rozwińzwiń

Polska i Polacy

Okładka książki Polska i Polacy Bogdan Suchodolski
Okładka książki Polska i Polacy
Bogdan Suchodolski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
730 str. 12 godz. 10 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1981-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1981-01-01
Liczba stron:
730
Czas czytania
12 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
83-01-02374-0
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nacjonalizmy różnych narodów. Perspektywa politologiczno-religioznawcza Roman Bäcker, Żaneta Bugajska-Moskal, Selim Chazbijewicz, Adam Danek, Aneta Dawidowicz, Joachim Diec, Bogumił Grott, Olgierd Grott, Krzysztof Kawęcki, Lucyna Kulińska, Michał Kuryłowicz, Rafał Łętocha, Marek Maciejewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Aleksandra Pietrowicz, Marcin Rzepka, Przemysław Serednicki, Jakub Jarosław Sokół, Bogdan Suchodolski, Adam Szymański, Adam Wielomski, Adam T. Witczak
Ocena 6,0
Nacjonalizmy r... Roman Bäcker, Żanet...
Okładka książki Polska naród a sztuka. Dzieje polskiej świadomości narodowej i jej wyraz w sztuce. Maria Suchodolska, Bogdan Suchodolski
Ocena 7,0
Polska naród a... Maria Suchodolska, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
836
554

Na półkach: , ,

Wstęp do książki Polska i Polacy przypomniał mi, dlaczego tak bardzo nie lubiłam na studiach (historia) czytać większości zaleconych książek. Zwykle to straszne wodolejstwo było, w którym autor koniecznie musiał się wykazać całą dostępną wiedzą i przytłoczyć elokwencją. Dokładnie ten sam tryb ma obszerne wprowadzenie Bogdana Suchodolskiego, które opisuje ideę tej książki.

W skrócie Suchodolski tłumaczy, że to antologia prozatorskich tekstów rodaków i rodaczek, którzy coś osiągnęli oraz różnych odezw, czy innych pism, odpowiadających na pytanie: czym jest Polska i jacy są Polacy.

Suchodolski przekonuje, że dzięki chronologicznej kolejności możliwe jest śledzenie rozwoju poglądów i narodziny nowych prądów. Moim zdaniem jednak nie do końca jest to spełnione. Przyczyną jest zarówno forma, jak i dobór treści.

⚪🔴 Za dużo

Książka dzieli się na dwie części, w sumie dziewięć rozdziałów, zawierających poszczególne zagadnienia (dokładny spis pod tekstem). Generalnie autorom chodziło o rozbicie polskości na mniejsze fragmenty. Chcieli pokazać co się na nią składa i słowami zasłużonych, mniej więcej ogólnie opisać jej ziemie, historię, oraz naród i jego przyszłość. Każdy rozdział porządkuje autorów wedle daty ich urodzenia, ma więc w teorii treści na konkretny temat w przekroju czasowym.

Natomiast w moim odczuciu taka formuła jest szalenie trudna do zrozumienia. Bez żadnego wprowadzenia i komentarza te cytaty nie mówią jakoś specjalnie wiele. Czasami wręcz wydają się tendencyjne, szczególnie w początkowych rozdziałach i w temacie uregulowania sprawy chłopskiej. Rozumiem, że to był wtedy palący temat i zgadzam się ogólnie z ideą, która stoi za tymi słowami, natomiast zastanawia mnie, że wszyscy twierdzili mniej więcej to samo, że chłopstwo to przyszłość i trzeba w nie inwestować, rozwijać itp. Aż dziw, że nie było żadnych głosów krytycznych, albo ja ich nie wyłapałam. Zresztą te cytaty to i tak trochę czcze gadanie, bez konkretów.

⚪🔴 Za długo

Mniej więcej w jednej czwartej książki zaczęłam się zastanawiać nad sensownością jej formy. Nierówny język, nie pomagał. Bywało specyficznie: często poetycko i pompatycznie, czasami kwieciście i grafomańsko, jeszcze częściej za długo. Można by było część z tych cytatów zdecydowanie skrócić.

Albo nawet wyrzucić część nazwisk, bo większości i tak nie znałam, a teksty nie były jakieś wybitne. A jeśli już kogoś nie kojarzyłam i po pierwszych zdaniach wiedziałam, że się z autorem nie polubimy, porzucałam całe fragmenty bez żalu. Może i jestem świrem, który stara się doczytać każde g…no, ale mam też swoje granice. Ominęłam opisy przyrody i co bardziej kwieciste przemówienia do narodu, czyli właściwie cały pierwszy rozdział części drugiej.

⚪🔴 A jednak coś było

Kilka rzeczy mnie jednak zaskoczyło: Prus był zwolennikiem upaństwawiania wszystkiego. Piłsudski w zacytowanym fragmencie wyszedł na okropnego grafomana. W całym tomie jest raptem kilka cytatów kobiet (Dąbrowska, Skłodowska-Curie, Orzeszkowa). Choć to ostatnie akurat zaskoczyło mnie najmniej.

Na początku wydawało mi się to interesujące i serio chciałam dowiedzieć się, co pisał Staszic, Wańkowicz, czy Orzeszkowa. Natomiast z każdym kolejnym tekstem zdawałam sobie sprawę coraz bardziej, że nie dowiem się niczego, czego bym nie wiedziała, oraz, że część z tych tekstów, np. Bieruta, jest pisanych pod tezę czy jakiś konkretny cel (przemówienie motywacyjne). Nie da się z nich wyciągnąć żadnych sensownych wniosków, bo przecież wiadomo, że przemówienia to “czysta” forma, retoryka, która z prawdą ma niewiele wspólnego.

Co ciekawe, naprawdę wielu cytowanych jedzie ostro po przywarach polskich. Zarzucają porywczość, niestałość, niezgodę, zawiść, próżność, czy brak odwagi cywilnej… Długo można by wyliczać. To jest w prawie każdym tekście, mniej lub bardziej podkreślone. Nic dziwnego, że jako naród mamy tendencje do autorasizmu. Mamy w tym długą tradycję. Norwid z “…choć naród wspaniały” nie był pierwszy. Nawiasem mówiąc o autorasizmie Stankiewicz opowiada w książce pt. 21 polskich grzechów głównych.

⚪🔴 Polska i Polacy, oj płytko

Wszystkie fragmenty wybrał autor przedmowy, zapewne wraz z kilkoma pomocnikami. Wydaje się, że ci redaktorzy chcieli stworzyć jakieś odniesienie, ze Polska była/jest taka, a owaka, a Polacy tacy, albo inni. Podają różne opinie, te dobre i te złe. A jednak nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że tworzą one obraz dość powierzchowny.

Pomysł na książkę wydawał się interesujący, ale ostatecznie okazało się, że ogólnie wyszło tak se, a Polska i Polacy to zbiór ideologicznych dyrdymałków, posklejanych żeby opisać wizję redaktorów o ojczyźnie.

⚪🔴
Spis treści:
Przedmowa
Służba ojczyźnie
Część pierwsza
I. Ziemia ojczysta
II. Naród na tej ziemi żyjący
III. Historyczne losy narodu
IV. Rzeczpospolita – rzeczywistość i wizje
V. Polska wśród narodów świata
Część druga
VI. Być obywatelem
VII. Człowiek wobec świata, siebie i innych ludzi
VIII. Kultura w życiu narodu

Wstęp do książki Polska i Polacy przypomniał mi, dlaczego tak bardzo nie lubiłam na studiach (historia) czytać większości zaleconych książek. Zwykle to straszne wodolejstwo było, w którym autor koniecznie musiał się wykazać całą dostępną wiedzą i przytłoczyć elokwencją. Dokładnie ten sam tryb ma obszerne wprowadzenie Bogdana Suchodolskiego, które opisuje ideę tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • Historia
    1
  • Posiadam
    1
  • Na składzie
    1
  • Mam papier
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska i Polacy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne