Historia życia Toma Jonesa, t. 1

Okładka książki Historia życia Toma Jonesa, t. 1
Henry Fielding Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Trzy wieki kultury europejskiej powieść przygodowa
powieść przygodowa
Anna Bidwell
Tom Jones podrzutek
Inne

więcej Więcej

Urzekająca, świeża, pełna ciekawych i niebanalnych dygresji, wartka akcja, proza z najwyższej półki.

Moja ocena sprzed laty, kiedy byłam nastolatką i przeczytałam tę książkę (oceniam oba tomy). Pamiętam że nieźle się przy niej bawiłam, ale nie wiem jak odebrałabym ją dziś. Nie przeczytam jej jednak powtórnie, bo moja półka ugina się pod ciężarek książek do przeczytania. Jeśli się na nią skusisz - życzę przyjemnej lektury.

Być może zakończenie jest najmniej zadowalającym elementem (choć z drugiej strony...po tylu zawirowaniach jakie przeżyli bohaterowie ;), nie zmieni to jednak mojej opinii o tej pozycji - esencja powieści. Ponad tysiąc stron, które się pochłania w mgnieniu oka i nie żałuje ani minuty spędzonej z nimi.

Dlaczego jest to powieść wielka? Otóż dlatego, że Fielding zawarł w niej wiele nowych elementów, walnie przyczyniając się do reformy powieści angielskiej i nie tylko, którą to reformę zapoczątkował Daniel Defoe, a z powodzeniem kontynuował Laurence Sterne swoim "Tristramem Shandy". Uderza przede wszystkim systemowa metanarracja - pierwszy rozdział każdej księgi powieści...

Małżeństwo i dwójka dzieci...to ma być szczęśliwe zakończenie? ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z moich ulubionych książek. Czyta się zwinnie i lekko, cały czas z uśmiechem na ustach. Po prostu ją kocham :)

• Literatura angielska
  • Bkpio piw