Za kwietnymi polami

Prószyński i S-ka
2009-01-01
2009-01-01
Ludwik Stawowy
Japonia kimono lekarz współczesna literatura japońska

Opowieść o pierwszej japońskiej lekarce, Ginko Ogino, to historia walki z tradycją, kulturą, systemem, konserwatyzmem, zacofaniem. Można wymieniać w nieskończoność.

Jest rok 1870, gdy dwudziestoletnia Gin wraca do rodzinnego domu. Upokorzona przez męża, który zaraził ją rzeżączką, staje się bezbronna. W zdominowanym przez mężczyzn świecie kobieta jest tylko żoną i matką. Gin jako rozwódka, obciążona chorobą weneryczną, nie może spełnić się w tej roli.

Niesamowita historia, która pokazuje jak wiele może znieść kobieta, by spełnić swe marzenie. Pouczająca, ponieważ rysuje obraz japońskich przekonań i obyczajów przełomu XIX i XX wieku. Budująca, mimo wszystkich opisanych przez autora, zmagań bohaterki z zamkniętym dla kobiet światem nauki.
Warto przeczytać opowieść o inteligentnej, upartej i odważnej kobiecie, która udowodniła innym, ale przede wszystkim samej sobie, że warto walczyć z przeciwnościami losu.

Ciekawa historia, dość sprawnie napisana. Żadne tam arcydzieło, jednak niewątpliwie interesująca. Historia życia pierwszej japońskiej lekarki. Początek epoki Meji.

Jeśli jesteście ciekawi poznania prawdziwej historii japońskiej lekarki Ginko Ogino to polecam gorąco przeczytać książkę Jun'chi Watanabe "Za kwietnymi polami".
Ginko Ogino nie miała łatwego życia, pomimo że wywodziła się z bogatej japońskiej rodziny, życie jej nie oszczędzało i rzucało kłody pod nogi Ona jednak się nie poddawała i dążyła do swojego wyznaczonego celu jakim było zostanie japońską lekarką, która pomoże innym młodym kobietom które znalazły się co Ona w podobnej sytuacji......
Książka opowiada nie tylko historię o Ginko Ogini ale tez ukazuje świat końca XIX wieku Japonii.
Akcja powieści osadzona jest w pierwszych latach okresu Meiji, okresu w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, czytamy o obaleniu Shōgunatu rodu Tokugawa, rozwóju szkolnictwa, początku emancypacji Japonek, ich walki o prawa, przewija się też w tej książce wojna chińsko-japońska i wojna rosyjsko-japońska. To wszystko znajdziemy w tej liczącej niecałe 300 stron książce, ale przede wszystkim czytamy o Ginko Ogino pierwszej japońskiej lekarce i to za nią trzymamy kciuki, żeby spełniła swoje marzenie i znalazła szczęście u swego boku...

Książka o kobiecie, której się chciało zawalczyć o spełnienie marzeń.
Ginko Ogino przyszło żyć w czasach, kiedy pewne oczywiste teraz sprawy wcale oczywistymi nie były.
Kobieta w Japonii nie może być lekarzem? To ja akurat zostanę pierwszą lekarką!
I została.
Pokonała wiele rzucanych jej pod nogi kłód.
Ale dała radę. I została lekarzem.
Trochę tylko wkurzający jest sposób opowiadania na końcu tej historii. Taki na siłę pozytywny, słodko-infantylny opis chrześcijaństwa. Ale da się przebrnąć.
Historia warta polecenia.

Książka o kobiecie, której się chciało zawalczyć o spełnienie marzeń.
Kobieta w Japonii nie może być lekarzem? To ja akurat zostanę pierwszą lekarką!
I została.
Pokonała wiele rzucanych jej pod nogi kłód.
Ale dała radę. I została lekarzem.
Trochę tylko wkurzający jest sposób...

Piękna historia kobiety, która wywalczyła drogę japońskim lekarkom.

Piękna historia kobiety, która wywalczyła drogę japońskim lekarkom.

Wspaniała, wartościowa pozycja. Poruszająca historia pierwszej Japońskiej lekarki. Wiarygodne przedstawienie tradycyjnej Japonii, Japońskiej rodziny, w której Pani Ginko złamała stereotypy. Była pierwszą kobietą, która otwarła i ułatwiła drogę pozostałym kobietom. Jej ciężkie życie, w którym miała niewiele wsparcia, zmotywowało ją do osiągnięcia czegoś w życiu, co udało jej się ciężką pracą i wytrwałością. Mimo przeciwności losu, a także ludzi, którzy nie ułatwiali jej życia (...) miała również mnóstwo szczęścia. Historia Pani Ginko motywuje nas do własnych działań, dążeń do celu. Jest ona wspaniałym przykładem dla kobiet, a także przykrym dowodem dyskryminacji kobiet. Historia toczy się końcem XIX wieku, jednak problem traktowania kobiet jest wciąż żywy, dzisiaj. Choć wiele osób może się z tym nie zgodzić, sama nie wiem dlaczego tak jest, ale kobiety nigdy nie będą traktowane na równi z mężczyznami.

Życie pisze scenariusze. Nie są one wybitne. One opisują zwykłe losy. Ciekawa, dobrze wiedzieć, że jest na faktach.

Książka nie jest ani dobra ani zła. Jest...zwyczajna. Nie porwała mnie jakoś szczególnie, a główna bohaterka tyle walczyła o swoje marzenia, żeby w najlepszym momencie swojej kariery wszystko zaprzepaścić.

Za kwietnymi polami” to opowieść o pierwszej Japonce, której udało się uzyskać dyplom lekarza. Z książki dowiemy się, jak doszło do tego, że kobieta z szanowanej japońskiej rodziny postanowiła studiować medycynę, ile wysiłku musiała włożyć w to, by osiągnąć cel, poznamy też warunki życia kobiet w tamtych czasach. Książka nie jest zbyt porywająca ale z przyjemnością spędziłam czas czytając bo poznałam życie nietuzinkowej kobiety: bardzo wyemancypowanej, inteligentnej, upartej, przedsiębiorczej. To dzięki takim niepokornym osobom jak ona los japońskich kobiet powoli się polepszał... Polecam!

Bardzo dobra książka, daje wiele do myślenia i uczy, zwłaszcza że historia jest na faktach. Cieszę się,że trafiła w moje ręce.

• Japonia
  • Daleki Wschód