Kobieta bez twarzy

Okładka książki Kobieta bez twarzy
Anna Fryczkowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Asy Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Asy Kryminału
Prószyński i S-ka
2011-06-16
2011-06-16
literatura polska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Powieść obyczajowo-kryminalna. Poważny temat - pedofilia, morderstwa i zaginięcia przeplata się z zawirowaniami miłosnymi Hanny Cudny (nazwisko przewijało się w powieści "Starsza pani wnika"). Powieść bardzo emocjonalna, ukazująca ile zła może wyrządzić człowiek. Zakończenie trochę mało satysfakcjonujące. Polecam.

Irytująca przepotwornie narracja w pierwszej osobie ( mała dziewczynka). Zupełnie niepotrzebne i niezrozumiałe dla mnie niesmaczne, wulgarne akcenty, które nic nie wnoszą, są po nic, byle by było. Przeczytałam pierwsze kilkadziesiąt stron - strata czasu.

"Kobieta bez twarzy", to moja druga wysłuchana przeze mnie książka Anny Fryczkowskiej.
Autorka opowiada historię Hanny Cudny, która po tragicznej, samobójczej śmierci męża, która postanawia zostawić miejskie życie i wyrusza razem z dwójką dzieci na wieś. Dawniej spędzała tam często wakacje, więc zna trochę mieszkańców. Wynajęła połowę domu na uboczu i zatrudniła w miejscowej szkole jako nauczycielka angielskiego. Miała nadzieję, że na spokojnej wsi znajdzie spokój i zapomni o traumatycznych wspomnieniach, a może nawet będzie szczęśliwa, mimo tego, że dzieciom nie bardzo podobała się ucieczka z Warszawy. Niestety, nic bardziej mylnego. Sielanka nie trwała długo, Córka Hanki, Miśka przypadkiem znajduje zwłoki kobiety w jeziorze..., no i od tego nieprzewidzianego przeżycia rozpoczynają się pozostałe, pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia.
W szkole Hania również nie ma łatwego życia, gdyż ciągle wszyscy patrzą na nią jak na "panią z Warszawy", a poza tym ma kłopot z jednym uczniem, który dziwnie się zachowuje i nagle przestaje mówić. Nie odpowiada na pytania i nie przychodzi do szkoły. Okazuje się, że jego rodzice zniknęli bez śladu, a we wsi ludzie mówią różne rzeczy na ten temat. Ojciec Łukasza jest jest zamożnym człowiekiem, dyrektorem miejscowej garbarni, zatrudniającej w zakładzie kobiety z Ukrainy.
Narracja książki prowadzona jest dwutorowo, jedną jest Hanka, natomiast drugą Miśka, jej dziesięcioletnia córka. Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł, gdyż pozwala to nam na poznanie przemyśleń i postrzeganie świata każdej z nich, co z pewnością jest na plus w tej książce. Uważam, że poglądy Miśki są bardzo dojrzałe w przeciwieństwie do jej matki, która jak na dorosłą, wykształconą kobietę ma je jakieś nieporadne, wręcz dziecinne. Również podejmowane przez nią niektóre decyzje nie zawsze są takie jakich spodziewać by się można po dorosłej kobiecie. Autorka powoli stworzyła dość mroczny klimat na tej zbyt mało sielskiej wsi. Zaczynają wypływać mroczne sekrety mieszańców i Hanna zaczyna się czuć tu nieswojo, ogarnia ja troska o dzieci, którym pragnęła zapewnić bezpieczeństwo i spokój.
Zakończenie okazuje się niemal nieprawdopodobne, może nie bardzo spektakularne, ale brzmiące realnie, prawdziwie.
Książka porusza bardzo ciekawy, palący problem. Dlatego warto ją przeczytać.

Książkę przesłuchałam. Realizacja audiobooka znośna - czyli dało się słuchać, ale mogło być lepiej.

Główny wątek tej powieści był naprawdę mocny i dość wciągający. Dużo psychologii, wiele spraw do przemyślenia i całkiem spory ładunek emocjonalny - tak w skrócie opisałabym tę książkę. Było kilka niedociągnięć, ale jakoś nie przeszkadzało mi to bardzo, bo nie wpływało na to, co w fabule było najważniejsze.

Postać Miśki mocno mnie zaskoczyła. Pozytywnie oczywiście. Zdarzenie miejskiego stylu życia z tym w naprawdę małej wsi autorka ujęła naprawdę interesująco. Niby temat przewałkowany, a jeszcze ktoś potrafi dodać coś nowego od siebie. Brawo!

Nie chcę spoilerować, bo ta książka jest na tyle ciekawa, że warto po nią sięgnąć i dać się zaskoczyć. Dlatego powiem krótko: przeczytajcie, warto :)

Trochę nudą wieje
Nie dla mnie

Trochę nudą wieje
Nie dla mnie

Hanna po śmierci męża postanawia przeprowadzić się z dwójką dzieci na wieś. Chce zacząć nowe życie.

Miśka, dziesięcioletnia córka Hanny znajduje w lesie trupa kobiety, a nastoletni syn ma hmm, ma problemy przystosowawcze.

Hanna trafia na na coś paskudnego. Ktoś wykorzystuje ukraińskie dzieci do kręcenia filmów porno. A tymczasem kolejne kobiety znikają.

Czy w takich warunkach rodzinie Cudny uda się ułożyć sobie życie na nowo? Czy ludzie, którym zaufala Hanna okażą sie tego zaufania godni?

Cała historia opowiadziana jest z dwóch perspektyw, Hanny i Miśki. Rozdziały z Misią bardzo mi sie podobały. Dziewczynka jest nad wiek dojrzala. Jest to tym bardziej widoczne gdy porównamy jak dziecinna momentami jest jej matka.

Cała książka jest raczej trillerem niż kryminałem. Autorka stworzyła dosyć mroczny klimat, nie ma bystrego policjanta, czy sprytnego prywatnego detektywa. Mamy matkę z dwójką dzieci i mało sielską wieś na Podlasiu.

Zakończenie może bez fajerwerków, ale za to brzmi prawdziwie. Moje zastrzeżenie, to główna bohaterka. Bardzo dziecinna i nieporadna, podejmująca decyzje, które kobieta z jej doświadczeniem i w jej sytuacji raczej by nie podjęła.

Takie 6 na 10, ale może się podobać.

#annafryczkowska #kobietabeztwarzy #thriller #kryminal #sluchanie #52bookchallengepl

Czy w takich...

Początek książki nudny i ciągnie się jak flaki z olejem. Następnie fabuła rozkręca się i zmusza czytelnika (słuchacza) do głębszych przemyśleń. Autorka poruszyła bardzo ważny problem Ukraińców pracujących w Polsce. Drugi ważny problem to pedofilia. Szkoda tylko że Pani Fryczkowska pisze w taki sposób jakby to pisała czternastoletnia dziewczynka, a przecież jest dorosłą kobietą, szczególnie wtedy kiedy Hanna Cudny zachowuje się jak mała dziewczynka. Dobrze by było żeby autorka dorosła do problemów które poruszyła i włożyła w swoją twórczość więcej serca.

Uf, przeczytane - czyli wysłuchane. To ważne, bo płaczliwy ton lektorki zapewne obniżył ocenę. Musiałam wyobrażać sobie jak może odpowiadać zbuntowany 13-latek, bo tym płaczliwym głosem: mamo, mamo i dialogi albo w tonie przepraszającym lub tym płaczliwym - nie do słuchania.
Zamysł - jako taki, ale przestępstwa tego kalibru zamiatać pod dywan? Ignorowane przez wszystkich? Wątek kryminalny mnie nie przekonuje.
Autorce proponuję wybrać się na wieś a przekona się, że kobiety nie wyglądają starzej od tych miastowych, znają makijaż, nie palą wszyscy i wszędzie, a ci wykształceni są po tych samych uczelniach i to podkreślane czyste powietrze nie wpływa na obniżenie IQ. A herbatą z torebki w miastach też częstują. Aż dziwne, że autorka uznała, że pizzę tam znają.
Po namyśle sądzę, że ta trzecia gwiazdka to dlatego, aby nie było, że taką słabiznę doczytałam do końca.... ;-)

Książka ciągnęła się i ciągnęła. Pierwszą połowę, a nawet więcej czytałam i miałam wrażenie, że nic mi nie ubywa. Druga połowa znacznie lepsza, ale wciąż zbyt dużo zbędnych wątków.
Sprawa dzieci ukraińskich bardzo trudna, a opisana totalnie bez emocji. Łatwo wydedukować, kto jest wszystkiemu winien. Zakończenie i rozwiązanie sprawy mało satysfakcjonujące dla mnie. To samo dotyczy Hanki. Kobieta w depresji, która musi zająć się dwójką dzieci, nagle odkrywa w sobie żyłkę detektywistyczną. Zajmuje ją wszystko inne, tylko nie to co potrzeba.
Dla mnie bardzo słaba.

Tymczasem we wsi jej córka znajduje w stawie zamordowaną Ukrainkę, a syn, który staje się satanistą z kolegami próbuje wykopać pochowanego mężczyznę, jednak w grobie odkrywają ciało kolejnej kobiety. Hania, która staje się obiektem westchnień kilku mężczyzn podejmuje prywatne śledztwo. Natyka się na ogromną aferę z pedofilią w tle. Rozum podpowiada, że wybrała niewłaściwego mężczyznę, ale serce nie sługa.

#Książka może i trzyma w napięciu, ale spodziewałabym się bardziej spektakularnego zakończenia. Nie do końca mnie ono usatysfakcjonowało. Niby każdy otrzymuje to na co zasłużył, ale jednak pozostaje nie dosyt.

Hanka Cudny, anglistka niespodziewanie zostaje wdową po samobójstwie męża. Z dwójką dzieci przeprowadza się na wieś i podejmuje pracę w szkole. W środowisku nauczycielkim czuję się trochę wyalienowana, ale instynkt pedagoga każe jej zwrócić uwagę na nietypowe zachowanie jedna o z uczniów, który ciągle tylko milczy. Okazuje się, że jego rodzice w dziwny sposób zniknęli....

Anna Fryczkowska Kobieta bez twarzy Zobacz więcej