Joseph Fouche

Książnica
1994-01-01
1937-01-01
8371320450
historia historia powszechna historia Francji XVIII wiek XIX wiek Rewolucja Francuska

Fouche - człowiek arcyciekawy. Książka Stefana Zweiga chyba trochę bardziej beletrystyczna niż trzymająca się ściśle faktów. Ale atrakcyjna.

Świetnie napisana biografia Josepha Fouché, człowieka, który najbardziej znany jest z pełnienia funkcji ministra policji. Poznając tę nieciekawą postać, nie sposób zauważyć,że cechy jakie posiadał, aktualne są wśród niektórych dzisiejszych osób.
Joseph Fouché to chorągiewka na wietrze- ustawia się w zależności, które ugrupowanie jest przy władzy. Lubi pociągać za sznurki władzy, przy czym woli stać z tyłu, by w razie czego nie ponosić odpowiedzialność i mieć możliwość szybkiego wycofania się.
Uchodząc wcześniej za królobójcę /złożył podpis na dokumencie za śmiercią króla Ludwika XVI/, potem ponieważ jest to korzystne, staje się z kolei wielkim obrońcą monarchii. Zatrudnia agentów, którzy zbierają dla niego informacje na każdego, kto coś znaczy w życiu publicznym.
Przyjaźń nic dla niego nie znaczy. Nie potrafi docenić osób, które pomogły mu gdy był na samym dnie. Bez mrugnięcia okiem przyczynia się do zesłania takich osób na banicję. Jedynie w życiu prywatnym uchodzi za bardzo dobrego męża i ojca.
Postać bardzo nieciekawa, a jednocześnie niebezpieczna, która przez długi okres pociągała za sznurki władzy i na sumienia ma śmierć setek ludzi.

Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych historią czasów rewolucji francuskiej i czasów napoleońskich.
Polecam !

Lubię czytać biografie. Szczególnie te fabularyzowane lekko lub te, w których obok suchych faktów autor przedstawia też obraz emocjonalny swojego bohatera. Stefan Zweig pisał bardzo dobre biografie. Pełne kolorów, smaków, zapachów. Kreślił pełen wrażeń i światła obraz epoki, dążył do samodzielnych przemyśleń i wniosków.

Ta biografia nie odstaje od innych jego książek, ani językiem, ani barwami. To co nie do końca mi w niej odpowiada to chyba po prostu postać. Nie lubię polityków i polityki, a Joseph Fouche to modelowy wręcz przykład konformistycznego lisa, który dla realizacji własnych ambicji zaprzecza wszelkim wartościom i prawdom.

Jakkolwiek jest to ciekawa podróż przez Rewolucję Francuską, Dyrektoriat, Konsulat, Napoleona i jego cesarstwo. Obraz ludzkich słabości i pazerności na zaszczyty, władzę, wpływy. Dużo, jak zwykle, Stefan Zweig dokłada do książki swoich przemyśleń o motywacjach i uczuciach. Czy słusznie? Kto to wie, co tak naprawdę myśleli ci pozbawieni moralnych hamulców ludzie?

Ta biografia nie odstaje od innych jego książek, ani...

• Biografie
  • Literatura austriacka