W odbiciu

Kontrapunkty
Powergraph
2011-09-01
2011-09-01

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (52) / kwiecień 2022 Marek M. Berezowski, Aleksandra Boćkowska, Sebastian Cichocki, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kateryna Kałytko, Marta Klimowicz, Jarosław Kociszewski, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marian Misiak, Magdalena Moskal, Mateusz Roesler, Zofia Sawicka, Wasyl Stus, Marcin Wicha, Serhij Żadan
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...

Twórczość tego autora ma świetnego ambasadora w postaci anonsującej ją grafiki na okładkach. Bardzo skutecznie przyciągającej mój wzrok, a potem angażującej moją uwagę. Jest swoistym wstępem do czekającej mnie treści, obiecując wiele dróg jej odczytywania, a może nawet zagubienia się w koniecznie zawiłej fabule, najlepiej z wieloma warstwami przesłań i podtekstów. To lubię najbardziej! Jednak takie odważne preludium ma jeden minus. Stawia bardzo wysoko poprzeczkę w oczekiwaniu na zapowiadaną niewiadomą, a ja zamieniam się w wybrednego czytelnika. W efekcie otwierając książkę, szeptałam sobie – proszę, proszę, nie zawiedź mnie! Chcę dostać to, co zobaczyłam na okładce – zmienność, niejednoznaczność i wolność interpretacji. Najlepiej tak bezkresnej i płynnej, jak ocean! Jak hipnotyzujący mnie dym!
Na miejscu autora trochę przestraszyłabym się takich wymagań czytelniczych, ale jak się mami takimi okładkami, to trzeba ponosić konsekwencje!
Napięcie oczekiwania opadło, kiedy charakterystyka pierwszego bohatera powieści nie była jednoznaczna, odbiegając od standardowego szablonu, a napotkane zdanie – "W moim własnym życiorysie bohatera głównego zabrakło; motywem przewodnim jest tu brak motywu przewodniego". – pozwoliło poczuć się jak u siebie, we własnym umyśle, z moją wyobraźnią gotową do pracy. Wiedziałam już, że bohaterowie powieści – Karol budowlaniec i jego żona Natalia pracująca jako agentka w biurze podróży wraz z przyjaciółmi, znajomymi i członkami rodziny, a nawet przypadkowo poznanymi ludźmi, będą drugoplanowym, choć niezbędnym, tłem dla treści fabuły. Ich coraz bardziej komplikujące się życie, splecione ze sobą losy, dzielone wspólnie wydarzenia, uzależnione od siebie kierunki dalszego rozwoju wydarzeń, będą skutkiem, efektem i wynikiem podejmowanych decyzji, na które mają wpływ tylko i wyłącznie ich myśli. To tam był początek wszystkiego, warunkujący postawy i zachowania bohaterów, bo "trąba zniszczenia nie składa się z tysięcy krwiożerczych bestii ani plag zsyłanych przez Boga. Tworzą ją zwykłe ludzkie myśli". To umysł i przyjęty przez niego system wartości lub jego całkowity brak, był motorem sprawczym ciągu zdarzeń i w ostateczności ich wizerunków.
Odbić.
Otwierających przede mną możliwość wielości interpretacji w zależności od przyjętego przeze mnie punktu widzenia jego rozpatrywania – psychologicznego (zmieniające się osobowości bohaterów), socjologicznego (zło infekujące społeczeństwo, jak zaraźliwa choroba), religijnego (Pielgrzym w roli współczesnego proroka Mojżesza i aspekt wolnej woli), naukowego (teoria wielkich liczb i światów równoległych), etycznego (do czego jest zdolny człowiek, gdy zabraknie barier utrzymujących demony umysłu na etycznej smyczy) czy nawet filozoficznego (jaki jest, a jaki powinien być cel, ku któremu zmierza człowiek i świat). Tonęłam zanurzona w treści książki niczym Karol, szukając wraz z nim osobistego odbicia, "żeby zrozumieć coś na swój własny temat, żeby się samemu określić i aby mój życiorys zyskał wreszcie motyw przewodni".

Nie było łatwo!
Za to bardzo łatwo było odtworzyć fabułę tej opowieści, w przeciwieństwie do jej przesłania. Jej wieloaspektowość, wielopłaszczyznowość, wykorzystanie grozy, realizmu magicznego, oniryzmu, treści metafizycznych, mieszanie jawy ze snem podane językiem gęstym od metafor i porównań, czyni z tej powieści książkę, która w niezwykle skondensowanej formie odbija w sobie… życie.
Tylko i aż.
Tylko, bo ukazuje "kolejnych ludzi i ich dramaty. Wszystko to były rzeczy, o których normalnie słyszy się na co dzień i macha na nie ręką", jak na kolejny banał (masz wpływ na swoją przyszłość), slogan (masz wolną wolę i prawo wyboru) czy uznaną prawdę (jesteś kowalem swojego losu). Aż, bo jak zmieścić życie w kropli tuszu, na niemalże trzystu stronach druku i opowiedzieć w tak wielkim skrócie, co w nim jest najważniejsze, dochodząc do jednoznacznego wniosku – każdy człowiek i jego historia ma wiele odbić, zawsze można wybrać to, w które się wierzy.
Karol, żeby to zrozumieć, musiał "sięgnąć dna, zanurzyć się w sobie samym tak głęboko i prawie stracić więź ze światem". Na szczęście ja nie muszę posuwać się do aż tak ekstremalnych zachowań. Wystarczy, że zanurzyłam się w tej opowieści i zobaczyłam w niej swoje odbicie.
Teraz pozostaje mi stanąć przed lustrem duszy, spojrzeć w głąb siebie i poszukać odpowiedzi na pytanie – Czy jestem z niego zadowolona?
naostrzuksiazki.pl

Życie jest wystarczająco skomplikowane, zagmatwane, a nawet przerażające… a motanie okoliczności, nawarstwianie problemów dodatkowo wywołuje zamęt i kompletną niestabilność wszechświata. Zwłaszcza wtedy, kiedy wszechświat, jest zamknięty i stanowi krąg uczuć i emocji. Bo wszechświaty są różne, zazębiają się - mój z twoim, mój z całą ludzkością, a twój z własnym kotem.

Ja, Karol, co ja mogę? Co ja mogę zrozumieć, co ocalić. Egzystuję w dymie czy w szkle?

Ja, Natalia, czy będę sama z myślami i bólem… ocalimy, uporządkujemy, zrobimy kolejny krok, zapomnimy, przepłaczemy? Razem? Samemu?

Ja Pielgrzym, ja Mariusz, prorok czy pijak. Zbawiciel od siedmiu boleści, ptasznik przy okazji i muzyk w dłoniach. Już nic nie mogę. Skazany. Na zawsze. W odbiciu widzę kosmos ludzkiego życia, a może tyko majaczę.

Ja Wafel – żyję?

Ja Gienia, jeszcze kobieta czy tylko guz w mózgu. Jeszcze żyję. Przyniosę grzybki z piwnicy…

Ja,...

Bardzo mi się podobało, jednak zakończenie było do niczego, dlatego tylko 6 gwiazdek.
Opowieść snuje się z punktu widzenia różnych narratorów. I to było naprawdę ciekawe i dobrze napisane. Jednak te ptaki i ludzie z głową psa w ogóle do mnie nie przemawiały. Wolę Małeckiego bez udziwnień.

Zdecydowanie bardziej podobała mi się realistyczna warstwa książki; te różne ptaszyska, wściekłe psy i inne suspensy, wydały mi się dodane na siłę, i niepotrzebnie.
Gdy czytam o „trzasku złamanej kości” jestem bardzo poruszony, tutaj bohater słyszy to dwukrotnie.
Przeczytałem ze średnim zainteresowaniem, a tandetnie gruba okładka pokaleczyła mi kciuk.
Oceniłbym między 5 a 6.

Oceniłbym między 5 a 6.

Pierwsza moja lektura Małeckiego. Ciekawa, wciągająca, abstrakcyjna, mroczna, z elementami otaczającej nas codzienności.

Pokręcona historia opowiedziana z perspektywy kilku bohaterów. Wciągająca, ale nie porywająca czy niesamowita. Moim zdaniem autor trochę przekombinował, niemniej jednak czyta się całkiem nieźle.

Jakub Małecki jest dla mnie odskoczniodskocznią od horrorów. Tylko zamiast 'odskoczyć ' przeżywam dwa razy mocniej jego prozę 🙈 Ale lubię, to i nie mam zamiaru kończyć, więc dawkuje te dobroci, przy których szlocham jak małe dziecko...ostanio ktoś właśnie pytał- kiedy czytałaś książkę przy której płakałaś?
Nie było takiej- mówię
To już jest....emocje niesamowite "W odbicu". Dawkuje ją, bo nie warto przelecieć bez zrozumienia tej pozycji.

Wszyscy jesteśmy ludźmi psami w uśpieniu...

Nie było takiej- mówię
To już jest....emocje niesamowite "W...

„W odbiciu” – książka o tym jak widzą nas inni…

Powieść ta jest niczym szkatułka. Otwierasz ją, a w niej kilkoro całkowicie różnych bohaterów, których odmienne historie splecione zostały w jeden zwarty wątek. Jej głównym bohaterem jest mieszkający w Słupcy Karol. Karola ogromną pasją jest jazda na motocyklu, w chwili gdy go poznajemy jest bezrobotny. Jego żona to Natalia. Do tego w powieści kluczową rolę odgrywa jeszcze pani Gienia, staruszka, która zmaga się ze śmiertelną chorobą. Z kolei jedną z bardziej intrygujący postaci stanowi niejaki Pielgrzym. To Mariusz dawny przyjaciel Karola, który bardzo zagubił się we własnej rzeczywistości i obecnie jest uzależnionym od alkoholu oraz narkotyków kloszardem. Ich życiowe perypetie i dylematy przed którymi stają są niezbadane niczym wyroki boskie. Każdego niemalże dnia siłują się z własnym życie, upadają, podnoszą się lub próbują podnieść z upadku i prą dalej. Starają się walczyć, zaakceptować sytuacje, w których przyszło im się znaleźć i próbować żyć na nowo. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a jeśli nawet to nie do końca spełnia ich oczekiwania.

„W odbiciu” to historia o zwykłych ludziach. To co przytrafiło się bohaterom na kartach powieści może dotyczyć również każdego z nas. Ich losy to tylko jedne z bardzo wielu ludzkich „odbić”. Niepowodzenia, złe wybory, uzależnienia, choroby… „W odbiciu” Jakuba Małeckiego choć jest jednym z jego wcześniejszych tytułów, które wydał to stanowi powieść niezwykle dojrzałą, przemyślaną i pełną emocji. W niej nic nie jest przypadkowe. Z jednej strony urzeka swym realizmem, a z drugiej zniewala momentami nieco odrealnionymi, wręcz mistycznymi.

„W odbiciu” – książka o tym jak widzą nas inni…

Książka o ludzkich słabościach i demonach które potrafią zrujnować życie. Można dostrzec nutę grozy co sprawia że książka jest dużo lepsza. Polecam bo naprawdę warto przeczytać.

Niestety książka mnie nie porwała. Zdecydowanie nowsze publikacje Jakuba Małeckiego bardziej do mnie przemawiają.