Wikingowie

Okładka książki Wikingowie Peter G. Foote, David Mackenzie Wilson
Okładka książki Wikingowie
Peter G. FooteDavid Mackenzie Wilson Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
The Viking Achievement
Państwowy Instytut Wydawniczy
1975-01-01
1975-01-01
Wacław Niepokólczycki
Wikingowie Normanowie kraje nordyckie Szwecja Dania Islandia Norwegia piractwo historia Europy historia Skandynawii Skandynawia

Świetna pozycja z serii "Rodowody cywilizacji". Dwóch wielkich badaczy stworzyło przystępną monografię "Wikingów". Mamy tu zarówno dzieje polityczne, jak i wszechstronnie ujęte wiadomości z zakresu stosunków społeczno-gospodarczych, ustroju oraz kultury. Wszystko podane jest w przystępny sposób, z podziałem na poszczególne "narody" skandynawskie. Książkę czyta się bardzo dobrze, gdyż układ jej treści jest bardzo uporządkowany, co prowadzi do możliwości korzystania z niej "na wyrywki". Autorzy nie stronią również od wplatania w treść ciekawych, a nieraz też zabawnych anegdot. Przykładem mogą być słowa o Norwegach, którzy "niewątpliwie zachowali najlepiej przedchrześcijański pogląd, że cześć można i powinno się oddawać ludziom i wyższym mocom przez ucztowanie: im poważniejsza okazja tym więcej się piło". Picie w ogóle było bardzo poważnie traktowane u Wikingów, gdyż "w Trondelagu święto św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca, było dniem obowiązkowej uczty piwnej. Jednorazowe zaniedbanie tego obowiązku było karane grzywną składaną biskupowi, kilkakrotne - mogło doprowadzić do wyjęcia spod prawa". Wikingowie, jak wiadomo, urządzali sobie najazdy na swych sąsiadów. Do jednych z najbardziej tak "zaszczyconych" przez Normanów należeli Irlandczycy. Stąd też "stara irlandzka triada mówi: <<Trzech ludzi, z którymi najtrudniej rozmawiać: król, który postanowił dokonać podboju, wiking w zbroi i cham czujący poparcie protektora.". Tym podobnych żartobliwych powiedzeń i sformułowań jest w książce dużo więcej, powodują one, iż czyta się ją z lekkim uśmieszkiem, aczkolwiek nie ujmują one w niczym jej merytoryce.
Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dziejów Skandynawii.

Generalnie interesująca, a miejscami bardzo męcząca. Jeśli ktoś szuka informacji o średniowiecznej poezji albo budowie statków i już trochę zna się na temacie, to je znajdzie. Ale gdy chce się dowiedzieć czegoś ogólnie o świecie wikingów, to czytanie dokładnego opisu środków stylistycznych i rozkładu akcentów w wersie jest zupełnie bez sensu.
Mimo wszystko książka opisuje wiele aspektów życia i dzięki niej można sobie zilustrować jak wyglądała Skandynawia wieki temu.

Mimo wszystko książka opisuje...

Świetna lektura, do której często wracam:)

Świetna lektura, do której często wracam:)

Dużo szczegółowych informacji - być może aż za dużo - rewelacja.

Dużo szczegółowych informacji - być może aż za dużo - rewelacja.

• Wikingowie
  • Średniowiecze