Bogdana Zdanowicza: Kiedy Ciebie nie ma (1980),Szpital zwyczajnego dnia (1989),Piosenki dla dziewczynek (2001),Sowa i inne ptaki (2002),inne przestrzenie (2004),inne przestrzenie – bis (2006)
Cytaty:
* parafraza dedykacji: dla ciebie kimkolwiek teraz jesteś
₁ poza spojrzeniem str. 7
₂ w moim martwym języku str. 31
₃ 12 tez o miłości str.53
₄ za ścianą str. 46
₅ camera obscura str. 59

Małgorzata Krupińska – Cyprysiak (Gretel Green) czerwiec 2012

Tytuł: Przebieranka
Autor: Bogdan Zdanowicz
Kategoria: Poezja współczesna
Wydawnictwo: nakład własny Bogdan Zdanowicz - Kraków
Rok pierwszego wydania: marzec 2012

Dla ciebie, kimkolwiek bym teraz nie była…*

Poetą się nie jest, poetą się bywa - powtarzając za Norwidem, można się zastanawiać ile w tych słowach prawdy. Czy tę regułę potwierdzają wyjątki? Można mieć do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przebieranka


Podobne książki

Przeczytaj także