Wrześniowe dziewczynki

2005-01-01
978-83-7799-080-3
Ewa Morycińska-Dzius
okres międzywojenny dziewczynki wojna

Książka do czytania na długie wieczory. Historia dwóch rodzin, irlandzkiej i brytyjskiej, których wspólne losy zaczynają się w Liverpoolu, gdzie biedni Irlandczycy przybywają w poszukiwaniu swojej Ziemi Obiecanej. Tu na zimnie i w strugach deszczu zaczyna rodzić nowo przybyła. Bogaty dom, do którego pomieszczeń służbowych ją z litości przyjęto, stanie się po latach własnością jej córki. Jak do tego doszło? Historia obu rodzin nie jest łatwa ani prosta. A to wszystko z ciekawym tłem obyczajowym międzywojennej Anglii. Potem zaś druga wojna, warunki życia Brytyjczyków podczas wojny, angielscy żołnierze w Indiach i na Malcie… Powieść obszerna, ale czyta się dobrze. Polecam!

Blog o książkach | BookaLove

Kiedy chcę oderwać myśli od rzeczywistości, odprężyć się lub zrobić sobie przerwę od ciężkich lektur zawsze sięgam po autorki, które swoimi historiami spełnią powyższe potrzeby 🙂

A kiedy Jojo Moyes nie wydaje nowych książek, a wszystkie, które wydała do tej pory są już dawno przeczytane, muszę mieć na półce coś, co mnie poratuje 😀

Liverpool, rok 1920. Dwie kobiety o różnym statusie społecznym, ekonomicznym i życiowym rodzą w tym samym domu dwie dziewczynki. To wydarzenie połączy życie kobiet i ich rodzin, a II wojna światowa wpłynie szczególnie na losy ich córek i zmieni ów życie na zawsze.

Mimo, że historia ma wiele wątków, a losy bohaterów wzajemnie bardzo się przeplatają, lekkie pióro autorki sprawiło, że pochłaniałam kolejne rozdziały i zatopiłam się w nich z wielką przyjemnością 🙂

“Wrześniowe dziewczynki” to powieść, która ma już swoje lata niemniej lubię sięgać po książki, które nie są aktualnie na listach bestsellerów w Empiku 🙂

Wielka szkoda, że książki Maureen Lee nie są popularne w Polsce (i nieprzetłumaczone) bo uważam, że jest jedną z lepszych autorek powieści obyczajowych jakie znam.

Blog o książkach | BookaLove

Liverpool,...

Bardzo dobra saga. Historia losów dwóch angielskich rodzin na tle II wojny światowej. Interesujący, barwni i niejednoznaczni bohaterowie. Ciekawa narracja. Polecam miłośnikom gatunku i nie tylko.

Piękna, wzruszająca. Historia dwóch rodzin, tak różnych, a jednak splecionych ze sobą , często w zaskakujący sposób.

2041

Maureen Lee jest moim zdaniem królową sag rodzinnych.
We "Wrześniowych dziewczynkach" niezwykle barwnie opowiada nam historię dwóch rodzin. Jak to zwykle w takich historiach bywa są chwile szczęścia i chwile rozpaczy. Są łzy radości i łzy rozpaczy. Jest miłość, jest nienawiść. Jest wielkie dobro i wielkie zło.
Tło historyczne książki to głównie Anglia w czasie II wojny światowej.
Po raz kolejny czytając książkę z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej w Anglii czy Francji nadziwić się nie mogę, jak różniło się życie ludzi w Polsce od życia ludzi w innych krajach europejskich. Podczas gdy Polacy cierpieli głód, Anglicy piekli ciasta z uboższych składników, a Francuzi pili wino gorszej jakości.
Książkę polecam wielbicielom sag rodzinnych.

Maureen Lee jest moim zdaniem królową sag rodzinnych.
Tło historyczne książki to głównie Anglia w czasie II wojny...

Świetna książka

Świetna książka

Jeden wrześniowy wieczór,w którym dwie kobiety w jednym domu rodzą dwie dziewczynki.Wydarzenie powinno być wielkim szczęściem dla każdej z nich,a nie jest.Jednak ten wrześniowy dzień i te urodziny na zawsze połączyły losy obu kobiet i ich rodzin na zawsze.Wspaniała powieść.

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam wszelkiego rodzaju sagi rodzinne osadzone na tle Wielkiej Historii i pokazujące splątane losy wielu osób.

Lata 20-te XX wieku. Z powodu przypadkowego zrządzenia losu młoda irlandzka rodzina przybywa do Liverpoolu. Tam nic nie jest takie jak się zapowiadało, wita ich bieda, chłód i strach, do tego dochodzi jeszcze termin porodu. Zupełnie nieoczekiwanie znajdują schronienie w bogatej rezydencji, gdzie także pani domu rodzi swoje dziecko. Tej samej nocy przychodzą na świat dwie dziewczynki - jedna w głównej sypialni, druga w pokoiku w suterenie. I od tego dnia losy dwóch rodzin nierozerwalnie się złączą. Wspólnie przyjdzie im stawić czoła jednemu z najtragiczniejszych okresów w historii świata II wojnie światowej.

,,Wrześniowe dziewczynki" to doskonały przykład opowieści, która czasem bawi, czasem wzrusza, ale przede wszystkim pokazuje jak skomplikowane i poplątane jest ludzkie życie a sami ludzie są tylko marionetkami w rękach losu i nawet najlepsze, najpiękniejsze plany i marzenia bardzo szybko mogą wywrócić się na drugą stronę, a bieg zdarzeń okrutnie i boleśnie kpi ze wszystkiego i wszystkich. Ból miesza się z radością, tragiczne zdarzenia prowadzą ku zupełnie nowej, czasem lepszej drodze, śmierć miesza się z narodzinami. Miłość przeplata się z nienawiścią i zazdrością. I najważniejsze: czas zmienia wszystko - pewne rzeczy wygładza, innym nadaje nowe znaczenie, coś niszy by można było zacząć coś nowego. Ta historia to porywająca opowieść, która zawiera w sobie tak wiele obliczy ludzkiego życia, opowiedzianych z prostotą i zwyczajnością, pozbawionych patosu a przez to bardziej wymownych. Polecam!

Nie ważne w jakiej rodzinie się urodziłeś w obliczu wojny wszyscy są równi.
Poruszająca historia dwóch różnych kobiet.

Nie ważne w jakiej rodzinie się urodziłeś w obliczu wojny wszyscy są równi.
Poruszająca historia dwóch różnych kobiet.

Wspaniała , wciągająca historia...

Wspaniała , wciągająca historia...

• Maureen Lee
  • 2015