Bratnie dusze

2012-03-07
2012-03-07
978-83-7510-845-3
przyjaźń mężczyzna pasja stabilizacja

Nieco zaskakująca, nieco zabawna. Wciąga i czyta się z przyjemnością.

Nieco zaskakująca, nieco zabawna. Wciąga i czyta się z przyjemnością.

Przeciętna.
Pomysł na historie naprawdę świetny, jednak myślę, że autorka nie wykorzystała jej potencjału. W pewnym momencie akcja poszła "w gorszym kierunku" i wszystko stało się za oczywiste.
Można w niej znaleźć fajne momenty, ale nie jest to książka, do której bym wracała.

Przeciętna.

Jakoś mało wciągająca książka, z wątkiem kryminalnym

Jakoś mało wciągająca książka, z wątkiem kryminalnym

Świetna książka. Z opisu wydaje się, że będzie babska lektura, a tak naprawdę trafiamy na historię z lekkim dreszczykiem. Fajnie napisana, dobrze się czyta. Polecam:)

Cudem dobrnęłam do końca i właściwie zła jestem, że nie przerwałam tej męki. Za kilka dni zapomnę o tej książce i na pewno nie będę umiała jej streścić - to opowieść, która na pewno nie zapisze się w mej pamięci. Opisana historia może i mogłaby się wydarzyć, ale podana została w taki nienaturalny sposób. Dialogi nienaturalne, myśli bohaterów nienaturalne (kto normalnie powiedziałby, że "poszedł do sklepu po produkty spożywcze" - stwierdzenie poprawne, ale nienaturalne, bo raczej mówimy, że idziemy po coś do zjedzenia - takich przykładów na każdej stronie mnóstwo).
Nie polecam.

Hannne Cyglar jako autorkę poznałam przy okazji innej książki "Złodziejki czasu". Wtedy też zainteresowała mnie i stwierdziłam że autorka jest do czytania.
Niestety przy tej książce zawiodłam się. Dałam 3 gwiazdki tylko dlatego że za chwilę dam niżej innej książce.
"Bratnie dusze" to opowieść o trzech Paniach które szukają swojego miejsca na ziemi, w pracy i w życiu. To co mnie tu zniechęcało to to oddanie mężczyznom, obracanie się wokół faceta i plotki Pań kto po co i dlaczego. Zdecydowanie nie moja tematyka. Jedyne co choć trochę ratowało książkę to Marek w którym coś nam nie pasuje i którego wątek spokojnie mógłby iść w coś ostrzejszego. Niestety przemknął słabo i bez echa. Skończyłam czytać niecały tydzień temu i naprawdę muszę się wysilać by przypomnieć sobie o czym była książka

Owe tytułowe '' Bratnie dusze '' Hanny Cygler , to trzy kumpelki . Aldona , niedoceniana malarka , która nie potrafi zadbać o swoją karierę , nie potrafi rozpychać się łokciami i być rekinem biznesu . Bo przecież nie wystarczy malować , trzeba jeszcze umieć '' się sprzedać '' . Aldona jest wdową , mieszkającą z nastoletnią córką Mają . Maja to typowy roszczeniowy nastolatek , który niewiele daje , a wszystko chce . Następnie Weronika , spełniona artystka , również malarka , w przeciwieństwie do Aldony doceniana i sprzedawana . Matka dwójki rozkosznych dzieciaków i wspaniałego wyrozumiałego i zawsze pomocnego męża . Oraz Michalina , nazywana dalej po prostu Miśką . Miśka dla odmiany jest 36 letnią dziennikarką piszącą do działu kulturalnego . Można więc powiedzieć że i ona '' robi w kulturze '' chociaż nieco inaczej jak pozostałe dwie panie . Michalina wciąż szuka swojej połówki , ale puki co prowadzi dość , powiedzmy swobodne życie seksualne , jak sama mówi '' Bez filingu dla treningu '' :) . Owe trzy kobitki bardzo się lubią , istnieje między nimi (przynajmniej tak się wydaje) prawdziwa przyjaźń . Jak się okazuje , do czasu . Dotąd aż w okolicach ich towarzystwa pojawia się zabójczo przystojny handlarz winem , Marek Marczyński . Spokojne wody przyjaźni , zmącone przez faceta zaczynają coraz bardziej buzować . Przyjaźń trzech pań staje przed ogromnym znakiem zapytania . Gdzieś kiedyś usłyszałam takie powiedzenie , że jeśli jakaś przyjaźń się kończy , to tak naprawdę wcale jej nigdy nie było . Czy tak będzie w przypadku artystycznego przyjacielskiego damskiego trio ? Czy zazdrość o sukces , o szczęście , o mężczyznę spowoduje rozpad przyjaźni . ? Tym bardziej że jak się okazuje , ów przystojniak nie do końca jest tym za kogo się podaje . Książka pod koniec zdecydowanie przyspiesza i nawet robi się groźnie i na chwilę nawet kryminalnie . To dobra książka , nie nudzi , ale i nie wzbudza jakichś super wygórowanych emocji . Opowiada o szczerości , przyjaźni o relacjach matka córka , ale też i o tym że czasem szczęście mamy pod nosem , a sięgamy wzrokiem gdzieś pod horyzont . Zakończenie , jak na mój gust lekko zaczęło się '' lepić '' od cukierkowatości , ale tylko lekko na szczęście . Polecam tę całkiem poprawnie i przyzwoicie opowiedzianą niezbyt zawiłą historię .

dobra książka w przeciwieństwie do greckiej mozaiki która mnie w ogóle nie wciągnęła ta już od początku zapowiada się ekscytująco i ciekawie. Trzy przyjaciółki Aldona, Weronika i Michalina. Dwie pierwsze to malarki a trzecia dziennikarka przyjaźnią się wspierają aż nagle pojawia się przystojniak który wszystko niszczy..
Wniosek z książki prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko.. Uwaga bo bratnia dusza może się okazać kimś złym na szczęście w tej książce samo zło tkwi w mężczyźnie i toksycznym związku Aldony z nim Markiem Malczyńskim... który z miłości do swej wybranki tak naprawdę niszy ją psychicznie robi jej wręcz pranie mózgu. aż w końcu próbuję ją zabić. Na szczęście przyjaciółki mają pomimo różnych sprzeczek rękę na pulsie... Polecam gorąco bo jest wciągająca ten kryminalny wątek dodaje smaczku całej powieści

Wniosek z książki prawdziwa przyjaźń przetrwa...

Powieści Hanny Cygler intrygują mnie bo akcja często rozgrywa się w Trójmieście, gdzie i ja żyję. Niestety nie daję rady przebrnąć. Pomyślałam nawet, że powinna być taka półka/opcja jak nieodpowiednia dla mnie, odłożyłam. Bo przecież nie można tak na prawdę dać bardzo złej opinii powieści, której się nie przeczytało. Ale w przypadku tej powieści dotarłam do końca. Ani wesoła ani straszna. To co mogłoby mnie zainteresować zostało potraktowane powierzchowne. Tak więc raczej już nie sięgnę po książki tej autorki aby się nie rozczarować ponownie.

Myślałam, że to będzie taka sobie opowieść o codzienności, którą się czyta od niechcenia, a tu okazuje się, że to niemal kryminał! Trup się ściele, zagadki, intrygi, nawet mordobicia i pościgi! Bardzo dobrze się czyta.

• Hanna Cygler