A miało być tak spokojnie

Okładka książki A miało być tak spokojnie Anna Makos
Okładka książki A miało być tak spokojnie
Anna Makos Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2012-05-24
2012-05-24
978-83-7839-156-2
wieś ucieczka z miasta święty spokój literatura kobieca czytadło chic lit

Spokój na wagę złota

Doprawdy nie wiem, czy jakaś istota ludzka byłaby w stanie napisać coś jeszcze mniej oryginalnego...

Wiele ludzi marzy o całkowitej zmianie stylu życia i o delektowaniu się słodką szarlotką i kieliszkiem wybornego wina na własnym tarasie. Co zatem tak naprawdę powstrzymuje nas przed spełnianiem marzeń? Zazwyczaj jest tak, że ograniczają nas nie zewnętrze czynniki, ale tkwiący w nas samych lęk przed zmianą. Pora sobie uświadomić, że brak funduszy, problemy z pracą czy obawa przed oceną otoczenia to tylko pretekst, aby pozostać w sferze komfortu, by nie opuszczać bezpiecznego kokonu - nawet, jeśli zaczął on nas uwierać.

Są jednak osoby, które zdecydowały się na zmaterializowanie swoich snów o własnym domu na końcu świata. Jedną z nich jest Majka Leśniewska, bohaterka porywającej książki Anny Makos A miało być tak spokojnie. Lektura tej powieści powinna być przez lekarzy przepisywana jako balsam na złamane serca, na depresję i zniechęcenie szarą, polską rzeczywistością. Lekka i przyjemna fabuła przekonuje, że jeśli się bardzo czegoś pragnie, to sukces jest gwarantowany - nawet, jeśli będzie to wymagało nieco wysiłku z naszej strony. I jeszcze kiedyś, patrząc na swoje życie, westchniemy z niedowierzaniem, bo przecież miało być tak spokojnie.

Bardzo ciekawa, wciągająca i przyjemna książka. Szybko się ją czyta, pasuje jako przerywnik między cięższymi książkami ;)

Właśnie skończyłam książkę, którą poleciła mi Pani bibliotekarka. Ciepła, kobieca, młodą ręką pisana powieść pt: " A miało być tak spokojnie". Autorką jest Anna Makos.
Książkę czytało mi się dobrze. W wolnej chwili powracałam, aby doczytać, jakie będą dalsze losy głównej bohaterki. Wciąż chciałam znać odpowiedzi, co dalej wydarzy się ciekawego w życiu Mai Leśniewskiej.
Ale po kolei.
Główna bohaterka jest dziennikarką. W poszukiwaniu spokoju, swobody, z dala od zgiełku miasta, zaszywa się na wsi. W swoim ukochanym "sielankowie", jak go nazywa, czyli Miłkowie. Remontuje stary dom dla siebie, a później z przyjaciółką Jolą chcą otworzyć pensjonat i agroturystykę. To kolejne wyzwanie i remont.
Głównymi zajęciami Majki na wsi jest pisanie książki, artykułów go gazet, zastępstwo w szkole oraz doglądanie rozbudowy domu.
Życie towarzyskie na początku skupia się na spotkaniach z przyjaciółką Jolą, jej partnerem Tomaszem oraz jej córką Zuzią. I to im poświęca swój czas.
Przypadkowo, sama poznaje interesującego mężczyznę Sebastiana Widawskiego- architekta. Ale łączy ich z początku znajomość czysto zawodowo- praktyczna. Z biegiem czasu przeradza się w przyjaźń, a później gorące uczucie.
Z resztę Majka ma powodzenie u różnych mężczyzn. Ale nie jest zainteresowana, tymi banalnymi, pospolitymi znajomościami.
Kiedy jej ukochany wyjeżdża służbowo do Francji, ona sama boryka się z samotnością i nieuzasadnioną, jak się potem okaże zazdrością oraz niemocą twórczą. Szuka miejsca na przemyślenia i dokończenie książki.
W poszukiwaniu weny literackiej, wyjeżdża sama do Kazimierza Dolnego. Poznaje tam kolejnego interesującego mężczyznę Adama i jego przyjaciela Marcelego.
Jej świat, dotychczas poukładany- burzy się. I...
Jak dalej potoczą się losy głównej bohaterki? którego mężczyznę wybierze na partnera na całe życie?
Na te i inne pytania zapraszam już do lektury książki.
To powieść kobieca, trochę romantyczna, ale i spokojna, ciepła.

Ale...

Piękna historia. Książkę przeczytałam w ciągu jednego wieczoru, pochłonęła mnie bez reszty. Pokusiłabym się o kontynuację pani Anno...

2006

Jestem ze siebie bardzo dumna, że udało mi się wreszcie skończyć tą książkę, chociaż kilka razy miałam ochotę odłożyć ją nieprzeczytaną do końca.
Strasznie nudna i ciągnąca się jak "flaki z olejem" powieść obyczajowa o wszystkim i o niczym.
Nie wiem co autorka chciała w tej powieści przekazać i o czym opowiedzieć.
Rok życia Majki i jej przyjaciółki w którym niby dużo się dzieje ale nic interesującego. Sama Majka to człowiek-orkiestra....pisze artykuły do gazet, pisze książkę, pracuje jako nauczycielka w szkole a do tego pilnuje remontu domu, który ma być restauracją a przede wszystkim ma czas na plotki,gotowanie, pieczenie szarlotki i odwiedzanie różnych restauracji i degustacje jedzenia.
Bo właśnie najwięcej jest w tej książce o jedzeniu i zwiedzaniu Pragi czy Paryża. Jest też romans a nawet dwa, bo ma chłopaka w Paryżu i drugiego pod nosem i sama nie wie którego wybrać.
Bohaterka nie grzeszy zdrowym rozsądkiem, jej niektóre wypowiedzi, które mają być śmieszne, są po prostu głupie a beztroskie zachowanie też pozostawia dużo do życzenia.
Brak w tej powieści jakiejś konkretnej akcji, brak emocji.....jest za to nuda i przewidywalność. Szkoda czasu na tą lekturę i ze swojej strony nie polecam.

Nie wiem co autorka chciała w tej powieści przekazać i o czym opowiedzieć.
Rok życia Majki i jej przyjaciółki w którym niby dużo się...

Majka młoda dziennikarka i pracująca nauczycielka, ucieka od zgiełku, hałasu wielkiego miasta, żeby się oderwać się od niego w poszukiwaniu spokoju i ciszy. Chce zamieszkać daleko od miasta rozpoczyna remontować stary, drewniany dom w zapadłej urokliwej, miłej wsi nazywanej "Na końcu Świata", żeby tam osiąść, mieć swoje miejsce na ziemi. Jednak do pełni szczęścia brakuje jej tylko bliskości ukochanego,by był przy niej blisko, a on wyjechał nagle do Francji realizować swój intratny, ciekawy projekt.Pod nieobecność męża Majka wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką Jolą, podejmuje decyzję, chce zrealizować swoje własne marzenia otworzyć swoją restaurację. Na pewien okres tego długiego czasu prac wykończeniowych w restauracji przyjaciółki postanawiają, że zamieszkają razem. Niedługo potem to się okazuje, że upragniony, dobry spokój zostaje zmącony.
Któregoś dnia Majka wyjeżdża do pięknego Kazimierza Dolnego, gdzie zawiera wspaniałą znajomość z mężczyzną, który odmieni jej monotonne i samotne życie, który ją pokocha.

Książkę oceniam słabo, nie porwała mnie i nie zaskoczyła generalnie nie przekonała mnie, nie zaciekawiła ani trochę. Historia mdła,kiepska nudziłam się czytając tę książkę nie urzekła mnie.
"A miało być spokojnie" to powieść, która nudziła mnie,nie dotrwałam do końca książki nie dałam rady męczyłam się okropnie spodziewałam się bardzo dobrej lektury, a nie była taka jak myślałam.

Historia Majki, która mieszka w urokliwym domku na wsi, jest dość "bajkowa". Na jej drodze pojawiają się dwaj przystojni i wręcz idealni mężczyźni oraz jeden zupełnie nieciekawy. Majka pisze książki, remontuje domek przyjaciółki Joli, ma kota Bolka i psa Ajaksa. W zasadzie samo szczęście, radość i miłość. Trochę mało realne, ale czyta się przyjemnie. Lektura na jeden wieczór. Można przeczytać i zapomnieć...

A mogło być tak pięknie...
Naprawdę nie wiem,jak opisać tę książkę. Nie jest zła,ale nie jest też specjalnie dobra.
Trochę mdła. Ten spokój aż się wylewa... Jest zdecydowanie za spokojnie,za słodko, za wszystko.

A mogło być tak pięknie...

Rozcukierkowana, nierealna i infantylna powieść o niczym.

Rozcukierkowana, nierealna i infantylna powieść o niczym.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2013