Słodsze niż czekolada

Okładka książki Słodsze niż czekolada Sheila Roberts
Okładka książki Słodsze niż czekolada
Sheila Roberts Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Zaczytaj się literatura piękna
Zaczytaj się
Znak Literanova
2013-02-11
2013-02-11
Matylda Biernacka

Urocza historia z romansem w tle!
Samanta to silna kobieta, która po śmierci ojczyma musi walczyć o przyszłość czekoladziarni, która jest rodzinną spuścizną. Ojczym nie był zły, ale nie miał łowy do interesów. Teraz dla Sami pozostały długi i ogromny kredyt w banku.
Do tej pory jakoś się wymykała, ale teraz, gdy nowym managerem banku zostaje Blake Preston jej sytuacja znacznie się pogarsza.
Na szczęście Sami ma dwie młodsze, rezolutne i pełne pomysłów siostry, które zawsze są chętne do pomocy.
Nie tak nie pomaga jak czekolada.
Pomysł organizacji festynu czekoladowego na walentynki może okazać się jedynym sposobem na ratunek rodzinnego biznesu. Czy im się poszczęści?
Jaką rolę w tym wszystkim odegra przystojny Pan Preston?

Świetna historia! Uroczy romans z pięknymi widokami. Poza tym urocza historia o przyjaźni między siostrami, o sile walki w kobietach, o więzach małych społeczności.

SUPER!!!
POLECAM!

Urocza historia z romansem w tle!

Spodziewałam się czegoś bardziej „ciepłego”. Powieścią o miłości bym raczej tego nie nazwała. Mało wątków, czyta się szybko, ale na pewno nie jest to książka, która się zapamięta. Nie mogłam doczekać się kiedy ją skoncze, by móc zacząć czytać coś co naprawdę wciągnie.

Przyjemna i słodka książka jaką przeczytałem. Lekka i fascynująca powieść, która z pewnością osłodzi samotny wieczór.
Polecam

Polecam

Skończyłam czytać kilka dni temu, ale jakoś recenzja wypadła mi z głowy. To nie do końca dobrze, ponieważ należę do osób, które powinny pisać recenzję tuż po przeczytaniu, o ile nie w trakcie. Więc pewnie będzie mniej i nawet może coś ucieknie, ale lepsze to niż nic.
Kilka lat temu nie miałam nawet pojęcia, że istnieją takie powieść. Długie cykle zaczepione w jednym miejscu, opisujące nie tylko poszczególnych bohaterów, ale ich kolejne lata, otoczenie, świat w którym budzą się i zasypiają. A potem na jedne serie sama wpadłam, na inne otworzyły mi dziewczyny oczy. Lubię Carr, Macomber, Miller czy Wood. I pewnie jeszcze kilka innych.
Czy Sheila Roberts ze swoim miasteczkiem trafi na listę tych lubianych?
Nie wiem.
Bo o ile lubię tego typu historie, o tyle zwracam uwagę na ich wykonanie.
W przypadku Słodszego niż czekolada jest różnie. Trudno tej książce odmówić wątku obyczajowego. Zdecydowanie dużo miejsca autorka przeznaczyła na prezentację postaci. Dokłada do tego przeszłość, historię i całkiem sporo opisów emocji. Nie do końca byłam w stanie je wyczuć, ale opisywała je często. Niekiedy nawet, szczególnie w przypadku matki, a i niekiedy samej głównej bohaterki, miałam wrażenie przesytu. Jakbym słyszała to już tyle razy. Lekko powtarzalne to było. Podobnie jak w przypadku kłopotów finansowych, czy nielubienia bohatera przez bohaterkę. Wiele razy powtarzane emocje i odczucia. W efekcie czego były fragmenty, które nic konkretnego poza ilością stron za sobą nie niosły.
Ale i tak dla mnie najsłabiej w tej książce wypada romans. Nawet przy założeniu, że to nie jest klasyczny romans. Nielubienie i pretensje bohaterki w stosunku do bohatera pojawiają się bardzo szybko. A potem trwają i trwają. On stara się ją przekonać, ona mu nie wierzy i coraz bardziej go nie lubi. Potem znowu, i znowu. On oczywiście stara się jej pomoc, ale ona nawet nie dopuszcza tej myśli do siebie i nadal go nie lubi. A potem, pewnie 20-30 stron przed końcem Sam dowiaduje się, że Blake jej pomagał i jak ręką odjął. Te 20-30 stron później zgadza się zostać jego żoną.
Czemu? Z jakiego powodu?
Nie do mnie to pytanie. Niestety, nie potrafię udzielić na nie odpowiedzi. Autorka po wielokrotnie powtarzanych słowach o nienawiści, nieprzyjaźni nie przekonała mnie, że wystarczy strzelić palcami i już jest dobrze. Że istnieje jakakolwiek szansa, że ta dwójka może być razem.
To mi przeszkadzało i to mi się nie podobało. A tak sobie myślę, że bohaterowie zasługiwali na coś więcej. Na więcej miłości, łączącego ich uczucia. Na więcej słów o ich związku.
Na GR wyczytałam, że to jedna z wielu, wielu części. Nie wiem czy seria będzie u nas kontynuowana, ale jako zwolennik obyczajów miasteczkowych, chyba bym się skusiła na kolejna część. Choćby, aby zobaczyć czy nadal tak jest, czy może autorka polubiła swoich bohaterów.

"Słodsze niż czekolada" - smakowity tytuł, który zachęca do sięgnięcia po, jak się okazuje, ciekawą opowieść autorstwa Sheili Roberts. Mnie niestety książka dość długo kusiła swoją czekoladową oprawą, ale w końcu postanowiłam po nią sięgnąć. I nie żałuję...

Autorka zabiera czytelników do niewielkiego, ale urokliwego Icicle Falls położonego w stanie Waszyngton, w górskiej krainie, gdzie swoją rodzinną firmę o nazwie "Słodkie Sny" prowadzą prawdziwe kobiety z charakterem. Fabryka czekolady powstała tu już lata temu i od kilku pokoleń jest wizytówką rodziny Sterlingów. Niestety od pewnego czasu biznes kuleje, a nawet znalazł się nad przepaścią i jedyną osobą, która może uratować rodzinne dziedzictwo jest Samantha - najstarsza z sióstr Sterling. Dlaczego dobrze prosperująca firma stanęła na skraju bankructwa przeczytacie w książce. Dodam tylko, że zarówno Samantha, jak i jej mama oraz dwie młodsze siostry łatwo się nie poddają, a Festiwal Czekolady organizowany w okolicach Walentynek wydaje się być trafnym pomysłem. Niestety czasu jest bardzo niewiele, a konkurencja i miejscowy bank są bezlitośni...

Zastanawia Was, czy bohaterkom uda się uratować firmę... Czy widmo bankructwa zniknie, a trudności zostaną zażegnane...

Koniecznie sięgnijcie po tę niewymagającą i przyjemną lekturę, która prawdziwie osłodzi Wam chwile spędzone z książką. Sheila Roberts napisała powieść o kobietach i skierowała ją właśnie do kobiet. Determinacja, siła i przedsiębiorczość bohaterek jest godna pozazdroszczenia i może być przykładem do naśladowania. Kłopoty i trudności są dla sióstr Sterling motorem napędowym, a stawianie wszystkiego na jedną kartę wydaje się być w tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem. "Słodsze niż czekolada" to optymistyczna historia, która może motywować i zachęcać do działania. Jest w niej wiele optymizmu, pomimo licznych przeciwności losu, którym dziewczyny muszą stawić czoła. Autorka pisze ciekawie, lekko i z humorem. Jestem bardzo pozytywnie nastrojona po lekturze tej powieści i myślę, że każda z nas potrzebuje jeszcze więcej właśnie takich pozytywnych opowieści. Nadmienię jeszcze, że "Słodsze niż czekolada" to pierwsza część całego długiego cyklu opowieści zatytułowanych "Życie w Icicle Falls", których akcja ma miejsce w tym klimatycznym, małym miasteczku. Zastanawiam się, czy doczekamy się kolejnych części w polskim przekładzie...

A tymczasem zachęcam do lektury. Powieść w sam raz na jesienną chandrę i poprawę nastroju.

Nie pamiętam już co mnie skłoniło do sięgnięcia po tę książkę. Prawdopodobnie okładka i tytuł ale niestety dostałam mniej niż oczekiwałam.Takie sobie czytadełko na dwa letnie popołudnia ponieważ czyta się szybko i przyjemnie.Nie ma tu specjalnie nad czym się rozwodzić. Prawdopodobnie za jakiś czas zapomnę, że w ogóle ją przeczytałam.Ciekawostką są rozpoczynające każdy rozdział cytaty, może nie górnych lotów ale przykuwających uwagę.

Pomoc można znaleźć tam gdzie się tego nie spodziewamy.

Pomoc można znaleźć tam gdzie się tego nie spodziewamy.

Historia na typową komedię romantyczną. Samantha po śmierci swojego ojczyma przejmuje rodzinną firmę produkującą czekoladę w wielkim kryzysie. Na dodatek bank (i nowy prezes - kolega ze szkoły) nie chce dać więcej czasu na spłatę kredytu. Jak się okazuje, również matka Sammy jest pozbawiona środków, gdyż polisa jej męża wygasła, a dom wart jest mniej niż w momencie zakupu.
Sammy wraz z siostrami i mamą wymyślają sposób na uratowanie rodzinnego dziedzictwa - festiwal czekolady w ich uroczym miasteczku. Ta impreza na pewno przyciągnie wielu turystów i całe miasteczko na tym skorzysta, ale czy dziewczyny zdążą zarobić wystarczająco żeby spłacić kredyt w banku na czas.
I czy odnajdą swoją miłość, zwłaszcza że festiwal będzie tuż przed Walentynkami?

Bardzo kobieca,lekka i przyjemna książka z nutą romansu i humoru.

Bardzo kobieca,lekka i przyjemna książka z nutą romansu i humoru.

Przyjemna powieść obyczajowa. Raczej nie zapada w pamięć, ale dobrze się czyta. Idealna na lato albo jako przerywnik między ambitniejszymi książkami.

• Domowa biblioteczka