Poradnik ksenofoba - Islandczycy

1999-01-01
1999-01-01
Paweł Łuków
poradnik Islandia Islandczycy ksenofobia

Ciekawostki o Islandczykach. Książeczka malutka (ja mam wydanie pt. "Poradnik ksenofoba", a nie "Przewodnik..."),a z ciekawostek zrobiłam sobie mnóstwo notatek.

Najchętniej wystawiłbym bym ocenne 6.5, ale niech już będzie 7. Bo czytało się przyjemnie i szybko. Pozycja idealna na wieczór, deszczowe popołudnie czy podróż pociągiem etc. Niestety nie znam nikogo na tyle blisko by zweryfikować informacje (kuzyn koleżanki mamy z pracy, to jednak za dalekie źródło do kontaktu),ale spodziewam się, że sporo rzeczy jest tu naciąganych. Czerpiących bezpośrednio z brytyjskich stereotypów, niż stanem faktycznej perspektywy Islandczyków. Niemniej można dowiedzieć się kilku faktów, a wzmianki geograficzne, historyczne no i oczywiście kulturowe mogą stać się zalążkiem do własnych poszukiwań na Wikipedii. Ja dowiedziałem się m.in. że, tylko mały skrawek Islandii jest wysunięty za koło podbiegunowe (a żyłem w przekonaniu, że prawie połowa kraju),i praktycznie nikt tam nie mieszka.

Lekki , humorystyczny "przewodnik" a raczej opis Islandczyków ich wizerunku i zależności. Książkę czyta się szybko i dobrze. Ani treść mnie nie porwała ani specjalnie nie znużyła. Ot krótki przerywnik. Wart uwagi jeśli interesują nas inne kultury.

Nie zachwycił mnie ten przewodnik. Zaśmiałam się co prawda chyba z dwa czy trzy razy, ale szału nie było. Spodziewałam się lekkiej, żartobliwej lektury, ale nawet tego trochę mi zabrakło. Poza tym też nie wszystko się zgadza. Nie jestem ekspertem, ale "mam wtyki" na Islandii i niektóre zweryfikowane informacje były nieprawdziwe, bądź naciągane.
Oczywiście można sobie przeczytać dla odprężenia ;)

Oczywiście można sobie...

Fajnie się czyta, ciekawe informacje, dużo ciekawostek ale pozostawia pewien niedosyt.

Zdecydowanie dla czytelników z dystansem. Lubię tę serię, choć żywi się stereotypami. Ale dzięki czytelnej, zamierzonej idei można do niej podejść na luzie i poznając mimochodem kilka ciekawostek, samemu przejrzeć się w krzywym lustrze schematów. Nieobowiązkowe, ale zabawne :)

Treść typowa dla całej serii. Może mniej dowcipna albo inny typ humoru autora - w każdym razie czyta się lekko i szybko, ale bywały już lepsze Przewodniki ksenofoba.
Warto jednak poczytać. Po lekturze nasunęło mi się takie skojarzenie - ale ci Islandczycy są porąbani. Dlaczego? Przeczytajcie.

Zdecydowanie najlepszy "Przewodnik ksenofoba", jaki do tej pory czytałam! Napisany z cudownym, angielskim humorem. Śmiałam się co kilka stron, a po przeczytaniu jeszcze długo przeglądałam najzabawniejsze fragmenty. Magia Islandii i Islandczyków :)

Przeczytałam już sporo czasu temu, więc daję "zachowawczą" liczbę gwiazdek, pamiętając, że świetnie się bawiłam przy tej lekturze, i że, zarazem, nie było tu nic powalającego.
Polecam wybierającym się do Islandii!

Polecam wybierającym się do Islandii!

Pożyczone od mamy przed wyjazdem na Islandię, miał być krótki kurs przez mentalność Islandczyków, ale ani to pożyteczne, ani zabawne

• Skandynawia
  • Islandia