Poczucie kresu

Inne

Oficjalne recenzje i

Potyczki z pamięcią

[ 34 ] Link do recenzji

170 stron wewnętrznego monologu bohatera. Napisane dobrym językiem, ale przestrasznie męczące roztrząsania detali przeszłość. Niekoniecznie.

"Historia jest pewnością, która rodzi się w chwili, gdy niedoskonałość pamięci spotyka się z niedostatkami dokumentacji".
Książka jak najbardziej godna Nagrody Bookera. Mój równolatek, pod wpływem otrzymanego odrobinę nietypowego spadku, dokonuje swoistego podsumowania życia, przy okazji spotykając się z dwiema najważniejszymi w swym życiu kobietami. Ujawnienie tajemnic z...

Przede wszystkim nie rozumiem zachwytów nad oryginalnością pomysłu – już w czasach Platona nikt by go za taki nie uznał. Druga sprawa to fabuła sama – miałki raczej dramat w wiktoriańskim stylu, klasowe roztrząsania wzbogacone o rozmyślania z filozoficznym sznytem (najsłabsza część książki – może mam uczulenia na mędrkowanie i knajpiany egzystencjalizm).

Z pewnością Barnes...

Na ile spraw człowiek ma wpływ i jest za nie odpowiedzialny, a ile jest jest w tym przypadku. Barnes buduje ciekawe spojrzenie na ludzkie życie utkane z podjętych i nie podjętych decyzji.

Ta książka jest zupełnie inna od "Wymiarów życia", które czytałam wcześniej, ale również bardzo mi się podobała, Barnes tworzy niesamowity klimat w swoich książkach, całkowicie "wchodzę" w świat postaci. Mam kilka innych książek autora na czytniku i jak tylko mój zastój czytelniczy się skończy, to po nie sięgnę.

Chyba nie jestem fanką Barnes'a... Dobry język, styl czasem zwodzenie czytelnika. Bardzo szybko się czyta. W głowie dużo pytań - wracałam kilka razy do poprzednich stron, aby co nieco rozszyfrować, czy więcej zrozumieć. Jednak sama historia jakoś mnie nie porwała.

Jedna z takich książek o których już po kilku zdaniach można powiedzieć, że są świetnie napisane a opowiadana historia wciąga bez reszty.
Niewielka, genialna książeczka, mimo pozornej prosty poruszając mnóstwo ważnych tematów. Ale czy udzielająca odpowiedzi? Niezwykle refleksyjna, będąca swoistą układankę w której powoli łączymy różne elementy. Taką powieść można napisać...

"Poczucie kresu" to historia, która na pewno zostanie ze mną na długo. Całośc czyta się jednym tchem, a historia zdecydowanie skłania do reflekcji. Narrator rozpoczyna książkę, patrząc wstecz na swoje szkolne dni i wydażenia ze swojego życia. Chce zrozumieć, jak naprawdę działa pamięć.
„(...)to, co pozostaje w pamięci, nie zawsze jest równoznaczne z tym, czego człowiek był...

"Poczucie kresu" autorstwa Juliana Barnesa posiada według mnie dwie warstwy - fabularną oraz filozoficzną.
Pierwsza, początkowo wydawała mi się dość schematyczną historią życia przeciętnego mężczyzny. Nic specjalnego. Jednak ostatnie kilka stron przyprawiło mnie o niezły zawrót głowy. Kompletnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, choć nie potrafię jednoznacznie...

Pierwsza część porywa, druga bardzo męczy. Męczy też pewną maniera, ale to jednak dobra książka.

Dyskusje

1 349