Ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na WSP ( dzisiejszy UP) w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 roku także jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Zadebiutowała w 1992 roku bajką "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę". Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter - Spławińską "Leksykon dla najmłodszych", humorystyczny "Poradnik młodego redaktora" " czy też napisane wspólnie z Anną Chachulską przewodniki: "Kraków i okolice" oraz "Zakopane i okolice". Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują książki takie jak: "Przypalona szarlotka", "Zwierzyniec Pana Boga", czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II "Z Wadowic do nieba".
W 2003 roku Ewa Stadtmuller została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę "A - jak anioł" otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2008.
Od 2010 roku jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY.http://www.ewabaj.strefa.pl/
Więcej niż złota jest w nim stali,
przed nim królowie polscy klękali
i przysięgali, że są gotowi
do końca życia służyć krajowi.
Macie rację,...
Więcej niż złota jest w nim stali,
przed nim królowie polscy klękali
i przysięgali, że są gotowi
do końca życia służyć krajowi.
Macie rację, to słynny Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich cenniejszy niż wszystkie drogocenne naczynia, ozdoby czy łupy wojenne.
Zbliżają się święta. Porządki, tworzenie ozdób, kupowanie prezentów, wystawy sklepowe i muzyka zewsząd płynąca, wprowadzają nas w magiczną atmosferę świąt. W tym czasie i nasze lektury niech będą bardziej świąteczne. Dla dzieci polecam pięknie wydaną i utrzymaną w świątecznym duchu książkę "Najpiękniejsze opowieści pod choinkę".
Zawiera ona opowiadanie dziadka, który dostał na święta wymarzonego konika na biegunach, opowieść o złotej rybce na choince, przygarniętym piesku i uratowanej papużce, a także o szlachetnej paczce, dzięki której dzieci nie musiały już spać na ziemi.
"Najpiękniejsze opowieści pod choinkę" to zbiór sześciu wzruszających opowiadań, wprowadzających w świąteczny nastrój i promujących święta rodzinne, nastawione na dawanie od siebie, a nie tylko na oczekiwanie prezentów od innych. Opowiadania te pokazują, że dawanie prezentów, zwłaszcza tych własnoręcznie przygotowanych i trafiających w potrzeby obdarowywanego może sprawić bardzo dużą przyjemność, dlatego też warto zastanowić się kto czego potrzebuje, z czego się ucieszy i właśnie tym go obdarować. "Najpiękniejsze opowieści pod choinkę" zwracają również uwagę, na to, że w tym świątecznym czasie wyjątkowo należy pamiętać o osobach samotnych i potrzebujących oraz, że liczą się przede wszystkim dobre uczynki i obecność najbliższych. W dzisiejszych czasach, tak bardzo nastawionych na materializm, to istotna sprawa, żeby dzieci wiedziały co tak na prawdę jest ważne. Opowieści będą świetną podstawą do rozmowy z dzieckiem na ten temat.
"Najpiękniejsze opowieści pod choinkę" to wartościowa książka wprowadzająca w świąteczny nastrój, pokazująca, że w tym okresie, to nie prezenty liczą się najbardziej, a dobre uczynki i pamięć o innych. Książkę polecam dzieciom powyżej czwartego roku życia, ponieważ dla młodszych jej treść jest jeszcze zbyt trudna, nie wspominając o tym, że pierwsze opowiadanie poniekąd demaskuje Mikołaja. Najpiękniejsze opowieści będą idealnym prezentem na święta, ale ze względu na przekazywane wartości, będzie to świetna lektura o każdej porze roku.
Zdjęcia książki możecie zobaczyć na moim blogu, zapraszam
http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2015/12/najpiekniejsze-opowiesci-pod-choinke-e.html
Gwiazdka tuż, tuż i każdy z nas przygotowuje się jak potrafi. Jedni organizują klasowe Wigilie, kupują kolegom prezenty na mikołajki, inni stroją choinki, pomagają biedniejszym lub zwierzętom. Zbiór świątecznych historii „Najpiękniejsze opowieści pod choinkę” pełen jest ciepła, sentymentów, miłości. Dziadkowie kupują wnukom prezenty, o których sami w dzieciństwie marzyli i które dały im wiele radości. Basia dla swojej koleżanki robi na choinkę złotą rybkę i życzy, aby rodzice sąsiadki wrócili do domu na święta, Magda staje się uważnym obserwatorem otoczenia, aby kupić koledze wymarzony prezent, ciocia Dorotka adoptuje bezdomnego psa spotkanego w Wigilię, a dzieci łapią zagubioną papugę i dają ją w prezencie samotnej kobiecie, która bardzo cieszy się z towarzystwa ptaszka.
Ze wszystkich opowieści najbardziej podobała nam się „Szlachetna paczka” opowiadająca o szkolnym projekcie podarowania potrzebującej rodzinie piętrowego łóżka, materaców i kołder oraz maskotek. Zaangażowanie w niesienie pomocy biedniejszym jednoczy uczniów i daje im poczucie robienia czegoś naprawdę bardzo ważnego.
Oprawiona w tekturową, solidną, śliską okładkę i szyte śliskie strony jest trwała i estetyczna. Piękne ilustracje przyciągają wzrok dzieci, a niedługie opowieści sprawiają, że słuchają ich chętnie i przedszkolaki. Duża czcionka zachęca dzieci w wieku szkolnym do czytania.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. W czasie lektury interesujących opowieści autorka przemyca wzory pozytywnych postaw pozwalających na dyskusję o traktowaniu krewnych, kolegów i zwierząt.