Poczet uczonych polskich

Okładka książki Poczet uczonych polskich Andrzej Bandomir
Okładka książki Poczet uczonych polskich
Andrzej Bandomir Wydawnictwo: historia
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Poczet uczonych polskich
Wydawnictwo:
Data wydania:
1975-05-07
Data 1. wyd. pol.:
1975-05-07
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
Tagi:
historia biografie poczet uczonych
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
892
6

Na półkach:

Zdecydowanie za dużo treści o matematykach, przy niektórych połowę tekstu zajmuje opis otrzymanych doktoratów honoris causa - informacje fachowe, które nie są "tłumaczone" na język człowieka nie związanego z matematyką. Niestety przesyt matematykami odchudził treść o przyrodnikach.

Zdecydowanie za dużo treści o matematykach, przy niektórych połowę tekstu zajmuje opis otrzymanych doktoratów honoris causa - informacje fachowe, które nie są "tłumaczone" na język człowieka nie związanego z matematyką. Niestety przesyt matematykami odchudził treść o przyrodnikach.

Pokaż mimo to

avatar
331
303

Na półkach: ,

Co prawda współcześnie można mieć zastrzeżenia odnośnie poziomu naszej edukacji, sytuacji na uczelniach wyższych oraz ogólnego dorobku nauki polskiej na tle dorobku reszty świata, ale należy pamiętać, że dawniej sytuacja była inna. Polacy mieli istotny wkład w rozwój intelektualizmu europejskiego już od czasów Średniowiecza, kiedy to pojawiały się postacie nietuzinkowe i naukowcy zdolni odnieść sukces na arenie międzynarodowej. W „Poczcie” zawarto właśnie takie sylwetki. Mamy więc – począwszy od XIII wieku – przedstawione osobistości, które poprzez swoją działalność naukową wpływały na jej rozwój, a niekiedy przysporzyły Polsce sławy dzięki swoim działaniom. Oprócz sławnych osób (jak Kopernik) mamy także wiele postaci słabo kojarzonych (dla przykładu Erazm Witello),które jednak swoimi osiągnięciami również zdobyły sobie uznanie.

Warto przyswoić sobie przekonanie, że pomimo kiepskich warunków, ciągłego niedofinansowania i nierzadko niezrozumienia (notoryczne problemy polskiej nauki) Polska jako kraj ma wielu badaczy i naukowców, którzy zasłużyli sobie na europejski czy nawet światowy szacunek. Korzystając z braku poważniejszych barier w przepływie myśli, nasi intelektualiści dokonali wielu osiągnięć, których nam się zazdrości (lub powinno). Istnieje sporo miejsc na świecie (Ameryka Południowa, zachodnie wybrzeże Afryki, oczywiście Stany Zjednoczone),gdzie nazwiska polskich pionierów są lepiej znane niż w ich rodzimym kraju. „Poczet” pokazuje także to, że w okresie zaborów, kiedy Polska nie posiadała własnego kraju, uczeni nie zaprzestawali działalności (nawet na zesłaniu, co widać choćby o badaniach prowadzonych na Syberii w XIX wieku). Jest to krzepiące, że poświęcenia w imię nauki w dużej mierze nie poszły na marne, lecz stanowiły przyczynek do światowej rozwoju nauk przyrodniczych.

Co prawda współcześnie można mieć zastrzeżenia odnośnie poziomu naszej edukacji, sytuacji na uczelniach wyższych oraz ogólnego dorobku nauki polskiej na tle dorobku reszty świata, ale należy pamiętać, że dawniej sytuacja była inna. Polacy mieli istotny wkład w rozwój intelektualizmu europejskiego już od czasów Średniowiecza, kiedy to pojawiały się postacie nietuzinkowe i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • Przeczytane
    4
  • Biografia
    1
  • Różne
    1
  • Historyczne
    1
  • Ebooki
    1
  • Na sprzedaż
    1
  • Oddane
    1
  • Poczety
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poczet uczonych polskich


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne