Tajemnice sag i run

Okładka książki Tajemnice sag i run Marian Adamus
Okładka książki Tajemnice sag i run
Marian Adamus Wydawnictwo: Ossolineum historia
historia
Ossolineum
1970-01-01
1970-01-01

Skandynawistyka w Polsce nie może się pochwalić zbyt dużym dorobkiem. Dlatego też, każda praca w tej materii jest na wagę złota.
Nie od dziś wiadomo, że historie o mężnych wojownikach z rogami na hełmach rozpalały wyobraźnię niejednego miłośnika muzy Klio. Widać to także po dużej popularności ostatnich seriali ich dotyczących, które często biją rekordy oglądalności. Jakkolwiek zazwyczaj mają się nijak do rzeczywistości historycznej, to masowa kultura, rządząc się swoimi prawami, domaga się przypominania jej o podbojach długowłosych łupieżców z północy.
W 1970 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się znakomita popularnonaukowa książka pióra językoznawcy Mariana Adamusa. Pomimo tego, iż liczy sobie już ponad 50 wiosen, w dalszym ciągu stanowi podstawę, na której może się oprzeć każdy, kto zapragnie zgłębić swą wiedzę o tym fascynującym przedmiocie.
"Tajemnice sag i run" to - jak to określił autor we wstępie - podróż w czasie do miejsc i wydarzeń, które minęły bezpowrotnie, ale które odcisnęły sobą (zarówno w sferze kultury duchowej jak i materialnej) niezatarte piętno historyczne nie tylko na państwach skandynawskich, ale także w całej Europie, Azji (Konstantynopol) i Ameryce Północnej.
Konstrukcja pracy jest bardzo klarowna i przystępna. Marian Adamus był nie tylko znawcą języków skandynawskich i runologiem, ale też bardzo dobrze władał językiem ojczystym, czego efektem jest książka, która ani na chwilę nie nudzi. A przecież to największy sukces w popularyzowaniu nauki!
Czegóż to nie dowiemy się z kart dzieła. Mamy tutaj wiadomości o religii Normanów, o ich piśmie (runy),o kulturze materialnej, obyczajach, prawie, historii, podbojach, odkryciach i wiele innych. Wszystko bardzo zgrabnie ubrane w zwięzłe, acz treściwe rozdziały. Informacje o historii autor przeplata umiejętnie danymi o ludziach, którzy ją tworzyli i o historykach, których prace pozwalają nam się z nią bliżej zaznajomić. Do najciekawszych należą te, dotyczące rozwoju runologii jako gałęzi językoznawstwa oraz, często naprawdę sensacyjne, opisy odkryć najważniejszych zabytków z napisami runicznymi i zawiłe koleje związane z ich interpretacją. Nad wszystkim królują oczywiście sagi. Ich ojczyzną jest Islandia. Niesamowite opowieści skaldów, przekazywane onegdaj z ust do ust, spisywane dopiero od początku XIII wieku, stanowią doskonały przykład na połączenie historii z poezją, finezji z wiadomościami z życia wziętymi, których prawdziwość współczesna nauka coraz częściej w coraz szerszym wymiarze potwierdza. Reasumując, praca Mariana Adamusa to świetne preludium do dalszych studiów nad Skandynawią. Polecam każdemu zaczynać od niej tę podróż.

Książka bardzo trudno dostępna w Polsce, co potwierdza fakt, że niestety niewiele osób interesuje się pismem, mitologią i historią Skandynawii. Udało mi się ją zdobyć tylko dlatego, że ktoś chciał się jej pozbyć na allegro. Potrzebowałam tej książki do napisania pracy magisterskiej o runach i od tamtej pory pełni funkcję Świętego Graala w mojej biblioteczce.
Każdy, kto interesuje się historią Skandynawii, obyczajami wikingów i mitologią skandynawską, znajdzie tu mnóstwo ciekawych informacji.

Każdy, kto...

Gitara siema
Tajemnice są wreszcie rozwiązane a przynajmniej część.
Książka ta bardzo mi się spodobała a powodów jest kilka.
Po pierwsze temat niezwykle ciekawy, kto nie lubi Skandynawii,
Po drugie sposób przedstawienia. Duży rys historyczny badań co mogłoby zniechęcić, gdyby nie było świetnie napisane a sama historia ciekawa.
Po trzecie dużo elementów językoznawstwa, tłumaczenie alfabetu jego odmiany. Rzecz świetna.
Po czwarte olbrzymia liczba przetłumaczonych tekstów oraz ich oryginalne wersje.
Po piąte. Jeszcze raz temat i historia. Nie tylko dostajemy zwięzły opis życia "wikingów" ale możemy poznać ich mentalność, wendettę, przygody ale też dzieje ich kolonii Islandii i Grenlandii.
Książkę tą polecam każdemu.
Świetnie napisana.
Przyciąga, zaczarowuje.
Książka ma niestety jedną wadę. Po przeczytaniu niej aż chce się więcej a te 300 stron szybko mijają.
Z fartem

Gitara siema
Tajemnice są wreszcie rozwiązane a przynajmniej część.
Książka ta bardzo mi się spodobała a powodów jest kilka.
Po pierwsze temat niezwykle ciekawy, kto nie lubi Skandynawii,
Po trzecie dużo elementów językoznawstwa,...

• Skandynawia
  • Biblioteka
  • Absolutnie

Dodaj cytat z książki Tajemnice sag i run