Tajemnice Słowian

Ezoteryka, czyli misz masz oraz domysły autora. Mało poważna pozycja

Ezoteryka, czyli misz masz oraz domysły autora. Mało poważna pozycja

Cudowna książka opowiadająca o naszych przodkach

Cudowna książka opowiadająca o naszych przodkach

Trafiłam na nią kiedy wiedziałam niewiele i wtedy była sporą pomocą.

Trafiłam na nią kiedy wiedziałam niewiele i wtedy była sporą pomocą.

Czytając, wróciłem do podstawówki. Przypomniało mi się, jak przygotowywałem się do lekcji historii z podręczników (wówczas jeszcze były jako takie). Nie wiem czy to zaleta książki czy wada, ale było to uczucie całkiem przyjemne. Jedynie rozdział o miejscach mocy i radiestezji postrzeganej jako nauka - dla mnie nie do przebrnięcia (może dla kogoś kto wierzy w wahadełka i różdżki będzie to ciekawe). Temat słowiańskiej kultury jedynie lekko liźnięty za to w sposób przystępny i łatwy w odbiorze.

Książka nie byłaby taka zła, gdyby nie mylący tytuł. Niestety, nijak się ona ma do naszych przodków, jest to bardziej synteza informacji o mitologii słowian (głównie z wikipedii),nikłej wiedzy archeologicznej, ciekawostek i wiary w magię. Nie polecam tej książki osobom które interesuje przyszłość, polecam za to fanom neo-pogaństwa, bo to o tym właśnie książka traktuje.
Jako studentka archeologii, miłośniczka mitologii słowian i dziejów ziem polskich, rozczarowana treścią książki daję jedną gwiazdkę + jeszcze jedną za oprawę graficzną, mimo literówek i błędów.

"Powrót do korzeni

Odkąd pamiętam fascynują mnie starożytne cywilizacje, ich mitologie, obyczajowość. Jak dotąd koncentrowałam się głównie na mitach i zwyczajach dawnej kultury śródziemnomorskiej i azjatyckiej, gdyż dostęp do informacji na ich temat był stosunkowo łatwy, powszechnie dostępny i bardzo popularny. Dziedzictwo Słowian i ich wierzeń zainteresowały mnie, gdy skończyłam dziesięć lat - zaraz po przeczytaniu "Sagi o wiedźminie" A. Sapkowskiego. Stworzenia pojawiające się w historii zachęciły mnie do zapoznania się z rodzimą demonologią. Mimo wszystko do tej pary nie dane mi było spotkać się z książką podejmującą tematykę słowiańskich przodków szczegółowo i dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po"Tajemnice Słowian", licząc na to, że pozycja ta w pełni zaspokoi moją ciekawość na temat zamieszkujących niegdyś terytorium Polski plemion. Czy publikacja Leszka Mateli spełniła moje oczekiwania?

"Tajemnice Słowian" prezentują nam obszerne spojrzenie na kulturę Słowian zamieszkujących niegdyś Polskę, ale nie tylko. Zapewne większość z nas ma bardzo wąskie pojęcie na temat kultury słowiańskich przodków. A szkoda, bo sporo elementów naszego życia codziennego wiąże się z ich dawnymi obyczajami. Wiele przesądów i przysłów, z którymi zdarza nam się na co dzień zetknąć zaczerpnęliśmy właśnie z ich zwyczajów. Można powiedzieć, że mitologia słowiańskich plemion jest w dzisiejszych czasach nieco dyskryminowana, zarówno w toku szkolnej edukacji, jak i przez media, promujące greckie, rzymskie, egipskie, nordyckie mity. Leszek Matela ukazuje piękno rodzimych, polskich wierzeń - równie zróżnicowanych i interesujących, jak pierwotne kulty innych krajów. Wskazuje dawne miejsca ich obrządków,
wspomina o powiązaniach z cywilizacją celtycką i nordycką, prezentuje rodzime bóstwa, słowiańskie święta, zwyczaje, podkreśla szacunek, jakim darzyli naturę, opisuje symbolikę ważnych dla nich roślin, miejsc. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak mocno polska obyczajowość jest związana ze Słowianami, pragniesz spojrzeć na rzecywistość z nowej, świeżej perspektywy, pełnej radości z otaczającej Cię przyrody... sięgnij po "Tajemnice Słowian".

Książka dzieli się na opatrzone tytułami rozdziały, co jest dużym udogodnieniem, bo w każdej chwili można wrócić do tematu, który szczególnie nas zainteresował. Autor przystępnie przedstawił zarówno obrzędy, wiarę, jak i życie codzienne Słowian. Omówił ich historię, sposób celebracji świąt i przełomowych momentów w życiu - od narodzin Słowianina, przez jego małżeństwo - aż po śmierć. Nie zapomniał też o niezwykle interesującym aspekcie związanym z ich wierzeniami. Na kartach publikacji spotkamy się m. in. ze strzygą, krasnoludkami, wampirami, wilkołakami, topielcami - słowiańską demonologią, która zainspirowała wielu twórców polskiej fantastyki, nie zabraknie też odniesień do sztuki Słowian, sposobu żywienia, kultu, jakim otaczali drzewa, mające dla nich duże znaczenie zarówno ze względów religijnych, jak i terapeutycznych, opisu otoczenia, w którym się obracali - osad, domostw oraz ich sposobu ubierania się.

Sporą część "Tajemnic Słowian" zajmują odniesienia do słowiańskich rytuałów, wróżb i magii. Znajdziemy tu krótki przewodnik po najważniejszych miejscach czci ich bóstw, które do dzisiaj przyciągają turystów swoją niezwykłością. Książka zawiera też informacje o innych, przydatnych w poznawaniu świata Słowian źródłach - literaturze i stronach internetowych oraz dokonaniach archeologicznych na terenach niegdyś przez nich zamieszkiwanych. Stanowi również mały przewodnik po uzdrawiających właściwościach rosnących w Polsce drzew.

Język publikacji jest prosty i przystępny, poszczególne tematy zostały wyjaśnione dosyć dokładnie, nie ma tu przesytu informacji, czy też zbytniego przywiązania do drobnych szczegółów. Książkę czyta się przyjemnie, a omówione ciekawostki przyciągają uwagę odbiorcy, zachęcają do głębszego zapoznania się z tematem. Autor omówił większość zagadnień związanych ze Słowianami. Duży plus stanowią przedstawione w "Tajemnicach Słowian" przesądy i przysłowia, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Dzięki nim możemy odczuć większą więź z naszymi przodkami. Pozycja powinna zadowolić wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś na temat kultury, obyczajów i wierzeń tej cywilizacji.

"Tajemnice Słowian" całkowicie mnie pochłonęły, nie spodziewałam się, że świat Słowian tak bardzo mnie zaintryguje. Z przyjemnością pogłębie wiedzę zdobytą dzięki tej książce. Szkoda, że na rynku rzadko pojawiają się pozycje obejmujące tę tematykę.
(...)

CAŁA RECENZJA NA:

"Powrót do korzeni

Każdy z nas powinien znać swoje korzenie – tak powiadała moja babcia. I coś w tym jest. Nie chodzi przecież o to, żeby od deski do deski znać wszystko, ale jednak wiedzieć co nie co. O Słowianach mówi się w szkole, coraz więcej słyszy w mediach, bo środowiska neopogańskie coraz śmielej rozpowiadają o swojej wierze i kulturze, które wdzięczne propagują. Dlaczego by nie?

Książka Leszka Mateli „Tajemnice Słowian” przybliża czytelnikowi owe zagadnienia. Mówi nie tylko o samych Słowianach i ich pochodzeniu, ale również dużą część książki poświęca ich kulturze i religii, która moim skromnym zdaniem, jest niesamowicie ciekawa. Opisy kultów, tajemniczych miejsc, nazw bóstw – może trochę przytłaczać. Jest tego trochę, tym bardziej, że Słowianie byli politeistami i czcili nie tylko bogów, ale również przyrodę.

W książce więc znajdziemy wiele informacji, których nie możemy dowiedzieć się ze szkoły. Autor w sposób bardzo przystępny przedstawia czytelnikowi procesy, które kształtowały ich kulturę, opisuje święta i związane z nimi tradycje. Skupia się nie tylko na duchowej ścieżce, dla zachowania równowagi ukazuje również ich życie codzienne. Możemy więc dowiedzieć się jakie stroje lubili, jak jedli, co pili i dlaczego tak bardzo lubili piwo.

Słowianie do tej pory, mimo wielu publikacji, nie tylko Leszka Mateli, są nadal zagadką, którą warto zgłębić, tym bardziej, że w Polsce było ich tak wielu. „Tajemnice Słowian” to książka niesamowicie ciekawa, nie tylko pod względem popularnonaukowym, ale również ze względu na wartości, które ma na celu przekazać odbiorcy. Poznawanie świata, budowanie swojego poglądu, interesowanie się tym, co nas otacza – to jedna, a posiadanie świadomości o tym, skąd się pochodzi, to drugie.

Leszek Matela w sposób interesujący i nie nużący prowadzi nas przez epokę Słowian, ukazując to, co wiedzieć powinniśmy, to, o czym nie mieliśmy pojęcia i to, co gdzieś w nas w środku tkwi. Książka godna polecenia.

Przyjemność czytania psują niestety "literówki", duży minus za błędy w tekście:-(

• Słowianie
  • Mitologia słowiańska