Paderewski

Okładka książki Paderewski
Adam Zamoyski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Paderewski
Państwowy Instytut Wydawniczy
2010-01-01
2010-01-01
978-83-06-03232-1
Agnieszka Kreczmar
paderewski muzyka biografia

Tak się powinno pisać biografie - wiele słyszałem o autorze, nie dowierzałem, a okazuje się, że ma fantastyczne pióro. Opisał w niesamowicie wciągaący sposób życie, twórczość, spuściznę i wpływ na historię Polski Ignacego Jana Paderewskiego, lekko zapomnianego pianistę, kompozytora, premiera II RP, który mieszkał sobie w Szwajcarii. Po lekturze tej książki mogę powiedzieć, że mamy jako naród talent do pudrowania i zasuszania w gablotach nieprzeciętnych postaci, których życiorys jest fascynujący, o których nauczyciele historii mogliby przeprowadzać wciągające lekcje, nauczyciele muzyki porywające warsztaty a do tego jeszcze możnaby opowiedzieć młodziezy, że gdyby za czasów Mistrza istniał Instagram, to byłby on wyładowany zdjęciami i filmami Paderewskiego podczas koncertów. Niesamowicie barwna postać, znana na całym świecie, przyjaciel wielkich tego świata - który został bardzo szybko zapomniany, a my Polacy umiejętnie nie dostrzegamy - chyba postać zbyt wielkiego formatu. Z zapomnianego Podola, potomek biednej szlachty - do króla świata, prawdziwego celebryty, osoby, osobę magiczną z ogromną charyzmą. Polecam, świetna książka, odpowiednia ilość szczegółów, jest rytm i czytelnik z każdą stroną staje się fanem Mistrza prawie wiek po jego śmierci.

Bardzo dobrze napisana biografia Ignacego Paderewskiego.
Adam Zamoyski - autor książki , operuje świetnym piórem .Książka napisana jest prostym językiem i dobrym , lekkim stylem , co sprawia że biografię tę czyta się z wielkim zainteresowaniem.
Autor ciekawie ukazał sylwetkę tytułowego bohatera. Przedstawił go nie tylko jako wybitnego męża stanu , dla którego sprawa Polski była najważniejsza , ale także jako kompozytora , pianistę i człowieka o wielkim , szlachetnym sercu. Paderewski nigdy nikomu nie odmawiał pomocy. Organizował koncerty charytatywne.Był wielkim filantropem. Był niezwykłym człowiekiem. Szkoda , że tak mało doceniany jest w obecnych czasach.

Bardzo dobrze napisana biografia Ignacego Paderewskiego.

Książkę co prawda czytałam bardzo dawno temu ale pamiętam że jak żadna - mnie pochłoneła bez reszty. Napisana prostym językiem....niczym opowieśc Twojego dziadka siedzącego w starym, wydartym fotelu. Pamiętam motyw z pająkiem na ścianie, śmiałam się wtedy ;D.

Książka Adama Zamoyskiego jest godną lekturą, którą można polecić zarówno historykom jak i amatorom biografii sławnych osób. Osoba Paderewskiego została co prawda ukazana przez autora w sposób subiektywny jednak żywy opis powoduje, że czytelnik widzi bohatera książki jako istotę żywą, która śmiała się, bawiła, smuciła i kochała. Największą zaletą książki jest świetnie oddany duch epoki w jakiej to przyszło żyć jednemu z najwybitniejszych muzyków polskich. Pięknie ukazano człowieka dekadencji, pochodzącego z epoki która nieuchronnie mija z początkiem I wojny światowej i jego konfrontację z rzeczywistością brutalnego wieku XX. Autor osiąga ten "efekt" niestety kosztem rzetelności historycznej, jednak uważam, że plusy tej pozycji przeważają nad jej niedomaganiami i z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję osobom zainteresowanym nie tylko samym Paderewskim ale i czasem w którym przyszło mu żyć.

Dodaj cytat z książki Paderewski