Fryderyk Engels. Komunista we fraku.

Okładka książki Fryderyk Engels. Komunista we fraku. Tristram Hunt
Okładka książki Fryderyk Engels. Komunista we fraku.
Tristram Hunt Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
The Frock-Coated Communist: The Revolutionary Life of Friedrich Engels
Świat Książki
2012-01-01
2012-01-01
Maciej Antosiewicz
biografia komunizm engels

Początkowo sądziłam, że książka może być dość trudna i nużąca - ze względu na obszerne wątki omawiające ówczesne prądy myślowe i filozoficzne. Jednak patrząc całościowo - książka jest bardzo interesująca, wszechstronna i dobrze się ją czyta.
Publikację można po części określić jako biografię polityczną, co jest nieuniknione, biorąc pod uwagę rodzaj działalności Engelsa. Niemniej jednak znalazło się tam sporo wątków i informacji dotykających prywatnego życia, na co mocno liczyłam. Autor ciekawie opisywał osobowość, charakter i stosunki międzyludzkie, jakie nawiązywał Engels. Przedstawiono także najważniejsze postacie, które odegrały ważną rolę w jego życiu. Mam tutaj na myśli nie tylko Marksa i jego rodzinę, ale także Mary Burns, Lizzy Burns, Pumps, czy gosposię Nim. Szczególnie zainteresowały mnie relacje z rodziną, która kategorycznie odcinała się od działalności i poglądów Fryderyka.
Myślę, że Tristram Hunt zachował pełny obiektywizm, co dla mnie, jako czytelnika było w tym przypadku bardzo istotne.

1932

Nie ocenię tej biografii, gdyż po niemal 140 stronach odłożyłam książkę zmęczona nużącymi szczegółami. Wydaje mi się, że ta pozycja może trafić do kogoś, kto jest żywo zainteresowany historią myśli lewicowej, marksizmem i życiem społecznym XIX w.
Szukałam tu portretu znaczącego - bądź co bądź - człowieka, lecz dowiedziałam się o nim niewiele. Mimo szczerej chęci przebrnięcia przez te ponad 300 stron, poddałam się. Szkoda mi czasu.

• Biografie
  • Moje
  • Facet
  • Komunizm i Postkomunizm
  • Skład tanich książek

Dodaj cytat z książki Fryderyk Engels. Komunista we fraku.