Genialna maszyna. Biografia serca

Okładka książki Genialna maszyna. Biografia serca Stephen Amidon, Thomas Amidon
Okładka książki Genialna maszyna. Biografia serca
Stephen AmidonThomas Amidon Wydawnictwo: Znak popularnonaukowa
popularnonaukowa
The sublime engine. A biography of the human heart
Znak
2012-02-13
2012-02-13
978-83-240-1889-5
Adriana Celińska
kardiologia rozwój serce operacja

Z sercem o sercu

Bardziej zaciekawiła część medyczna niż literacka, która czasami przypominała rozprawkę szkolną. Ale I ♡ serce, tak, czy nie inaczej.

Gdy dwóch braci, z których jeden jest pisarzem a drugi kardiologiem, bierze się za pisanie książki – to musi wyjść z tego coś ciekawego. I nawet taki laik jak ja, generalnie dość tępy z biologii , zupełny ignorant z medycyny- zachwyca się i stroną merytoryczną i językową.

Nie obawiaj się, trudny temat, że dla specjalistów, że Cię przerośnie. Zupełnie błędne podejście.

Konstrukcja prosta i wręcz genialna.

Każdy rozdział rozpoczyna historia osoby ,która boryka się z problemem zdrowotnym o nieznanej przyczynie. Zarówno bohater jak i jego historia osadzone są w konkretnej epoce. Poszukując ratunku dla siebie lub swojego bliskiego taki dzisiejszy pacjent trafia na lekarza, felczera lub pasjonata , który nie boi się zaryzykować życie doczesne lub wieczne w pragnieniu ulżenia cierpieniom petenta i rozwiązaniu jego problemów. Opisując zmagania pierwszych prekursorów badań na otwartym sercu , bardzo klarownie a równocześnie prosto autorzy przekazali stan wiedzy medycznej na daną epokę oraz podejście do problemu serca bądź to jako siedliska duszy , bądź mechanicznej pompy poruszającej organizm.

Po zobaczeniu filmu o wybitnym polskim kardiologu – Relidze, dotarło do mnie , jak młodą dziedziną jest kardiologia i kardiochirurgia. Książka jeszcze mocniej pochyliła mi głowę z szacunku i uwielbienia dla tych cudotwórców. Jak ogromne bariery musieli pokonać, lekceważeni również we własnym środowisku, pokonujący etyczne , moralne i religijne przesądy brnęli w kierunku odkryć ,których efektów mogli tylko domniemywać, mając świadomość, że porażka będzie bardziej nośna i głośna niż sukces….
Warto przeczytać. Może inaczej spojrzymy na obecne zmagania lekarzy choćby w temacie In vitro? Serce przecież też do niedawna postrzegane było wyłącznie jako nienaruszalny „włącznik” w dyspozycji boskiego palca…

To książka dla ludzi o szerokich potrzebach poznawczych, horyzontach, otwartej głowie i umiejętności analizy. Walory językowo- merytoryczne nie do przecenienia.
Dla mnie cała ta seria ZNAK-u jest BEZCENNA.
NIE MOGĘ NIE POLECAĆ !

Od czego zacząć?
Od pseudoliterackich narracyjek na początku każdego rozdziału? Bardziej irytują niż wprowadzają w nastrój.
Wizje serca w literaturze danej epoki - no myślałam że buty zjem jak mi autor wyskoczył z Szekspirem. Jazda po kanonie! Aż nudą wieje.
Strona medyczna. Wiem o niej najmniej i poznałam kilka nowych słów, ale straszliwie nie lubię kiedy pisze się do mnie jak do idiotki - bo trzeba mi tłumaczyć co to jest pacman, a serce porównywać do ruchliwej autostrady.
A! i jeszcze jedno - wisienka na torcie - moje ulubione uproszczenia z Wikipedii : "Pan jakiś-tam wynalazł coś-tam kiedyś-tam i było to ważne." Wikipedię mogę sobie poczytać samodzielnie, nie potrzebuję specjalnych streszczeń.

1000 razy bardziej wolę książki Thorwalda.

Od czego zacząć?

Historia medycyny: dzieje serca, od starożytności po nowoczesność. Od siedliska duszy i emocji po narząd pompujący krew.

Książka bardziej pasowałaby to kategorii historia literatury niż historia medycyny. Bardzo dużo porównań literacki, często bardzo zbliżonych do siebie i mało porywających. Autor usilnie opisuje symbolikę serca, która jest znana chyba każdemu i chyba nikogo nie dziwi, że kiedyś serce traktowano jakoś źródło uczuć czy duszy.
Do książek Thorwalda nie ma nawet czego porównywać. Bardzo duży niedosyt.

Do książek Thorwalda nie ma nawet czego porównywać....

Nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań,jeśli chodzi o tą konkretną książkę. Bo nie można oczekiwać,że na 250 stronach uda się komukolwiek opowiedzieć historię serca. Muszę jednak przyznać,że niesamowicie się zawiodłam. Jak dla mnie za dużo tutaj nawiązań do literatury,a za mało podanych faktów dotyczących odkryć medycznych, które właściewie są bardzo pobieżnie opisane,za mało szczegółowo. Liczyłam na kilka wciągających historii,a tak na prawdę na uwagę zasługuje jedynie opis pierwszego cewnikowania serca. Chociaż tutaj autorzy popełnili wielką wpadkę-nie podali nawet roku, czytelnik może się domyślać,że było to w 20-leciu międzywojennym. Reszta odkryć po prostu wspomniana, a czytelnik chciałby wiedzieć jak to było z tą pierwszą operacją tetralogii Fallota. Może dla kogoś nie związanego z medycyną książka będzie ciekawa, ja jednak raczej do niej nie wrócę. Daję jednak 4 gwiazdki,bo nie jest to zupełny gniot. Można przeczytać,ale niekoniecznie.

Jak jest serce postrzegane na przełomie ludzkiej kultury dowiemy się z tej książki. Również przeczytamy o sposobach leczenia w antycznej Grecji, w średniowieczu, w dzisiejszych czasach a nawet autorzy spróbowali sił w opowiedzeniu przyszłości serca. Nie podobało mi się natomiast wtrącanie wątku serca do literatury pięknej, ale trzeba było zapełnić czymś treść. Wolałbym więcej technicznych szczegółów, a nie jak odnosił się do serca Szekspir. Ale być może komuś się to spodoba.

Nie tak bardzo "naukowo" jak oczekiwałam, ale wciąż interesująco. To połączenie stylu popularnonaukowego z przekazaniem czytelnikowi jak zmieniało się pojmowanie serca - w sensie metaforycznym jaki i biologicznym - na przestrzeni wieków.
Po lekturze Thorwalda, który serwuje niebotyczną ilość faktów byłam lekko zmieszana tym "niedoinformowaniem" tutaj.
Jednak mimo to, zdecydowanie polecam, warto zapoznać się z tą pozycją w literaturze 'sercowej'.

Jednak mimo to,...

Książka zdecydowanie dla czytelników, którzy lubią tematykę medycyny oraz związanych z nią ciekawostek. Zabiera czytelnika w świat, w którym przedstawia od samego początku jak to było z tym naszym sercem. Podzielone jest na kilka rozdziałów, które poprzedza historia związana z "sercowym problemem" i nie mam tu na myśli ludzi zakochanych chociaż o tym również jest mowa :) Fakt, który mnie osobiście zadowolił to to że książka nie jest typową książką medyczną - przedstawia oczywiście medyczną stronę serca jednak porusza także wątki serca pod względem literackim jak również wyjaśnia jego współczesny symbol. Znaleźć moża również historię samego Frankestein'a :) Jest napisana w sposób prosty więc nie będzie stanowiła problemu nawet dla medycznego laika.

W bardzo pomysłowy sposób przedstawiono mechanizm pracy serca, i to jak ludzkość zdobywała kolejne informacje na jego temat, coraz bardziej go poznawała.
Czyta się ją lekko i przyjemnie, aczkolwiek dla kogoś kto nie interesuję się mechanizmem działania ludzkiego ciała rozdziały poświęcone stricte budowie i działaniu serca, mogą momentami wydawać się nudne.

• Medycyna
  • Medyczne