rozwińzwiń

Przymierze z umyslem

Okładka książki Przymierze z umyslem Sakyong Mipham Rinpocze
Okładka książki Przymierze z umyslem
Sakyong Mipham Rinpocze Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Turning the Mind Into an Ally
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7301-599-X
Tłumacz:
Robert Sudół, Roman Skrzypczak
Tagi:
rozwoj duchowy medytacja
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
253
142

Na półkach: , ,

Postanowiłem, że nie będę oceniać ani komentować książek o praktyce. Nie widzę w tym zbyt wielkiego sensu. Zamiast tego trochę cytatów, które chciałbym zapamiętać.

"Postrzegamy pojedyńczo. Sprawdźcie. Wydaje nam się, że w tym samym momencie słyszymy śpiew ptaka i widzimy światło słoneczne, ale w rzeczywistym akcie doświadczenia umysł porusza się między jedną a drugą percepcją." (s. 42)

"Medytacja to wykazywanie inicjatywy." (s. 59)

"Zauważamy ruchy naszego umysłu. Z czasem nauczymy się je dostrzegać jakby mimochodem. <<Acha! Jakaś myśl>>. Rzecz w tym, by robić to SZYBKO I BEZ NADMIERNEGO ZAANGAŻOWANIA. Kiedy przyglądamy się bacznie jakiejś myśli, z zastanowieniem lub skłonnością do oceniania, dodajemy jeszcze więcej <<myślenia>> do tego procesu. To bezowocne. Myśl się pojawia - tylko tyle. Nie jest ani dobra, ani zła." (s. 69)

"Utrzymywanie nadmiernie napiętej uwagi może obrócić się przeciwko nam. Kiedy nasza kontrola jest zbyt ścisła, umysł poniesie przy pierwszej nadarzającej się sposobności jak rączy koń." (s. 73)

"(...) rozmontowywanie emocji przez kontemplację (...) Najboleśniejszym, najpotężniejszym aspektem negatywnych emocji jest to, że wydają się niepodzielne, jednorodne. (...) Rozmontowywanie polega na tym, że sięgamy po element, którego brakuje: przyczynę. Zaczynamy badać konkretne uczucie: <<Dlaczego jestem zazdrosny? Dlaczego tak się czuję? " (ss. 75-76)

dostrzeganie "końcówek" myśli (s. 86)

"Gdy rozpoznajemy i uwalniamy myśl, mamy powód do dumy. Właśnie przezwyciężyliśmy lenistwo. Nie zapomnieliśmy o instrukcji. Powrotowi do oddechu może towarzyszyć uczucie szczęścia. Nie martwmy się tym, że za chwilę czeka nas to samo - będziemy to przecież musieli ponawiać tysiące razy. Dlatego to, co robimy, nazywa się praktyką." (s. 116)

nieunikanie bólu, który też podlega zmianie (s. 146)

"Samsara to nie miejsce, lecz postawa, którą można streścić słowami: "Jestem rzeczywisty i wszystko mi się należy." (s. 155)

bodhiczitta: "...nawyk nieustannego myślenia o sobie jedynie nas unieszczęśliwia. Drogą do prawdziwego szczęscia jest wyjście na przeciw innym ludziom" (s. 159-160 i następne)

medytacja: przygotowanie się na śmierć i na życie (s. 183)

"Podstawą medytacji jest zasada złotego środka. Unikamy zarówno niedbałości, jak i nadgorliwości." (s. 202)

Postanowiłem, że nie będę oceniać ani komentować książek o praktyce. Nie widzę w tym zbyt wielkiego sensu. Zamiast tego trochę cytatów, które chciałbym zapamiętać.

"Postrzegamy pojedyńczo. Sprawdźcie. Wydaje nam się, że w tym samym momencie słyszymy śpiew ptaka i widzimy światło słoneczne, ale w rzeczywistym akcie doświadczenia umysł porusza się między jedną a drugą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    6
  • Praktyka
    1
  • Encore!
    1
  • 04. Pap?
    1
  • Psychologia/motywacja itp.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przymierze z umyslem


Podobne książki

Przeczytaj także