Kraków i okolice

literatura dziecięca
Skrzat
2012-01-20
2012-01-20
Dla dzieci Kraków przewodnik smok zabytki spacer

Doskonała do rodzinnych spacerów po Krakowie. W słoneczny dzień, weź książkę pod pachę, spójrz na zamieszczone mapki, wybierz trasę/y i odwiedzaj ważne historycznie miejsca i zakątki Krakowa, zatrzymując się i oddając lekturze, ilustrowanej, bogatej w ciekawostki, krakowskie legendy i zagadki o mieszkańcach grodu. Książka podzielona jest na "dziesięć spacerów". Spacerując z dzieckiem, w zależności od jego wieku, łatwo jest wybrać odpowiednie informacje: legendy i obrazki lub dojrzałą i fachową wiedzę. Jest bardzo atrakcyjnym przewodnikiem po Krakowie i okolicach ( również: Tyniec, Ojców, Niepołomice, Czerna, Wieliczka i inne) Panią Annę Chachulską miałam przyjemność poznać osobiście i wysłuchać jej cennego wykładu. Panią Ewę Stadtmuller również słuchałam podczas spotkania autorskiego z dziećmi w moim domu kultury. Polecam jako autorki i fachowców w swoich dziedzinach.

Bardzo fajna książka edukacyjna dla dzieci i nie tylko. Przyjemnie się czyta - bajkowe legendy ,przeplatane wierszykami,tekstem, pięknymi ilustracjami i zdjęciami wg mnie lektura obowiązkowa dla mieszkańców Krakowa. Polecam !

Weekend majowy to dla mnie wspaniała okazja do podróży, które tak kochamy całą rodziną. Nieco wcześniej trzeba jednak takową wyprawę zaplanować, zastanowić się gdzie i co chcemy zobaczy Znalazłam niedawno bardzo fajną serię przewodników "Skrzat poznaje świat" i ostatecznie w moje ręce trafił jeden z nich tj. „Kraków i okolice”.
To, że Kraków jest bardzo atrakcyjnym miastem dla turystów to oczywiście żadna nowość, ale jak ktoś, kto po raz pierwszy gości w tym pięknym zakątku może się w nim odnaleźć? No cóż, bez dobrego przewodnika to bardzo trudne, na pewno.
Przyznam, że pierwszy raz natknęłam się na tak fajny i niecodzienny przewodnik. Narratorem a zarazem osobą oprowadzającą nas po Krakowie jest tutaj sympatyczny Skrzat. Zabiera on swoich czytelników na 10 spacerów, podczas których poznamy najpiękniejsze zakątki Krakowa oraz jego okolicznych miejscowości. Każda z tras spacerowych jest odpowiednio zaplanowana, nie wędrujemy z jednego zakątka miasta w drugi, zwiedzamy je w sposób zorganizowany tak by nie przeszła nam koło nosa żadna warta uwagi atrakcja. Przy każdym ze spacerów znalazłam mapkę miejsc, w które zabiera nas Skrzat no i oczywiście masę faktów, ciekawostek zarówno współczesnych jak i historycznych. Dowiadujemy się jak powstał dany obiekt, budowla, czemu służyła kiedyś, co dzieje się z nią obecnie i jakie legendy krążą wokół niej. Atrakcją dla dzieci są w tym miejscu też liczne rymowane zagadki, którymi Skrzat wzbudza ciekawość w maluchach zachęcając do odkrywania coraz to nowszych faktów.
Książka jest jak widać prawdziwą skarbnicą wiedzy o Krakowie a przy okazji czytelnik ma możliwość poznania takich miejsc jak Czerna, Mogiła, Łagiewniki, Wieliczka, Niepołomice, Bochnia czy Ojców. Ponadto ku uciesze najmłodszych, lektura jest bogata w kolorowe zdjęcia raz ilustracje, a w zestawie znajduje się tez osobna książeczka z krzyżówkami, które oczywiście nawiązują do przewodnika. zaplanowanie wyprawy. Mimo iż skierowana jest raczej do młodszych czytelników, nie widzę przeciwwskazań by nie mogli z niej z powodzeniem i satysfakcją korzystać ci nieco starsi, jak ja ;)

To, że Kraków jest bardzo atrakcyjnym miastem...

Uważam, że ten niezwykły przewodnik jest świetny. Nie tylko dzieci, ale i starsi mogą się wiele dowiedzieć o Krakowie. Sama mieszkam w okolicach, i choć w Krakowie bywam bardzo często, to sporo rzeczy było dla mnie nowych. Polecam ;)

Jest to pozycja z serii SKRZAT POZNAJE ŚWIAT.

Nie jest to zwyczajny przewodnik po Krakowie, co to to nie :) Nie jest to też żadna mapa, ani nic z tych rzeczy. Tutaj autorki zaprezentowały, a może raczej zaproponowały nam dziesięć tras spacerowych, na pewno godnych naszej uwagi :)

Dla przykładu napisze Wam jak mniej więcej wygląda spacer drugi.
Ulicą Floriańską docieramy do rynku Głównego, wychodzimy na wprost kościoła Mariackiego. Oglądamy dokładnie Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, wieżę ratuszową, kościół świętego Wojciecha i zaglądamy do Podziemi Rynku :)

Przed opisem każdego spaceru zobaczymy mapkę, dzięki czemu na pewno się nie zgubimy :) Ale powiem Wam, że w dalszej części nie znajdziemy tylko zwykłej wytyczonej trasy...
Przeczytamy tutaj czyste fakty o Krakowie i jego zabytkach, ale oprócz tego cofnąć możemy się do dawnych czasów. Dzięki bardzo licznym legendom opisanym w tej książce, przeniesiemy się wiele lat wstecz i spojrzymy na wszystko z innej perspektywy :)

Dowiemy się na przykład skąd w Krakowie tyle gołębi, kim jest Lajkonik, zatańczymy Krakowiaka, spotkamy się ze smokiem Wawelskim, dowiemy się kim był Stańczyk, wejdziemy też na kopiec Kościuszki...
Tak naprawdę nie sposób tego wszystkiego wymienić :)

Niestety my mieszkamy na drugim końcu Polski i nie mamy możliwości zwiedzania wszystkich miejsc, które nam się marzą :(
W Krakowie byłam tylko raz i (ku mojej rozpaczy) tylko na godzinkę :( Zdążyłam przejść przez Główny Rynek, potrzymać na ręku kilka gołębi, potem pognaliśmy na Wawel i już był czas, aby wracać (chociaż i tak pół godziny szukaliśmy samochodu :)
No ale co się odwlecze... I mam ogromną nadzieję, że będę miała możliwość zwiedzenia tego miasta... Od zawsze uważałam, że jest piękne, po przeczytaniu tej książki tylko się w tym utwierdziłam :)

Moim zdaniem ksiażka ta jest skarbnicą wiedzy na temat Krakowa. Mnóstwo informacji o zabytkach i miejscach wartych zwiedzenia i odwiedzenia. Dużo legend i bardzo wiele ciekawostek.
Na dodatek masa kolorowych ilustracji i zdjęć. Wszystko to sprawia, że książka jest naprawdę godna polecenia :)

Na koniec wspomnę jeszcze o dołączonej "gazetce" z krzyżówkami. Po przeczytaniu książki dziecko może sprawdzić swoją pamięć i wiedzę :)

Jest to pozycja z serii SKRZAT POZNAJE ŚWIAT.

Dla przykładu napisze Wam jak mniej więcej wygląda spacer drugi.
Ulicą Floriańską docieramy...

moje Cracoviana...

moje Cracoviana...

Dziesięć spacerów po Krakowie. Bardzo dobrze napisane i ilustrowane. Na marginesach notatki historyczno - faktograficzne. Tekst główny dla dzieci. Narrator - Skrzat, który oprowadza opowiadając.

• O Krakowie
  • Półka Agnieszki