Bajki i bajeczki

2012-11-01
2012-11-01
32 min.
978-83-7505-895-6

Dzieci, lubiące rymowane wierszyki, podobno uwielbiają tę książkę. Czytałam wiele opinii, w których uradowane mamy, pisały, że ich synek lub córeczka, szybko nauczył się zamieszczonych w "Bajki i bajeczki" - Izabeli Sagasz tekstów i potem recytował je na przykład podczas zabawy. Cóż, najwyraźniej pozycja jest idealna dla przedszkolaków i raczej nie ma przeciw temu argumentów.

W Internecie o autorce pusto. Podobnie jest z samą książką. Wydawca nie podaje żadnych informacji o kobiecie, co można nawet mu wybaczyć, gdyż w końcu jest to tytuł dla dzieciaków.

Uroczy pajacyk Plątaczek, łobuzuje w przedszkolu dzieci, robiąc wokół siebie bałagan i harmider. Koty, nocą śpiewające i balujące, goszczą na dachach domów, Zębuszka podkłada pod poduszki pieniążki. A ciekawska wiewiórka wyszczubia z dziupli nosek, aby podziwiać zimowy świat.
Nie wszystkie zwrotki wierszyków Izabeli Sagasz są rymowane. Cóż, zdarza się. Są one jednak dużo ciekawsze, niż prace Michała Rusineka, który czerpał inspirację twórczą ze wszystkiego, co go otaczało. Nie zmienia to jednak faktu, ze obie książki to lekkie, zabawne pozycje.

Wydanie, które jest najważniejsze, zaraz po stylu pisania autora, jest naprawdę interesujące. Książka posiada ilustrację na każdej stronie i nie są to jedynie obrazki, ale całe sceny. Talent Emilii Dajnowicz naprawdę znalazł ujście w tym tytule. Mam tylko jedno małe zastrzeżenie do sceny imitującej tekst "Kocie miasto". Namalowane tam koty, są aż nazbyt podobne do animowanej ekranizacji Disney'a z lat siedemdziesiątych o tytule "Aryskotraci" - Wolfganga Reithermana. No, ale cóż, każdy musi z czegoś czerpać, czyż nie? Oprócz tego "Bajki i bajeczki" ukazały się w twardej oprawie, grubych kartkach, a wszystko to w dogodnej i uczciwej cenie.

Pozycję przeczytałam całą i po jej zakończeniu żałuję tylko jednego, że nie mam nikogo komu mogłabym ją oddać. Niestety, małych dzieci w mojej rodzinie brak.

"Bajki i bajeczki" - Izabeli Sagasz jeśli nie są obowiązkową pozycją w bibliotece każdego przedszkolaka, to na pewno godną polecenia. Pisarka, jak i ilustratorka Emilia Dajnowicz ukazały świat dziecka takim jakim jest naprawdę, czyli pełnym fikcyjnych postaci i otaczających z każdej strony zabawek.

Dzisiaj pokażę Wam taką małą, dosyć cienką, na pierwszy rzut oka niepozorną książeczkę z twardą oprawą, która zawiera w sobie kilka miłych rymowanych bajeczek.

W książeczce znajdziemy jedenaście wierszyków. Niektóre z nich są krótsze, niektóre nieco dłuższe, Jednak wszystkie bez wyjątku są miłe dla ucha i takie naprawdę bardzo ciepłe i dziecięce. Przeczytamy tutaj między innymi o wesołym Plątaczku, który odwiedza pewne przedszkole i bardzo lubi bawić się z dziećmi. Często robi różne psikusy, pląta sznurówki, chowa klocki, podjada ciasteczka, jednak mimo wszystko dzieciaki go uwielbiają :) Znajdzie się tutaj również bajeczka o wróżce Zębuszce, która przychodzi w nocy do dzieciaczków, które zostawiają dla niej ząbki mleczne pod poduszką, a ona za każdy ząbek płaci pięć złotych. Przeczytamy jeszcze o wiewióreczce, której zimą jest naprawdę zimno więc chowa się w swoim ciepłym domku i zasypia słodko i drzemać tak sobie będzie aż do samej wiosny. Jest także bajeczka o dzieciaczkach, które dokarmiają zimą ptaszki. Skrzydlaci przyjaciele są najedzeni, a dzieci szczęśliwe, że mogły pomóc...

Tych bajeczek jest oczywiście trochę więcej, podałam tylko kilka przykładów, abyście sami przekonali się jakie fajne i zabawne są te utwory. A każdy z nich rymowany, dzięki temu zapewne jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla dziecka i o wiele lepiej wpada w uszko małego słuchacza :)

Moim zdaniem są to rymowanki wprost idealne do przeczytania przed snem. Któciutkie, spokojne i ciepłe bajeczki, które z całą pewnością szybciutko ukołyszą maluchy do snu. A na dodatek taka ładna i kolorowa, bardzo dziecięca grafika. Dzięki niej całe strony są takie barwne, a jednocześnie wierszyki są czytelne, tekst przejrzysty. Obrazki bardzo ładnie przedstawiają to o czym czytamy. Nie wiem czemu, ale książka ta kojarzy mi się z moim dzieciństwem. Może czytałam kiedyś coś podobnego, a może ilustracje są mi znajome... Sama nie wiem :)

Ja już nie raz wspominałam, że zarówno Nikodem jak i ja bardzo lubimy wszelkiego rodzaju wierszyki oraz inne utwory rymowane, więc i tę książeczkę przyjęliśmy z otwartymi ramionami :) Jest ona na tyle krótka, że przeczytaliśmy ją podczas jednego wieczoru przed snem, leżąc wspólnie w Nikusiowym łóżku. Bardzo nam się spodobała i sądzę, że jest ona idealna dla takich młodszych dzieciaczków. Ciekawe rymowane bajeczki, śliczne barwne ilustracje, a na dodatek książeczka ta wydaje się dobrze i trwale wykonana. Twarda oprawa oraz zszywane strony to na pewno również jest jej zaletą. Koniecznie przekonajcie się sami :)

Pierwsze książeczki, jakie czytałam mojej Groszek, gdy była mała to były wierszyki. Podobały jej się krótkie, wesołe rymowanki i nie nudziła się nimi tak jak w przypadku długich bajek, przy których szybko traciła zainteresowanie i zaczynała ziewać, choć nie był to czas do spania. Teraz też lubi czytać wiersze, więc tę akurat książeczkę po prostu wzięła do ręki i przeczytała od początku do końca, zachwycając się śmiesznymi lub wzruszającymi historyjkami i pięknymi ilustracjami.
Bajeczki te są ślicznie wydane, w twardej oprawie, jest kolorowo, ciekawie, dużo się dzieje. Mamy tu wierszyki dla przedszkolaków, pełne humoru, barwne rysunki, które zachęcają do zapoznania się z rymowankami. Szczególnie podobał się moim dzieciom wierszyk o wróżce zębuszce, ponieważ bywa ona u nas w domu częstym gościem. Zabiera ząbka, który wypadł z buzi i zostawia pieniążki, dokładnie tak samo, jak napisane jest w tym wierszyku. Jest też temat zimy, piękna opowieść o dokarmianiu ptaszków podczas tej okrutnej pory roku, mamy również "Bajkę pod choinkę", której fragment chciałabym przytoczyć:
"Nadeszły święta - czas grudniowy
Z choinką z lasu, z kolędami,
Świąteczny wieczór kolorowy,
Z opłatkiem, rybą, prezentami."

I ja powoli zaczynam myśleć o świętach, bo tyle jeszcze mamy do zrobienia. Na przykład zakup prezentów, najlepiej w postaci książeczek właśnie, takich jak ta... Myślę, że to najpiękniejszy upominek, bo i bawi, i uczy jednocześnie. Najchętniej wszystkie dzieci z naszej rodziny zasypałabym takimi podarunkami!
Recenzja pochodzi z mojego bloga asymaka.blog.interia.pl

• Biblioteka 2019 Martyna
  • WAM

Dodaj cytat z książki Bajki i bajeczki