Biała Bluzka. Najpiękniejsze opowiadania

Prószyński i S-ka
2010-02-23
2010-02-23
Agnieszka Osiecka Biała Bluzka opowiadania

Ponowne wydanie pięciu opowiadań Osieckiej z czterema niepublikowanymi za życia autorki tekstami to pomysł dobry i zły jednocześnie. Z jednej strony to skok na kasę miłośników twórczości Osieckiej, którzy - nie oszukujmy się - znają "Białą bluzkę" czy "Salon gier" i mają te opowiadania w formie osobnych książek, a chcieli też mieć te nieznane dotąd teksty, a z drugiej - ładnie, estetycznie wydano kawał twórczości Osieckiej, wzbogacony czymś nowym.
Moja ocena to średnia z ocen poszczególnych opowiadań (linki do recenzji pod opinią):
- Biała bluzka - 8*
- Ćma - 5*
- Zabiłam ptaka w locie - 6*
- Czarna wiewiórka - 4*
- Salon gier - 6*
- Pozostałe cztery "nowe" teksty - 5*
I znów mam ambiwalentne odczucia: z jednej strony świetnie, że Fundacja "Okularnicy" odgrzebuje niepublikowane dotąd teksty Agnieszki Osieckiej, a z drugiej - z jakichś powodów autorka tego za życia nie wydała. Zarówno szkice i opowiadanka z tego tomu, jak i późniejsze publikacje ("Neponset", "Czekając na człowieka") to pozycje bardzo słabe.
"Mimi Mahometanka" była zabawna i to opowiadanie z konceptem, z puentą. Jest zdecydowanie najlepsze z czterech "nowych" tekstów.
"Śniło mi się, że moja łódź tonie" to w zasadzie szkic czegoś większego. Zapis snu i przeniesienie metafory tonącej łodzi na życie.
"Albańska noga, czyli matka i córka" to kolejny szkic, mocno autobiograficzny, odnoszący się do trudnych relacji między Agnieszką a Marią Osiecką.
Wreszcie "Retro", słabiutki tekst o podróży do Los Angeles. Oczywistym jest, że Fernando z tej opowiastki to Marek Hłasko.
Dobrze było wrócić do dawno nieczytanych opowiadań Osieckiej i dobrze było poznać niewydawane do tej pory teksty. Mimo ich wątłej jakości - czekam na więcej takich wykopalisk.
Moje recenzje pięciu "starych" opowiadań Osieckiej znajdziecie tu:
- Biała bluzka - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/biala-bluzka/opinia/43440080
- Ćma - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/cma/opinia/43440209
- Zabiłam ptaka w locie - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/zabilam-ptaka-w-locie/opinia/44039767
- Czarna wiewiórka - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/czarna-wiewiorka/opinia/43468830
- Salon gier - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/salon-gier/opinia/43468627

Wspaniały zbiór opowiadań pani Osieckiej!!Jestem absolutnie zauroczona zestawieniem treści, tematów, charakterów i osobowości głównych bohaterów.Napisane z wdziękiem, niesamowitym wyczuciem pióra, lekko (mimo, ze poruszane tematu należały w większości do ciężkich)Dla mnie to mistrzostwo, do jakiego wielu pisarzy nigdy nie dorośnie.A zaskakujące zakończenia tych opowieści zawsze pozostawiały mnie w ogromnym zdumieniu.
Brawo!

• Książki do wypożyczenia ;)
  • Agnieszka Osiecka
  • Maj 2011