Szlaki kultury polskiej

Okładka książki Szlaki kultury polskiej Janusz Tazbir
Okładka książki Szlaki kultury polskiej
Janusz Tazbir Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
8306013425
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Polska przedwojenna Andrzej Barecki, Jan Łoziński, Janusz Tazbir
Ocena 7,3
Polska przedwo... Andrzej Barecki, Ja...
Okładka książki Ludzie i krasnoludki. Powinowactwa z wyboru Jerzy Axer, Tadeusz Budrewicz, Tadeusz Bujnicki, Renata Dźwigoł, Małgorzata Grzegorzewska, Renata Hołda, Ryszard Kantor, Jolanta Ługowska, Joanna Majchrzyk, Jolanta Sztachelska, Janusz Tazbir, Ryszard Waksmund, Danuta Waloszek, Iwona Węgrzyn, Jan Woleński, Violetta Wróblewska
Ocena 6,0
Ludzie i krasn... Jerzy Axer, Tadeusz...
Okładka książki Bracia polscy. Przewodnik Krytyki Politycznej Jakub Majmurek, Stanisław Obirek, Janusz Tazbir, praca zbiorowa
Ocena 5,7
Bracia polscy.... Jakub Majmurek, Sta...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2446
2372

Na półkach:

To już czwarta pozycja Tazbira przeze mnie oceniana. Tym razem (s. 5):
"..Kontynuując swe dawniejsze badania, autor prezentuje refleksje dotyczące staropolskiej tolerancji oraz - na jej tle - stosunku do wyznawców judaizmu (a to w związku z procesem sochaczewskim z r. 1556),jak również fenomenu trwałej żywotności kultury sarmackiej. Klamrą spinającą ten tom studiów jest zagadnienie obcych opinii o Polsce i Polakach, a także opinii Polaków o samych sobie i - o cudzoziemcach. Katalizatorem tych opinii był znany z dziejów również i innych krajów mit przedmurza, który najsilniej chyba zakorzenił się w polskiej świadomości historycznej. Wiara, iż szlachecka Rzeczpospolita stanowi antemurale chrześcijańskiej Europy, przeżyła istnienie państwa polskiego a co więcej, rozkwitła właśnie w dobie narodowej niewoli.."

Czyli o Polsce XVI – XVIII stulecia, problemach w niej z Żydami i absurdzie „chrześcijańskiego przedmurza” wobec szerzonego jednocześnie sarmatyzmu i chrześcijańskich sąsiadów oraz o niesatysfakcjonujących nas opiniach obcych o nas, bo przecież jacy jesteśmy najlepiej sami wiemy.

I w tym sęk, bo dwie przeciwne koncepcje się spierają: zdroworozsądkowa oparta na faktach i mityczna megalomańska, którą obecnie narodowa prawica lansuje, pisząc „nową” historię. Ta pierwsza szukała przyczyn „śmierci państwa” w anarchii i prywacie natomiast ta druga głosiła (i głosi),że....
„....że żywot niemalże aniołów wśród zbójców – sąsiadów nie mógł zakończyć się inaczej jak tylko sarmacką Golgotą,,,,”

Rozwinięcie tego każdy zna, bo wszystkiemu winni „Żydzi, masoni i cykliści”, a obecnie Putin i Tusk. Wynika z tego prosty wniosek, że zwolennicy pierwszej opcji będą mieli świetną lekturę, a ci drudzy winni z niej zrezygnować.
A ja mam radochę jakbym dywagacje o „ślebodzie” czytał „mojego” ks. J. Tischnera, gdy Tazbir cytuje opinie o Polakach Szkota Jana Barclaya z 1613 roku:
Naród to zrodzony do gwałtów i swawoli, którą wolnością nazywają... ...Najbardziej w siebie wierzą..”
A przedmurzem nie tylko chrześcijaństwa jesteśmy i mamy powody, by się.....(s. 218):
„....skarżyć na niewdzięczność Europy:
….że Polska, jej mocne przedmurze,
Odpierała od reszty świata wschodnie burze...”
I tak niczyich poglądów nie zmienię, więc tylko nadmienię, że mnie lektura przysługiwała i posłużyła. A Tazbir fachowcem jest!!

To już czwarta pozycja Tazbira przeze mnie oceniana. Tym razem (s. 5):
"..Kontynuując swe dawniejsze badania, autor prezentuje refleksje dotyczące staropolskiej tolerancji oraz - na jej tle - stosunku do wyznawców judaizmu (a to w związku z procesem sochaczewskim z r. 1556),jak również fenomenu trwałej żywotności kultury ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    2
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
    1
  • Nowożytność
    1
  • Historia
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szlaki kultury polskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne