Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci

Okładka książki Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci Joanna Krzyżanek
Okładka książki Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci
Joanna Krzyżanek Wydawnictwo: Publicat literatura dziecięca
2006-01-01
47 min.
Dobre maniery savoir-vivre Joanna Krzyżanek Centrum Edukacji Dziecięcej Dzieci

dla dzieci 5+

My co prawda słuchalismy audiobook'a. Przyjemne opowiadania. ALe "Dobre uczynki Cecylki Knedelek" wciaz pozostaja the best ;-)

dla dzieci 5+

Cudowna książeczka dla dzieci. Dzięki sympatycznej rodzinie Wafelków, dzieci poznają zasady dobrego wychowania oraz bezpieczeństwa. Forma króciutkich opowiadań okraszona humorystycznymi ilustracjami na pewno zaspokoi ciekawość każdego młodego umysłu.
Stuprocentowo polecam :)

Stuprocentowo polecam :)

Czym jest savoir - vivre? Najprościej rzecz ujmując jest to zestaw zasad, według których powinniśmy postępować. Są to wskazówki, jak prawidłowo zachowywać się w towarzystwie, w jaki sposób radzić sobie w życiu i różnych życiowych sytuacjach. Jest to znajomość obyczajów i form towarzyskich oraz reguł grzecznościowych. Od najmłodszych lat rodzice uczą swoje dzieci prawidłowych zachowań. Książka autorstwa Joanny Krzyżanek jest swoistym kompendium wiedzy na ten temat. Wydana została przez wydawnictwo Papilon i należy do serii Centrum Edukacji Dziecięcej, czyli książek pomagających w rozwoju naszych dzieci.

Co znajdziemy wewnątrz książki? Na początku zapoznamy się z przesympatyczną rodzinką Wafelków, która mieszka w Starym Rumiankowie. W malutkim i milutkim domku mieszka rodzeństwo Filip i Lusia, ich rodzice Marek i Małgosia, a także dziadkowie Izydor i Helenka. Nie zabrakło również zwierzęcych mieszkańców - pieska Trampka i kotki Pelasi. Rodzina Wafelków od kilku pokoleń prowadzi sklep z wafelkami, znany w okolicy z tego, że można w nim zakupić wafelki w najprzeróżniejszych smakach.

Dziecko będzie miało okazję wysłuchać aż 21 nie długich historyjek z życia rodziny Wafelków. A każda z nich jest bardzo ciekawa. Przeczytamy o wyprawie do zoo oraz kina. Przekonamy się, na czym polega Święto Wisienki. Odwiedzimy wujka, który jest zegarmistrzem. Wysłuchamy plotek sąsiadki Dominiki. Przygotujemy królewskie śniadanie, a także weźmiemy kąpiel z olbrzymią ilością piany. Te i wiele innych opowiastek znajdziemy w książce Joanny Krzyżanek.

Każda historyjka stwarza okazję do przemycenia wielu cennych wskazówek na temat tego, co wolno, a czego nie; jak powinno się postępować, a czego należy się wystrzegać. Dookoła danej historyjki znajdują się sympatyczne ilustracje autorstwa Teresy Zalewskiej - Hogi wraz z dobrymi radami - zasadami savoir - vivre. Dzięki nim dziecko dowie się wielu cennych informacji, które pomogą mu zrozumieć zasady rządzące naszym światem. Pomogą mu się odnaleźć w każdej sytuacji, w której dane mu będzie się znaleźć. Każda wskazówka jest krótka i bardzo zrozumiała, dzięki czemu będzie prostsza w przyswojeniu dla naszej pociechy.

Moim zdaniem książka powinna zainteresować wielu rodziców. Przecież każdy z nas pragnie dla naszego dziecka tego, co najlepsze. Chce przekazywać mu wiedzę, która sprawi, że wyrośnie na odpowiedzialnego, mądrego i właściwie postępującego człowieka. A nie da się tego uzyskać bez nauczenia dziecka właściwych zasad postępowania. Dlatego też warto zwrócić uwagę na "Dobre maniery, czyli savoir - vivre dla dzieci", gdyż jest to książka, która zawiera doprawdy dużo cennych wskazówek, które pomogą każdemu dziecku odpowiednio wkroczyć w dorosłe życie i wieść je w zgodzie z panującymi zasadami i obyczajami.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/05/225-dobre-maniery-czyli-savoir-vivre.html

Na pewno każdy doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest dobre wychowanie, jak miło jest kiedy ktoś ma dobre maniery i potrafi się odpowiednio zachować w rożnych sytuacjach. Zapewne każdy z Was stara się postępować z zasadami, więc wiecie też jak dobrze jest uczyć nasze dzieciaki odpowiedniego zachowania i dobrych manier już od najmłodszych lat. W końcu nie na darmo mówi się, że "czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci" ;)

Dzisiaj przedstawiam Wam książkę, która przybliży naszemu dziecku to jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach. W środku znajdziemy 22 opowiadania o pewnej wesołej rodzince. Poznamy tutaj rodzinę Wafelków, która mieszka w Rumiankowie. 8-letni Filip, 5-letnia Lusia, tata Marek, mama Małgosia, dziadek Izydor, babcia Helenka oraz kotka Pelasia i pies Trampek. Oto cała rodzina o której przygodach tutaj poczytamy. Opowiadania te są o różnych momentach i przygodach z życia Wafelków. Poczytamy między innymi o tym jak trudno jest codziennie wyciągnąć Filipa z łóżka, o wiśniowym święcie, które co roku organizują sobie w ogródku, o tym jak należy pakować się na krótki wyjazd, o sposobie na odpędzenie Filipa od komputera, oraz o gadatliwej sąsiadce, która bardzo lubiła plotkować... Opowieści tych jest tutaj oczywiście o wiele więcej, ale nie będę Wam wszystkiego opisywała. Na pewno z przyjemnością poczytacie je sami :)

Opowiadania jak to opowiadania, są ciekawe, są zabawne, są dosyć krótkie dzięki czemu na pewno nie znudzi się naszym dzieciom ich słuchanie. Ale najciekawsze moim zdaniem są tutaj ilustracje oraz króciutkie zasady pozapisywane dookoła stron. Dzieci dowiedzą się tutaj bardzo wielu ważnych i mądrych rzeczy. Na przykład tego, że brudne ubrania należy umieszczać w koszu, że kiedy mocno świeci słońce nie wolno zapominać o nakryciu głowy, że należy myć zęby po jedzeniu, że nie wolno rozmawiać z pełnymi ustami, że jedzeniem nie wolno się bawić, że należy ustąpić miejsce w autobusie starszym, że nie wolno zostawiać w lesie śmieci, że kiedy się z kimś witamy należy wstać i wyjąć ręce z kieszeni... Dowiemy się też, że nie ładnie jest plotkować, obgadywać, podsłuchiwać, podglądać, przeszkadzać, objadać się, drażnić zwierząt i pokazywać na kogoś palcem. Zobaczymy również jak należy układać widelce do obiadu i jak układa się je po skończonym posiłku. Nauczymy się też numerów alarmowych, które są niezwykle ważne i powinno znać je każde dziecko... Tych zasad jest tutaj bardzo wiele, wszystkie są bardzo przydatne i naprawdę warto, aby dzieciaki uczyły się ich już od najmłodszych lat.

Jak widzicie treść jest bardzo mądra, pouczająca i wartościowa. Ilustracje natomiast są wesołe, kolorowe i stanową ciekawe dopełnienie tego o czym mamy okazję tutaj przeczytać. Dzięki tej książce nasze dzieci zapewne o wiele szybciej załapią co należy, a czego nie należy robić oraz jak w danej sytuacji powinno się zachowywać. Znajdą tutaj również odpowiedzi na wiele trudnych pytań i dzięki nim bez problemu zrozumieją co to są dobre maniery :)

Szczerze powiedziawszy o wielu z tych rzeczach nawet nie pomyślałam. To znaczy znam te zasady i sama raczej wiem jak należy się zachowywać, ale przychodzi mi to tak zupełnie naturalnie, że nie myślałam o tym, żeby uświadomić mojego synka i zacząć go ich uczyć. Bardzo cieszę się, że ta książka trafiła w nasze ręce bo z pewnością przydadzą mu się wiedza i informacje w niej zawarte. Jest to naprawdę ciekawe i bardzo mądre połączenie fajnych, zabawnych opowiadań o wesołej rodzince razem z całą masą ważnych i przedstawionych w prosty i zrozumiały sposób zasad. Polecam :)

2084

Dużo bardziej podoba mi się "Bon czy ton" G. Kasdepke.
Opowiadania w książeczce są całkiem fajne, ale zasady dobrego wychowania przedstawione pobieżnie i sucho.

Dużo bardziej podoba mi się "Bon czy ton" G. Kasdepke.

• Dzieciństwo
  • Literatura dziecięca
  • Audiobooki
  • Polscy autorzy
  • Savoir-vivre

Dodaj cytat z książki Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci