Ile Możesz Wypić? O Nałogach i Ich Leczeniu

Okładka książki Ile Możesz Wypić? O Nałogach i Ich Leczeniu Johannes Lindenmeyer
Okładka książki Ile Możesz Wypić? O Nałogach i Ich Leczeniu
Johannes Lindenmeyer Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Lieber schlau als blau
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2010-01-01
2010-01-01
Jan Chodkiewicz

Moim zdaniem to najlepsza książka o alkoholizmie, którą miałem przyjemność przeczytać. Autor bierze na warsztat najczęściej występujący problem w społeczeństwie, choroba naszych czasów, czyli właśnie pijaństwo. Porusza temat w sposób ciekawy, interesujący, posługując się oryginalnymi przykładami. Dodatkowo treść wzbogacają rysunki, które obrazują objawy uzależnienia alkoholowego. Kolejnym plusem jest fakt, że choć książka dotyczy głównie alkoholizmu, to autor nie pomija pozostałych. Papierosy, leki, narkotyki to również zmora naszych czasów. Nawet nie wiedziałem, że od nikotyny ludzi umiera więcej niż od wódki. Ciekawe.
Ja jako instruktor terapii uzależnień, wieczny abstynent i stanowczy wróg alkoholizmu mogę z czystym sercem polecić tę książkę każdemu. Zarówno uzależnionym, co chcą się wyleczyć, współuzależnionym i wszystkim, którzy są DDA.

Wyjaśnia wiele spraw. Opisuje wszystkie sztuczki, do których jest zdolny nałogowiec, aby zamydlić oczy innym i twierdzić bezczelnie, że nie ma problemu…

Dobrze kojarzy mi się pierwsze wydanie z 2010 roku, dzięki któremu poszerzałem (albo zdobywałem, zależy jak spojrzeć) wiedzę o tym czym jest uzależnienie od alkoholu. Do dzisiaj wykorzystuję ją w pracy.
Przystępny język, łatwa w przyswojeniu narracja pozbawiona stricte medycznej terminologii robi z „Ile możesz wypić?” perełkę w świecie lektur edukujących o uzależnieniu (poszerzających świadomość).
Nigdy nie uważałem, że jest to książka po którą chętnie sięgnie osoba uzależniona z własnej, nieprzymuszonej inicjatywy. Mechanizmy obronne działają na swój specyficzny sposób i raczej nie będą zachęcały do „czytania wartościowych książek o uzależnieniu”. Natomiast w ramach pracy nad motywacją, zmianą, edukacją – idealna pozycja by proponować ją do przeczytania tej lub tamtej osobie.
Osobiście polecam jako lekturę z kategorii „must read” dla każdego stykającego się z problematyką uzależnienia od alkoholu. Terapeutom uzależnień może się przydać jako narzędzie wspierające pracę w zakresie edukacji.

Książka bez owijania w bawełnę tłumaczy, skąd się wziął alkohol i jego powszechne użycie - wraz ze wszystkimi faktami, które 10-letnim dzieciom mogłyby zbyt mocno zamieszać w głowie. Nie mamy tu jednostronnej narracji, że po alkoholu się tylko i wyłącznie umiera i nie ma żadnych pozytywnych stron, a głupi ludzie z niewiadomych powodów po niego sięgają. Wręcz przeciwnie, książka uświadamia, że w naszej kulturze każda głupia okazja jest "dobra", a wręcz wskazana, a gdy ktoś zacznie mieć problem to zostanie zauważony dopiero gdy dana osoba znajdzie się blisko dna. Książka obrazowo wyjaśnia, dlaczego osoby, które zabrnęły tak daleko, potrzebują nauczyć się abstynencji i nie mogą jej odpuścić nawet na chwilę. Wyjaśnia także jak później jest im ciężko, gdy dalej żyją w tej naszej kulturze i muszą na każdą praktycznie sytuację wypracować własną odpowiedź, zachować się inaczej niż 90% ludzi.

Ciekawe było także poruszenie tematu papierosów i porównanie nałogu nikotynowego z alkoholem oraz... heroiną. Wiemy, jak w naszej kulturze demonizowana jest heroina - i słusznie. Wiele osób bałoby się wziąć jeden raz w obawie przed natychmiastowym uzależnieniem. Jeśli jednak prawdopodobieństwo, że osoba, która raz spróbowała, uzależni się od nikotyny lub heroiny jest praktycznie takie samo? Jak to tego dodamy, że dochody z akcyzy za nikotynę nie są w stanie pokryć kosztów leczenia skutków wyrządzanych w organizmie, bowiem nikotyna jest powodem co 5 śmierci, i jest 3x bardziej szkodliwa od alkoholu... Mi z tego wychodzi jasny przykład, jak media kształtują nasze myślenie, choć na co dzień sądzimy, że opieramy nasze poglądy głównie na nauce. Zgodnie z tym bój się wirusa celebryty czy innych pneumokoków, ale papieroska już nie, a jak masz problem to pij, pij.

Czy można mieć kontrolę nad tym, kiedy występuje uzależnienie, które najczęściej nazywane jest chorobą alkoholową?

Dotyczy ona znaczną grupę ludzi spożywających alkohol niezależnie od wieku. Najtrudniej jest ten z reguły problem zrozumieć, gdy dotyczy on w szczególności ludzi młodych rozpoczynających dopiero nowe życie, poznających trudne kroki dorosłości.

Rodzice reagują bardzo różnie, kiedy dowiadują się, że ich syn bądź córka nie pije, pomijają temat alkoholu w rozmowach, z czasem nakłaniają do skosztowania lub też udają, że nie interesuje, ich co oni robią w danej chwili. Dopóki nie zdarzy się tragedia, w której wygrywa alkohol będący wówczas najlepszym przyjacielem osoby, która go spożywa.

Szczęśliwe są te na ogół osoby, które nie piją alkoholu, nie myślą o nim wcale, ale pojawiają się w nich z czasem pokusy zachęcające do jego spożycia poprzez reklamy telewizyjne piwa i udowodnieniu, że możemy poczuć lepiej się poczuć po jego konsumpcji czy towarzyszące im namowy ze strony bliskich osób, które mogą zmienić zupełnie myślenie o alkoholu. Niech wygra zdrowy rozsądek, gdyż można popaść w nałogi, od których jest bardzo trudno sobie z nimi poradzić i przyznać się do nich.

Dlatego, aby móc dowiedzieć się nieco więcej na temat zawartego głównego tytułu w książce pt.'' Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu'' autorstwa Pana Johannesa Lindenmeyera.

Szczególną uwagę zwróciłam na to, że autor z zawodu jest terapeutą i interesuje mnie jego podejście w odniesieniu do tego, jakie ma ogólne zdanie w niełatwych podjętych zagadnieniach, które znamy nie od dziś, ale są inaczej rozumiane przez społeczeństwo.

Warto przeczytać sobie na samym początku wstęp autorstwa Pani Ewy Woydyłło oraz przedmowę w przekładzie Pana Jana Chodkiewicza.

Bardzo spodobało się mi, w jaki sposób autor omawia przykłady (podane są w ramach),umiejętnie zadaje pytania, ale przede wszystkim przedstawia realną rzeczywistość i jak to jest, kiedy jest się po wypiciu, alkoholu, jaki towarzyszy najczęstszy temu stan.

Problem spożywanego alkoholizmu i innych używek autor opisuje, stosując języka zrozumiałego.

Potrafi być dokładny w przeprowadzonych analizach, stanach emocjonalnych, przedstawionych trafnie przez niego pojęciach oraz znajomość psychologii, która pełni tutaj też ważną rolę w zrozumieniu pacjenta, jak również jego rodziny przed podjęciem ważnej decyzji o zmianie dotychczasowego życia na lepsze rezygnując ze spożywania alkoholu.

Książka ta składa się z odpowiednio skonstruowanych pomysłowo 14 rozdziałów, książki, które warto przeczytać, dodatki- kwestionariusze. To jest bardzo istotny i moim zdaniem najważniejszy element, bo związany jest z zamieszczonymi pytaniami dotyczącymi zagadnień mających główny związek z rozdziałami.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pana Johannesa Lindenmeyera pt.'' Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu ''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Rodzice reagują...

Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu

„… Patrz na człeka, którego ujęła moc trunku,
Człowiekiem jest z pozoru, lecz w zwierząt gatunku
Godzien się mieścić, kiedy rozsądek zaleje (…)”
– I. Krasicki „Bajki, przypowieści, satyry”

W wolny dzień, jak zwykle proponuję Wam by zagłębić się w lekturze. Tym razem dotkniemy tematu trudnego, który niszczy człowieka, ale i jego bliskich. Pojawia się agresja, brak pieniędzy, wzajemna niechęć i poniżenie. Między skrajnościami jest też grupa osób, którym problematyka jest całkowicie obojętna. Czy osoba chora ma jeszcze w pewnym momencie do siebie zaufanie? I czy towarzyszy jej nadzieja? Istnieją też różnice pomiędzy płciami. W zasadzie u kobiet zaczyna się to kieliszkiem wina, który wypijany jest codziennie wieczorem przed snem. Wpływa na to np. korporacyjny pęd, kłopoty rodzinne, ale i samotność. Problem pojawia się wraz z pytaniem – Co teraz?

Jako córka pielęgniarki zwróciłam szczególną uwagę na to, jak medycznie alkohol wpływa na nasz organizm. W ciągu kilku sekund alkohol dociera do wszystkich organów w ciele. Np. dla niektórych wypicie szklanki wódki może stać się dawką śmiertelną. Przez ściany żołądka 20 % wypitego alkoholu przenika bezpośrednio do krwiobiegu. Przeważająca ilość wypitego alkoholu jest wydalana dzięki reakcjom zachodzącym w wątrobie. Niewielkie ilości wydalane są przez płuca, skórę i nerki. Obserwujemy też spadek wydolności intelektualnej i psychicznej, który objawia się problemami z pamięcią i koncentracją, zwiększonym zmęczeniem, silnymi wahaniami nastroju czy spowolnieniem procesów myślowych. Niestety odbiorca – czytelnik dowiaduje się, że uzależniony postrzega alkohol, jako jedyny środek pomagający mu poradzić sobie z trapiącymi go problemami. Mówi sobie – Jakoś, to będzie …

Książka Johannesa Lindenmeyera "Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu" jest ciekawie skonstruowana. Choroba alkoholowa to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji, przypadłość unieszczęśliwiająca miliony, trudna w leczeniu i podstępna.

Wprowadzając nas w jej świat, Johannes Lindenmeyer opisuje ją z pełną powagą i troską o chorych, a przy tym językiem przystępnym, barwnym, wolnym od fachowego żargonu. Ten doświadczony niemiecki terapeuta uzależnień z wielkim taktem traktuje uzależnionych — nie ocenia ich, nie straszy i nie zawstydza. Czytelnik też zupełnie inaczej podchodzi do tematu.

Książka „Ile możesz wypić?” nie jest poradnikiem, jak wyjść z alkoholizmu, żadna lektura nie ma bowiem uzdrawiającej mocy, jeśli za słowem nie pójdzie czyn. Lindenmeyer wskazuje, w którym miejscu może się rozpocząć droga ku wolności od nałogu: u terapeuty, u lekarza, na spotkaniu Anonimowych Alkoholików — ludzi borykających się z tym samym problemem, którzy nie krytykują, nie udzielają dobrych rad, lecz mówią o własnych nie raz trudnych doświadczeniach, wiedząc, że ich świadectwo ma w sobie siłę i mądrość pokoleń.

Z kolei istota terapii członków rodziny osoby uzależnionej polega na tym, by odwrócić ich spojrzenie od przeszłości, a skierować ku przyszłości. Musi być lepiej. Publikacja jest pozycją obowiązkową dla odbiorcy, zainteresowanego tematyką, ale i dla tego, kto chce pomóc np. bliskiej osobie uzależnionej.

Gorąco polecam

(nowość wydawnicza)

Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu

„… Patrz na człeka, którego ujęła moc trunku,
Człowiekiem jest z pozoru, lecz w zwierząt gatunku
Godzien się mieścić, kiedy rozsądek zaleje (…)”
– I. Krasicki „Bajki, przypowieści, satyry”

Dobra lektura o tym jak powstaje uzależnienie jak działa alkohol na organizm oraz jak wytrwać w abstynencji. Książka tłumaczona na język polski pod polskiego czytelnika. Wtrącenia o uzależnieniu od leków zbyteczne do tego raczej potrzebne jest osobna pozycja.

dość krótka, zwięzła, napisana przystępnym językiem. Tematyka poważna, ale niespecjalnie pogłębiona, natomiast nikt tego nie obiecywał. Traktuje głównie o alkoholu, dlatego "nałogi" w tytule mogą być trochę mylące

Bardzo dobra książka zarówno dla terapeutów i specjalistów pracujących z osobami uzależnionymi, jak i dla samych chorych. Alkoholizm omówiony praktycznie w każdym aspekcie - od historii, poprzez charakterystykę uzależnienia, skutki choroby po sposoby leczenia i terapii. Naprawdę mądra, napisana przystępnym językiem, książka. Gorąco polecam!

• Naukowe
  • Nauka poszła w las