Głowa wroga

Okładka książki Głowa wroga Augustyn Baran
Okładka książki Głowa wroga
Augustyn Baran Wydawnictwo: Czarne literatura piękna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
83-87391-15-8
Tagi:
opowiadania wieś
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literacka Polska, nr 1-2 (8-9)/2004 Zdzisław Antolski, Augustyn Baran, Robert Baranowski, Marta Barszczewska, Marta Barszczewska, Bogdan Bartnikowski, Jolanta Baziak, Ryszard Biberstajn, Emil Biela, Michał Bukowski, Wacław Buryła, Ares Chadzinikolau, Nikos Chadzinikolau, Bogdan Chorążuk, Branko Ćirlić, Hoang Tran Cuong, Henryk Cyganik, Jerzy Stanisław Czajkowski, Ryszard Danecki, Andrzej Dębkowski, Harry Duda, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Dariusz Fijałkowski, Jolanta Gąsiorowska, Krzysztof Gąsiorowski, Andrzej Gnarowski, Stanisław Gola, Helena Gordziej, Leszek Gordziej, Anna Grabowska, Andrzej Grabowski, Agnieszka Hajduczenia, Peter Huckauf, Łukasz Jasiński, Zdzisława Jaskulska-Kaczmarek, Zbigniew Jerzyna, Stefan Jurkowski, Teresa Kaczorowska, Wojciech Kajtoch, Ryszard Kalbarczyk, Krystyna Kamińska, Waldemar Kania, Nguyen Thuy Kha, Piotr Kitrasiewicz, Ewa Klajman-Gomolińska, Sławomir Kordaczuk, Zygmunt Korus, Paweł Kubiak, Czesław Kuriata, Roxana Ławrynowicz, Maria Łotocka, Bolek Majerik, Jan Marszałek, Marta Ewa Matuszek, Dagmara Mida, Stefan Moravcik, Lam Quang My, Zbigniew Mysłowiecki, Stanisław Nawrocki, Julia Nikiel, Harry Oberldnder, Anna Ondrejkova, Damian Patoka, Izabela Elżbieta Piekut, Jadwiga Pilińska, Dionisis Pittaras, Janusz Płonczyński, Dana Podracka, Elżbieta Połomska, Wojciech Próchniewicz, Mirosława Prywer, Weronika Regulska, Henryk Rejmer, Monika Siatkowska-Picco, Józef Skrzeczkowski, Paulina Skrzypska, Krzysztof Marek Smolarz, Barbara Smulska, Wiesław Sokołowski, Tadeusz Soroczyński, Wojciech Stańczak, Lech Stankiewicz, Gerald Stern, Jerzy Świątkowski, Krystyna Szlaga, Jerzy Szulc, Nguyen Trong Tao, Huu Thinh, Michele Trangoni, Michi Tsukada, Artur Tykwiński, Bohdan Urbankowski, Tadeusz Urgacz, Piotr Wągiel, Elżbieta Wałkuska-Chojnowska, Marek Wawrzkiewicz, Andrzej Wołosewicz, Bohdan Wrocławski, Anna Zabacka, Anna Elżbieta Zalewska, Euzebiusz Żegota, Krzysztof Zuchora, Leszek Żuliński
Ocena 0,0
Literacka Pols... Zdzisław Antolski,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
171
166

Na półkach: ,

Po lekturze zbioru reportaży Augustyna Barana ("W pełni księżyca"),które są przy okazji znakomitą prozą, z jeszcze większym zaciekawieniem przyszło mi zmierzyć się z nieco inną formą proponowaną przez autora. Szkoda, że tak niewiele utworów autora doczekało się wydań na skalę krajową, bo "Głowa wroga" dowodzi, że w operowaniu słowem okraszonym humorem i ironią był mistrzem. Obraz wsi z dawnych lat uwiecznionej w tomie porównywalny tylko z dokonaniami Mariana Pilota, czy Wiesława Myśliwskiego.

Po lekturze zbioru reportaży Augustyna Barana ("W pełni księżyca"),które są przy okazji znakomitą prozą, z jeszcze większym zaciekawieniem przyszło mi zmierzyć się z nieco inną formą proponowaną przez autora. Szkoda, że tak niewiele utworów autora doczekało się wydań na skalę krajową, bo "Głowa wroga" dowodzi, że w operowaniu słowem okraszonym humorem i ironią był...

więcej Pokaż mimo to

avatar
301
37

Na półkach: ,

Po przeczytaniu tej książki mogę powiedzieć,że każdy kto ją przeczyta na pewno będzie w stanie powiedzieć czy do niej wróci czy to była pierwsza a zarazem ostatnia przygoda z jej autorem. Książka, zbiór opowiadań składa się z historyjek spędzania wolnego czasu dzieci na wsi. Autor jasno kreśli głównych bohaterów, jeden z nich pochodzi z rodziny kułackiej - czyli bogatszej a drugi z uboższej - dodatkowo pojawia się postać dziewczyny Jagny. Między wierszami można odczytać jak pochodzenie wpływa na bohaterów. Autor też pokazuje co myśli o czasach jednego dobrego władcy i jednej partii tamtego okresu.
Jeśli ktoś nie akceptuje tekstu z wulgaryzmami i erotyzmami to lepiej by nie sięgał do tej pozycji, bo na pewno mu się nie spodoba.

Ja ją polecam.

Po przeczytaniu tej książki mogę powiedzieć,że każdy kto ją przeczyta na pewno będzie w stanie powiedzieć czy do niej wróci czy to była pierwsza a zarazem ostatnia przygoda z jej autorem. Książka, zbiór opowiadań składa się z historyjek spędzania wolnego czasu dzieci na wsi. Autor jasno kreśli głównych bohaterów, jeden z nich pochodzi z rodziny kułackiej - czyli bogatszej a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
339
29

Na półkach: ,

Zanim przystąpiłam do lektury książki raczej mało znanego polskiego (a może galicyjskiego?) pisarza, Augustyna Barana, któremu Andrzej Stasiuk poświęca kilka stron w swoim niewielkim objętościowo utworze, jakim jest Grochów, naczytałam się opinii na temat Głowy wroga, które raczej stawiają ten skromny zbiór opowiadań w niekorzystnym świetle. A potem nastąpiła lektura, a wraz z nią daleko idące wnioski – co jest z tymi ludźmi nie tak? Przecież to jest kawał dobrej prozy!
Po głębszym zastanowieniu stwierdzam, iż wiem, co jest nie tak. Otóż prawdą pozostaje fakt, iż książka przesiąknięta jest erotyzmem, jego skandaliczną i wulgarną odmianą, znajdującą odbicie we wspaniałej leksyce, przywołującej coraz to nowsze i bardziej wyszukane określenia kobiecych i męskich narządów płciowych. I stąd cały problem – czytelnik-ignorant nie potrafi w żaden sposób dostrzec nic poza owym erotyzmem, ponieważ jego ograniczony światopogląd (przesycony serwowanym nam każdego dnia seksualizmem) karze mu skupić się jedynie na tym aspekcie Baranowych opowiadań. Tymczasem, wszystkie te „pizdeczki” i „kutasy” (że już nie wspomnę o wręczaniu „Orderów Czułych Pizd”) stanowią wprost wspaniały kontrast z niewinnością i naiwnością świata dziecięcego, o którym przecież mowa w utworze. Zbiór opowiadań, jaki autor oddał do rąk swoich czytelników, to wspaniała proza inicjacyjna, jakże więc mogło zabraknąć tematu pierwszych doświadczeń erotycznych? A przy tym nuda wiejskiego życia, powtarzalność pór roku, wpływ natury na człowieka… Żeby nie powiedzieć, iż to wszystko sprzyja myśleniu i działaniom w sferze seksualnej. Pamiętajmy, że Baran pisze o latach powojennych, o życiu na wsi pod „radzieckim zaborem” – cóż innego mogło być osią, wokół której kręci się codzienność; również codzienność dorastającego (dojrzewającego) chłopca i jego rówieśników? Czy to niezabawne, iż w erze wszechobecnej erotyki oburza nas odważny autorski komentarz na temat młodzieńczych doświadczeń w dobie stalinowskiej, na wsi, gdzie nie dociera szum świata (oprócz postulatów Partii, oczywiście)? Jak to możliwe, że ten temat wciąż znajduje się w sferze tabu?
Ogniwem spójnym wszystkich opowiadań jest postać głównego bohatera. Zabieg ten został powtórzony w innej wspaniałej książce – Skoruniu Macieja Płazy. Żeby przytoczyć jeszcze jedną obowiązkową lekturę, której echa pobrzmiewają w utworze Augustyna Barana – odnaleźć tu możemy ten sam beztroski ton, jaki charakterystyczny jest dla Śmierci pięknych saren Oty Pavla. Jeżeli ktoś przeczytał obie te lektury, to niewątpliwie nie trzeba go już zachęcać do sięgnięcia po Głowę wroga. Kunszt słowa wyrażony w niewielkich objętościowo opowiadaniach, a jednak zapadających w pamięć na dłużej. Obraz wsi i dzieciństwa odczarowany, naznaczony echem ponurego stalinizmu, niejednokrotnie brudny i śmierdzący – a mimo to (albo właśnie dzięki temu) tak bardzo fascynujący.

Zanim przystąpiłam do lektury książki raczej mało znanego polskiego (a może galicyjskiego?) pisarza, Augustyna Barana, któremu Andrzej Stasiuk poświęca kilka stron w swoim niewielkim objętościowo utworze, jakim jest Grochów, naczytałam się opinii na temat Głowy wroga, które raczej stawiają ten skromny zbiór opowiadań w niekorzystnym świetle. A potem nastąpiła lektura, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
610
37

Na półkach:

Książka o bardzo niefajnym zabarwieniu erotycznym. Wszystkie spostrzeżenia i cały klimat powojennej Polski (nie aż tak mocno zaznaczony, bez przesady, ale wyczuwalny) tonie w nawale niesmacznego erotyzmu. Humor też jakiś jest, zwykle jednak oparty na odmianie przez wszystkie przypadki synonimów żeńskich i męskich organów płciowych. Ble.

Książka o bardzo niefajnym zabarwieniu erotycznym. Wszystkie spostrzeżenia i cały klimat powojennej Polski (nie aż tak mocno zaznaczony, bez przesady, ale wyczuwalny) tonie w nawale niesmacznego erotyzmu. Humor też jakiś jest, zwykle jednak oparty na odmianie przez wszystkie przypadki synonimów żeńskich i męskich organów płciowych. Ble.

Pokaż mimo to

avatar
61
58

Na półkach:

Czemu nie stał się pierwszoligowym pisarzem pierwszorzednej literatury?

Czemu nie stał się pierwszoligowym pisarzem pierwszorzednej literatury?

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    8
  • Chcę przeczytać
    8
  • Sprzedam/wymienię
    1
  • 2016 rok
    1
  • 2019
    1
  • B - folder
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Głowa wroga


Podobne książki

Przeczytaj także