Dracula's Guest and Other Stories

Okładka książki Dracula's Guest and Other Stories Bram Stoker
Okładka książki Dracula's Guest and Other Stories
Bram Stoker Wydawnictwo: Wordsworth Editions Seria: TALES OF MYSTERY & THE SUPERNATURAL klasyka
klasyka
TALES OF MYSTERY & THE SUPERNATURAL
Wordsworth Editions
2006-05-01
2006-05-01
klasyka groza wampiry

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Drakula Russell Punter, Bram Stoker
Drakula Russell Punter, Bra...

Jedne opowiadania ciekawsze, inne po prostu nudne lub głupkowate. Nie pomagają też widoczne archetypy facet - odważny, rządny przygód, kobieta - strachliwa i łatwo mdlejąca

Super opowiadania, do tej pory Brama znałem tylko Draculę, którego uwielbiam. Te opowiadania zrobiły na mnie wrażenie. W pamięci zostaną "Indianka", "Dom sędziego" czy "Tajemnica rosnącego złota". Wielkie brawa, polecam miłośnikom grozy. Nie czekajcie na happy end.

🧛‍♂️Wydawnictwo C&T wydaje znakomite klasyki grozy, zatem nie zdziwiłem się ani trochę, jak zauważyłem w ich dorobku już dość dawno wydany ten zbiór opowiadań. Ślinianki zaczęły pracować we wzmożonym tempie, tym bardziej, że całkiem niedawno czytałem świetny "Klejnot Siedmiu Gwiazd" od @wydawnictwo_ix 💥
🧛‍♂️Po Draculi i Klejnocie, pełnoprawnych powieściach Stokera byłem niezmiernie ciekaw, jak też Bram spisał się w krótszych formach. Tym bardziej, że są to jego nieprzeredagowane dokonania z młodych lat (poza Gościem). Ja już swoją ciekawość zaspokoiłem i niniejszym zaspokajam Waszą.
🧛‍♂️"W tym momencie, jakem żyw - ujrzałem - oczy mając zwrócone ku wnętrzu grobu - piękną młodą kobietę o krągłych policzkach i czerwonych wargach, która zdawała się spać na katafalku."
Bram, masz mnie! Jesteś najlepszy, niepodrabialny, niesamowity! Tytułowe opowiadanie jest bez wątpienia w czołówce tego zbioru. Klimat z Draculi towarzyszy nam na każdej stronie, nieumarli, wilki, burza, cmentarz i śnieżna zamieć. Och ach, uwielbiam Stokera i zaraz po skończeniu tego zbioru zabieram się ponownie za Draculę 😁
🧛‍♂️A jak pozostałe opowiadania?
Dom Sędziego to absolutna rewelacja, która sprawiła, że ciarki przebiegły mi po krzyżu. W ogóle opowiadania te idealnie wpisały się w serię gotyckiej grozy, którą ostatnio czytałem. Przepiękny, staroświecki język, operowanie słowem, tworzenie nastroju grozy i strachu. Indianka to perła, tak jak Powrót Abla Behenny.
🧛‍♂️Opowiadania te, choć krótkie, stanowią esencję retro grozy. Owszem, daje się czasem dostrzec pewne niedoskonałości w narracji (w Draculi doprowadzonej do perfekcji),ale mimo tego - historie robią przeogromne wrażenie. Trudno byłoby znaleźć lepszą propozycję czytelniczą na wieczór, dla kogoś spragnionego klasycznej grozy.
🧛‍♂️Zdecydowanie polecam Wam ten zbiór opowiadań, dzięki któremu widać, w jaki sposób twórca Draculi z czasem doszedł do swojego opus magnum. Jest niesamowity klimat, jest cudowna groza, nieco humoru (znowu ci Amerykanie 🤭),piękny język, mroczna atmosfera starego domostwa, tajemnicze kroki w pustych pokojach i duża dawka supernaturali, podnoszących włoski na karku. Zapewniam, że będziecie zachwyceni. Moja ocena 8,5/10, Bram Stoker ponownie mnie nie zawiódł, jedyny i niepowtarzalny.

🧛‍♂️Po Draculi i Klejnocie, pełnoprawnych powieściach Stokera byłem...

Świetna, trzyma w napięciu. Stoker nie zawodzi, chociaż wszystko wypadnie blado w stosunku do arcydzieła "Drakuli".

Nierówna książka, jak to przy zbiorach opowiadań bywa, ale warta poznania. Niekoniecznie dla fanów stokerowskiego Draculi, ale ogólnie dla miłośników starszych historii z dreszczykiem.

Ciekawe, wciągające opowiadania i fajny klimat. Zaskakujące, ale opowiadanie ze świata Draculi było najgorsze z całego zbioru.

Opowiadania zrobiły na mnie słabe wrażenie. Nie odczułem dreszczu grozy, nie odczułem niepokoju. Zbiór opowiadań z szuflady.

Zbiór opowiadań mistrza grozy. Dość nierówny poziom.

Zbiór opowiadań mistrza grozy. Dość nierówny poziom.

bardzo dobry zbiór

bardzo dobry zbiór