Bajki rozśmieszajki

Okładka książki Bajki rozśmieszajki Tamara Michałowska
Okładka książki Bajki rozśmieszajki
Tamara Michałowska Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Bajki Współczesne [Siedmiogród] literatura dziecięca
literatura dziecięca
Bajki Współczesne [Siedmiogród]
Siedmioróg
2012-01-01
2012-01-01
Luteratura dziecięca śmiech

Bajki czytało się bardzo sympatycznie niektóre byly bardzo śmieszne. Polecam my z córką bardzo polubilysmy ta książeczkę

Te wszystkie pochlebne komentarze na temat tego gniota są chyba od rodziny i przyjaciół "pisarki". Jak można wziąć czyjeś wiersze i opowiedzieć je swoimi słowami typu: " nie stałabym i rdzewiała jak idiotka".... Nie czytałam jeszcze nic gorszego.

„Bajki rozśmieszajki” zawierają pięć interesujących utworów, pozwalających dzieciom odkryć moc marzeń, spełniania snów oraz trzeźwego podejścia do otoczenia. Tamara Michałowska daje w nich piękny przekaz, że o swoje wizje przyszłości trzeba walczyć, ale przy okazji nie należy tracić kontaktu z otaczającym nas światem.
„Lokomotywa i strongmani” to opowieść o starym, parowym pociągu marzącym o podróżach w daleki świat. Niestety stoi już na bocznicy, którą może jedynie dojechać na pola, do zoo i wielu innych miejsc, do których elektryczne pociągi już nie trafią. Lokomotywa nie docenia tego, że może wieźć zwierzęta i wiele interesujących przedmiotów. Tę niezwykłą swoją własność odkrywa dopiero, kiedy okazuje się, że przez spełnienie marzeń i przestawieniu jej przez strongmanów na inny tor nie będzie mogła odwieźć zwierząt do ich domów. Lokomotywa woli czuć się potrzebna niż bezmyślnie dążyć do spełnienia marzenia, które odmieni życie jej i zwierząt.
Z podobnym przesłaniem mamy do czynienia w „Zawrotnej karierze słonia Pyrrusa”, której główny bohater ciągle dąży do doskonalenia się, zdobywania lepszej pracy, pozycji, bogactw,by pewnego razu odkryć, że jedyne, co potrzebuje to jego śmieszni przyjaciele z dzieciństwa, dla których czas płynie wolno.
„Wymarzona podróż” również pozwala docenić bohaterowi to, co posiada. Jan wyruszający w poszukiwaniu przygód, możliwości odkrycia nowych gatunków na tajemniczej wyspie poznaje dziewczynę, która codziennie ma kontakt z wieloma dziwnymi, nieodkrytymi zwierzętami oraz przeżywa niezwykłe przygody. Taka codzienność jest na tyle męcząca, że marzy ona o normalności, którą może dać jej Jan.
„Bajki rozśmieszajki” wzbogacono pięknymi ilustracjami Artura Piątka. Książkę polecam wszystkim przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.

„Lokomotywa i strongmani” to opowieść o starym, parowym...

Tamara Michałowska to autorka książek dla dzieci. Do tej pory miałam okazję zapoznać się z jedną jej publikacją - ,,20 bajek do czytania dzieciom przed snem".

,,Bajki rozśmieszajki" to zbiór pięciu dość długich bajek. Przeczytamy tutaj o zapomnianej lokomotywie, która wyruszyła szukać strongmenów. Co chwilę jednak miała dodatkowych pasażerów, którzy gdzieś musieli jechać. Czy udało jej się zrealizować cel podróży? Kolejna historia dotyczy ptaków, które chciały znaleźć inne zwierzęta, które umiałyby latać. Wybór padł na krowy, tylko, czy ktoś widział latające krowy? Możemy także poczytać o słoniu Pyrrusie, któremu znudzili się zwierzęcy przyjaciele. W mieście imał się różnych prac, stał się bogaty, założył rodzinę, jednak ciągle czegoś mu brakowało. Czego? Przedostatnia historia opowiada o skarbie, złotych podkowach, które zostały zakopane i do tej pory nieodnalezione. Czy udało się je znaleźć? Jak podzielono by się ewentualnym skarbem? Na koniec bajka o Janie, który marzył o tym, by zobaczyć coś niezwykłego. W innym miejscu była dziewczyna, która marzyła o normalności. Czy ich drogi się ze sobą zeszły?

Na tę książkę skusiłam się głównie dzięki ilustracjom, które już na stronie wydawnictwa wyglądały na zachwycające. Na żywo wyglądają jeszcze lepiej. Są bardzo kolorowe, żywe, naturalne, bardzo ładne. Odnośnie tekstów liczyłam, że nieco bardziej mnie rozśmieszą, jednak miło mi się je czytało. Najbardziej spodobał mi się ten o słoniu, a właściwie jego przesłanie. Choćbyśmy wiele osiągnęli zawsze będzie brakować nam jednej rzeczy. Jakiej? Tego dowiecie się podczas czytania tej książki.

,,Bajki rozśmieszajki" to publikacja, w którą warto się zaopatrzyć, choćby ze względu na piękne ilustracje. Tekst jest umieszczony w specjalnych ramkach, które dobrze współgrają z kolorowym tłem. Bajki są nietuzinkowe. Występuje w nich nawiązanie do ciągnięcia rzepy, czy też złotej rybki.

Moja ocena: 4,5/6

Książeczkę przeczytałam bardzo szybko, wraz z moim synkiem. On oglądał ilustracje i przysłuchiwał się treści, ja czytałam. Mamy tu niesamowite, wesołe przygody, nie ma nudy, ponieważ mnóstwo się dzieje i dziecko jest bez reszty pochłonięte, zasłuchane, zafascynowane, zwłaszcza, że zna bohaterów tych opowieści.
Poznajemy w pierwszej historyjce lokomotywę, biedną, zapomnianą. Marzy tylko o tym, by nie stać na starym torze i nie rdzewieć, chciałaby wjeżdżać do wielkich miast, cieszyć się tym, mieć przyjaciół. Czy spełnią się jej pragnienia? Tego Wam niestety nie zdradzę, musicie sami zajrzeć do tej kolorowej, barwnej książeczki.
Kolejna przygoda opowiada o ... latających krowach! Zadziwiające i niemożliwe?! Mój Miś pięcioletni nie mógł w to uwierzyć! A jednak! W bajkach wszystko się może zdarzyć, dlatego dzieci tak lubią ich słuchać, tutaj to, co nieprawdopodobne staje się realne. Krowy latają wśród ptaków, świetnie się przy tym bawiąc.
Poznajemy też słonia Pyrrusa i mnóstwo innych ciekawych postaci, możemy fantazjować, przenosić się wraz z nimi w odległe miejsca i krainy, przeżywać fascynujące przygody, przy tym ucząc się jednocześnie, poprzez zabawę. Każda z tych historyjek bowiem ma morał, pomaga nam zrozumieć to, co w życiu jest ważne, istotne, zawsze warto być dobrym człowiekiem, mieć serce, pomagać innym, a z drugiej strony mieć rozum i nie pozwalać się wykorzystywać, we wszystkim zachować umiar. Dobrze byłoby pomóc to zrozumieć naszym dzieciom teraz, gdy jeszcze są małe, gdy nas słuchają i mamy na nie duży wpływ, jesteśmy dla nich autorytetem, gdy patrzą na nas, obserwują nasze zachowania i nam ufają.

Jak sugeruje opis z okładki tego tytułu zachęcajmy dziecko do czytania, może właśnie ta książeczka stanie się pierwszą samodzielnie przeczytaną przez nasze dziecko? To, że czytanie jest pasjonujące, czy zabawne, jest świetną formą nauki wiemy wszyscy, tylko czy pamiętamy o tym w życiu codziennym? Co robimy dla naszego dziecka, by chciało sięgać po książki? U mnie w domu dzieci widzą mnie, mojego męża z lekturą w dłoni i dlatego jest to dla nich normalna sprawa, książka nie jest im obca, a wręcz przeciwnie, jest im przyjacielem. Polecam "Bajki rozśmieszajki" namawiając Was jednocześnie do tego, byście zajrzeli na stronę Wydawnictwa Siedmioróg, ponieważ są tam w tej chwili duże promocje, a w książkę, w siebie, w swoje dziecko, czy w dziecko kogoś bliskiego warto zainwestować, można przecież wracać niejednokrotnie do danej lektury. Przede mną zaś nie lada gratka, tytuł z serii "Pan Samochodzik", tego samego wydawnictwa, uwielbiany przeze mnie, gdy byłam dzieckiem. Teraz chcę zapoznać z tym bohaterem moją Groszek.
Na pewno będzie zachwycona. A Wy? Czytywaliście Pana Samochodzika?

Poznajemy w pierwszej historyjce lokomotywę, biedną, zapomnianą....

• Amelka
  • Martyna i Juliusz
  • Biblioteka Wiśniowa

Dodaj cytat z książki Bajki rozśmieszajki