Elementy rytuału. Powietrze, woda, ogień i ziemia w wiccańskim kręgu

Okładka książki Elementy rytuału. Powietrze, woda, ogień i ziemia w wiccańskim kręgu Deborah Lipp
Deborah Lipp Wydawnictwo: Caridwen ezoteryka, senniki, horoskopy
2007-01-01
Olga Stefańska
wicca magia okultyzm rytułał

Elementy rytuału. Powietrze, woda, ogień i ziemia w wiccańskim kręgu

Alchemia jak i sama w sobie praca z żywiołami sa bardzo wciągające. Zawsze fascynowała mnie moc otaczających nas żywiołów i tak naprawdę kazde z nich moga ruszyć wszystko do przodu i tak naprawdę w jednym momencie wszystko zakończyć. Ogrom informacji jest naprawdę zadowalający, uwielbiam jak jedna książka ma w sobie wszystko co w danym momencie jest człowiekowi potrzebne. Taki magiczny poradnik, nie tylko można pracować z otoczeniem ale i z samym sobą, każda energia rozwija, afirmuje, wzmacnia. To jest jak spacer i przytulenie sie do drzewa by poczuć sile, wsparcie ale również ukojenie. Dużo ludzi używa Magii żywiołów na co dzień nie zdając sobie z tego sprawy, lubicie swiece? Kadzidła? A moze spacer golymi stopami po ziemi czy piasku i wiatr we włosach...to wszystko jest pracą z energią która nas otacza. Podoba mi sie forma książki która w delikatny sposób kieruje nas w odpowiednie aspekty swojego rozwoju. Zdecydowanie będzie to książka do której będę zaglądać codziennie po cenne wskazówki 🤩dla miłośników ezoteryki, pracy z energią i rozwojem osobistym polecam ogromnie ✨

Elementy rytuału. Powietrze, woda, ogień i ziemia w wiccańskim kręgu

Świetna książka, wszystko wytłumaczone tak jak opisane w tytule. Zostawia coś do pracy i przemyślenia, jednak pozostawiła poczucie niedosytu a części skryptowanych nie polubiłem.

Jestem eklektycznym poganinem i nie jestem związany z tradycyjną Wicca, jednak książka ta dla mnie to jeden z najlepszych podręczników opisujących rytuał. Zaprezentowana struktura podoba mi się, ponieważ jest do bólu konsekwentna, jedna rzecz wynika z drugiej. Ponieważ jest to książka napisana dla szerszej społeczności neopogańskiej, uwzględnia to, że różne osoby mogą mieć różne poglądy na tematy takie, jak teologia itp. Książka nie narzuca specjalnie jednego słusznego schematu itp. Dokładna jej lektura pozwala zanalizować poszczególne części rytuału i ich wpływ na siebie. Tutaj mamy schemat rytuału wywodzący się z Wicca, ale po dokładnej analizie i wzięciu pod uwagę różnych sugestii i innych pomysłów autorki, można stworzyć własny schemat rytualny, charakteryzujący się spójnością.

Jako poganin eklektyczny uważam, że rytuał musi być przede wszystkim spójny, dopasowany do kontekstu i osobistego postrzegania wszechświata i boskości, a przede wszystkim musi mieć konkretny cel, a nie być rytuałem dla rytuału, musi być przemyślany. Książka ta uświadamia czytelnikowi wagę tych elementów i pokazuje, jak je uwzględnić i stworzyć działający rytuał, pozbawiony chaosu, który ma jasny cel i którego skutki można przewidzieć. Uczy kontrolować cały proces rytuału, tak w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. To klejnot wśród masy śmieciowych pozycji dotyczących neopogańskiego czarownictwa, które wprowadzają tylko zamęt i nie tłumaczą związku miedzy elementami rytuału, podając tylko często beznadziejne przepisy i zaklęcia, całkowicie pomijając czynnik głębokiego rozumienia tego niezwykle skomplikowanego i wielowymiarowego procesu, jakim jest rytuał.

Podanych w niej jest też mnóstwo informacji bardzo praktycznych, które też są pomijane gdzie indziej. Pozwala to zorganizować rytuał tak, aby nie okazało się, że czegoś brakuje, albo użycie tego jest niepraktyczne przez fakt, że nie przemyślało się i nie wzięło się pod uwagę ergonomii otoczenia. I tak znajdziemy porady dotyczące palenia kadzidła, porady dotyczące tego, jakie dodatkowe akcesoria powinny być w zasięgu reki i jak zorganizować rytuał tak, by nie okazało się nagle, że nieprzewidziane okoliczności negatywnie wpłyną na atmosferę harmonii i koncentracji w kręgu. Autorka z własnego doświadczenia podała niemal wszystkie drobne, ale irytujące błędy, które można popełnić z braku wiedzy lub rozgarnięcia.

Rewelacyjna - tak, to dobre określenie. W przeciwieństwie do większości książek o Wicca na polskim rynku, ta jest napisana przez osobę, która wie, o czym pisze - Deborah Lipp jest gardneriańską Arcykapłanką. Ponadto nie znajdzie się tu nudnych i powielanych opisów o świętach i Bogach. To nie tylko książka o rytuale - nie. Rytuał jest tu bazą, wokół której powstają szersze rozmyślania o filozofii i teologii Wicca. I to słuszne, bo Wicca jest ortopkrasyjna, a więc praktyka, zbudowana wokół rytuału, jest podstawą tej religii. Szczerze polecam!

Bardzo dobra książka dla osób na początku ścieżki Wicca. Polecam serdecznie, świetnie opisane kroki rytuału i pomocne wprowadzenia do medytacji na temat jej elementów. Nie raz do niej wrócę.

• Magia
  • Czary
  • Rozwój
  • Interesujące religie
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Elementy rytuału. Powietrze, woda, ogień i ziemia w wiccańskim kręgu