Spowiedź Chinki

Okładka książki Spowiedź Chinki Pearl S. Buck
Okładka książki Spowiedź Chinki
Pearl S. Buck Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
East Wind - West Wind
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1959-01-01
1959-01-01
Wanda Kragen
Chiny psychologiczno-obyczajowa przesądy

W moim przypadku literacki debiut Pearl Buck staje się podsumowaniem Jej pracy, gdyż oprócz trylogii była to jedyna z wydanych na polskim rynku powieści dotąd nieprzeczytanych. I z tej perspektywy trudno mi uwierzyć, że ta zwięźle potraktowana historia jest rozpoczęciem literackiej przygody noblistki. Bardzo trafnie zatytułowana "Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu" opisuje z prostotą chińskie konwenanse w przededniu zmian jakie zaczną ogarniać Stare Chiny.

Bohaterka Kwei-Lan w swych rozważaniach zwraca się bezpośrednio do osoby, którą uważa za Siostrę, choć ta nawet nie jest jej rodaczką, za to wydaje się, że musi je łączyć szczególna więź skoro dzieli się z nią każdym ważnym wydarzeniem z życia swej rodziny. Czy jest to forma pamiętnika? A może korespondencja? Jednak nie ma tu typowego podziału na formę, która oddawała by charakter korespondencji, a jedynie sposób odnoszenia się do adresatki, wzmianki na temat niedawnych spotkań, dzielenie się emocjami oraz bieżącymi zdarzeniami z życia bohaterki mógłby na to wskazywać. W każdym razie narracja jest osobista, momentami przejmująca, emocjonalna, a jednak wyważona.

Pearl Buck za pośrednictwem członka zamożnej rodziny pokazuje relacje jakie panują w chińskiej tradycyjnie żyjącej rodzinie oraz zmiany, jakie dokonują się przede wszystkim wśród młodych. To oni uczą się, na studia zaczynają wyjeżdżać do USA, poznają zdecydowanie odmienną kulturę Zachodu i wielu z nich zaczyna eksperymentować przenosząc pewne jej elementy na rodzimy grunt.Po wiekach izolacji Chiny przezywają renesans w stylu Zachodnim. Przemiany jakim ulegają mocno uderzają w świętość rodziny, szacunek do rodziców oraz przodków, wyrzekania się wszystkiego co jest niezgodne z tradycją. W myśleniu młodego pokolenia dokonuje się rewolucja, wyzbywają się przesądów na rzecz podejścia naukowego. Wyraźnie widać to na przykładzie podejścia do chorego czy licznych przesądów dotyczących nowo narodzonego dziecka, zagniewania duchów. Starszyzna ma odejść w zapomnienie razem z dawną kulturą i tradycją, która dziś pęta młodych, trzyma w ignorancji. Nadchodzi nowe wraz z powiewem wiatru z Zachodu. Jak się można spodziewać, to co nowe powoduje bunt i prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji, co dobrze znamy z historii.
(...)

Całość: https://nakanapie.pl/recenzje/wiatr-zmian-spowiedz-chinki

Kwei-Lan miała zaledwie kilka lat, gdy została przyrzeczona swojemu obecnemu mężowi. Wychowana na idealną żonę, nie potrafi odnaleźć się w swoim związku. Jej wybranek okazuje się człowiekiem nauki, który nie zwraca na nią najmniejszej uwagi.

Pearl S. Buck jest autorką, której książki zawsze są dla mnie miłą odmianą i które przynoszą mi sporą dawkę ukojenia. To pisarka, którą można porównać trochę do Jane Austen: pisze głównie o kobietach i zwyczajnych, codziennych problemach, ale przez pryzmat chińskich (lub azjatyckich) zwyczajów. To sprawia, że to literatura dość uniwersalna, nawet mimo tego, że przepełniona typowo kobiecą wrażliwością.
„Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu” to naprawdę niedługa powieść: nie ma nawet 180 stron! Ale to wystarczająco, by opowiedzieć historie Kwei-Lan. Jak inne książki Buck, tak i ta jest pewnym wyrywkiem z życia bohaterki. Oczywiście ma jakiś początek i jakieś tam zakończenie, ale oczywistym jest również to, że ta historia będzie biec dalej. Nie kończy się na kartach książki.
Tytuł książki odnosi się do niczego innego, jak do zderzania się kultur. Gdy Chiny zaczęły się rozwijać, ich mieszkańcy z jednej strony bali się świata zachodu, z drugiej byli nim zafascynowani. I taki jest ukochany Kwe-Lan. To człowiek, który zachowuje się bardziej jak Amerykanin, niż Chińczyk i choć ma szacunek do swoich zwyczajów, to ma swoje własne zdanie, zna się na medycynie i chce traktować swoją żonę jako równą sobie. Młoda dziewczyna, wychowana w zupełnie innych realiach, po prostu nie potrafi tego zrozumieć. I cała powieść jest właściwie zbudowana na konflikcie stare-nowe.
Nie jest to powieść szczególnie smutna, przeciwnie: jest raczej urocza, dobra, spokojna, przyjemna w odbiorze. Nie mamy tu antagonisty, czy wybitnie konkretnej fabuły, a raczej obserwujemy różne postawy bohaterów. Ale to wszystko jest tak ładnie napisane, że przez te 170 stron po prostu się płynie.
Niektóre powieści Buck potrafiły mnie troszeczkę męczyć. Ale ta, przez wzgląd na swój interesujący temat, ładne opisy i zwartą formę była chyba jednym z przyjemniejszych spotkań z jej twórczością. A że takich autorów warto poznawać to naprawdę polecam po tę powieść sięgnąć. Nie jest długa, wiec nawet osoby średnio zainteresowane tematem nie będą miały okazji, by się znudzić, a być może akurat okaże się, że ta opowieść Was oczaruje.

Bardzo polecam. Urocza historia o tym, jak cywilizacja wkracza do nowego kraju niekoniecznie poprzez techniczne wynalazki, ale także małżeńskie obyczaje i nowe stroje. Zwłaszcza kobiety na pewno polubią tę powieść przepełniona opisami strojów, wnętrz i ogrodów.

Książka opowiada o chińskiej dziewczynie o imieniu Kwei-Lan.Która zostaje wydana za mąż,za lekarza wykształconego na Zachodzie.
I od tego czasu zaczyna się radykalna zmiana w życiu młodej dziewczyny.
Jej mąż chce,by była mu równa.Ja jako zwolennik równości kobiet i mężczyzn,jestem za.Lecz ona wychowana w tradycyjnym społeczeństwie,wręcz przeciwnie.
Kwei-Lan, nie może tego zrozumieć ? Dlaczego,przecież chińska tradycja mówi coś innego.
Dla niej Zachód jest dziki i barbarzyński.
Książka mimo,że krótka ma w sobie niezwykłe emocję.Czytając zastanawiałem się,dlaczego dziewczyna wierzyła w takie zabobony ?
Dlaczego w Chinach był okrutny zwyczaj krępowania kobiecych stóp ?
Ani to piękne,ani mądre.
A książka jest i mądra i piękna.

I od tego czasu zaczyna się radykalna zmiana w życiu młodej dziewczyny.
Kwei-Lan, nie może tego...

2041

Nikt tak nie pisze o Chinach jak Pearl S. Buck! Z każdej strony każdej książki Autorki przemawia Jej miłość do tego kraju.
"Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu" w wyjątkowy i cudowny sposób pokazuje różnice między Chinami a resztą świata. Książka napisana niezwykle subtelnie i z dużą wrażliwością.
Jestem pod wielkim wrażeniem!

Jestem pod wielkim wrażeniem!

To kolejna książka tej autorki traktująca o Chinach (znana też jako "Spowiedź Chinki"),którą przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Tym razem Pearl Buck kreśli obraz Kraju Środka z jego - obowiązującymi od wieków - tradycjami i zwyczajami w zderzeniu z kulturą Zachodu. Nie ma tu miejsca na miłość, oddanie, odmienność zachowania, a już na pewno nie na żonę cudzoziemkę; jest jedynie ślepe niemal posłuszeństwo rodzicom, konieczność poślubienia wybranej jeszcze w dzieciństwie dziewczyny czy chłopaka oraz urodzenie przez synową wnuka, który staje się niejako własnością rodzinnego klanu.

Zwyczajom tym i tradycjom udało się przeciwstawić bohaterce książki i jej bratu, jednak kosztem zerwania rodzinnych więzi. Czyta się szybko, bowiem książka wciąga i pochłania, jak większość książek tej autorki. Polecam.

Wypożyczyłam tę książkę ostatnio z biblioteki i z chęcią zabrałam się do czytania. Im dalej brnęłam, tym bardziej znajoma mi się wydawała. W końcu się dowiedziałam, że jest to późniejszy tytuł powieści "Spowiedź Chinki", którą to powieść już dawno czytałam i bardzo mi się podobała i szczerze ją polecam.

Ta książka funkcjonuje też pod tytułem "Spowiedź Chinki" (wcześniejsze tłumaczenie).

Byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej książki, gdyż przeczytałam już jedną pozycję tej autorki i niestety mnie nie zachwyciła. Jednakże ta jest zupełnie inna. Ciekawa, nie trywialna tak jak poprzednia, tętniąca orientem.
Tradycyjnie Akcja toczy się w Chinach. Historię opowiada nam młoda Chinka kwei-Lan, którą rodzice wydali za mąż za bardzo światłego i wykształconego Chińczyka, który studiował medycynę w Ameryce. Zderzenie dwóch kultur jest bardzo ciężkim przeżyciem dla młodej Chinki.

Ksiązka bardzo fajna. Polecam osobom zauroczonym orientem.

Jedna z moich ulubionych książek.
Pierwszy raz czytałam ją jako nastolatka....
a teraz wracam,bo postrzeganie dorosłej osoby jednak jest inne,ale nie rozczarowałam się.Nadal jest to piękna opowieść o Chince ,próbującej pogodzić tradycję z nadchodzącymi zmianami....
Polecam.

Jedna z moich ulubionych książek.
Pierwszy raz czytałam ją jako nastolatka....
Polecam.

• Chiny