Królowa Tiramisu

2008-01-01
978-83-7554-144-1
tiramisu królowa miłość jajemnica
Inne

Okładka książki Mówi Warszawa Wojciech Albiński, Olga Berezyna, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Marek Kochan, Aleksander Kościów, Milena Laur-Zmarzłowska, Antoni Libera, Kaja Malanowska, Izabela Morska, Marek Nowakowski, Piotr Paziński, Tomasz Piątek, Monika Powalisz, Monika Rakusa, Sylwia Siedlecka, Bohdan Sławiński, Jerzy Sosnowski, Juliusz Strachota, Krzysztof Varga, Piotr Wojciechowski
Mówi Warszawa Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Opowiadania kryminalne Krzysztof Beśka, Jarosław Klejnocki, Dawid Korna, Bogdan Loebl, Zyta Rudzka, Hanna Samson, Bohdan Sławiński, Izabela Szolc, Antonina Turnau
Opowiadania kr... Krzysztof Beśka, Ja...
Okładka książki Gorączka. Opowiadania wyuzdane Marta Fox, Tomasz Jastrun, Błażej Kopeć, Dawid Kornaga, Agnieszka Rahoza, Zyta Rudzka, Hanna Samson, Sławomir Shuty, Bohdan Sławiński, Izabela Szolc, Tomek Tryzna
Gorączka. Opow... Marta Fox, Tomasz J...

"Królowa tiramisu" Bohdana Sławińskiego to dziwna książka, budząca we mnie zdecydowanie sprzeczne emocje. Czasami miałam ochotę rzucić ją w kąt, a innym razem czytając ją gościł uśmiech na mojej twarzy. Tak jak w tytułowej baśni o Królowej Tiramisu, nie wszystko co dla jednej osoby ma słodki smak tiramisu, jest gorzkie i niejadalne dla innej. Tak samo ta książka może być przez nas różnie odbierana.
"Królowa tiramisu" to opowieść o młodym mężczyźnie, który poszukuje swojej drogi życiowej. Książka ze względu na jego losy, podzielona jest na dwie części: historię dzieciństwa i ukształtowanej przez nie dorosłości.
Piotruś jako dziecko traci ojca, który stanowił dla niego bezpieczną przystań oraz wyznacznik prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Po jego śmierci, matka szybko wiąże się z kolejnym mężczyzną, który wnosi do rodziny przemoc fizyczną oraz psychiczną. Przypowieść o wspomnianej wcześniej Królowej Tiramisu wraz z jej następcą – Królewiczem to alegoria o stopniowym przeistaczaniu się tego, co dobre - dzieciństwa Piotrusia, w destrukcyjny etap życia dorosłego już bohatera.
Dzięki licznym aluzjom literackim, zakamuflowanym cytatom, przypisom do innych dzieł literackich zostało stworzone piękne dzieło.
Czasami te bogate poetycko zabiegi powodują komunikacyjne zagubienie czytelnika, ale z drugiej strony bez tego ta książka byłaby po prostu nudna i ciężka do przeczytania.
Polecam, ale nie jest to łatwa książka!

Jeśli ktoś uwielbia Gombrowicza, to są duże szanse, że "Królowa Tiramisu" też przypadnie mu do gustu.

Ktoś tam mądry powiedział, że to jak wody płodowe… i w istocie płynięcie i rozpadanie się, mozolne odtwarzanie, poszukiwanie na siebie i na to co życiem jest recepty.

Trochę mnie ruszyło, ale na zasadzie podporządkowania się strumieniowi wypowiedzi. Dosłownie.
Nie miałam potrzeby oceniać bohaterów, akcji i nie-akcji.
Sprawiało mi przyjemność podążanie.
Zostałam wprowadzona na konkretnym etapie życia małego chłopca i podążyłam za nim poprzez problemy dziecka, które stoi na baczność, jest obce i nie czuje się jak dziecko we własnym domu, w kierunku problemów młodzieńca, który się wierci, jeszcze nie wie co wybrać, nie chce ograniczania wolności, do problemów człowieka, który się uwikłał, chce, ma potrzeby.
Było oki.

Nie miałam potrzeby oceniać bohaterów, akcji i nie-akcji.
Sprawiało mi przyjemność podążanie.

Bardzo dziwna

Bardzo dziwna

Nie do końca "moja filiżanka herbaty" ;) Jednak jest w tej opowieści coś hipnotyzującego, coś niecierpliwie sensualnego. Nominacja do Nike - moim zdaniem w pełni zasłużona.

Nie wiem dlaczego czytelnicy tak źle oceniają książkę Bohdana Sławińskiego. Książka była nominowana do nagrody literackiej „Nike” w 2009r. I słusznie! To bogata, poetycka opowieść o młodym mężczyźnie, który poszukuje swojej drogi życiowej. Jest bardzo samotny, ale nie godzi się na kompromisy. Powieść jest napisana pięknym, plastycznym językiem (w końcu autor jest poetą). Zanurzamy się w jego marzenia senne, refleksje. Baśniowe postacie mieszają się z rzeczywistymi. Całkowity odlot! Ale pod podszewką uwiera ból istnienia. Ta książka jest ciekawym przeżyciem czytelniczym. Szkoda, że Sławiński nie publikuje częściej prozy. Więcej takich polskich pisarzy!

Nie polecam tej książki. Z każdą następną stroną rosło we mnie przekonanie, że autor kompletnie nie miał na nią pomysłu. Zbitek frustracji i bełkotu o niczym. Książkę czyta się bardzo ciężko, natomiast wynieść z niej można naprawdę niewiele.

Męcząca, lecz wciągająca... I moje ulubione Jezioro Białe w tle...

Męcząca, lecz wciągająca... I moje ulubione Jezioro Białe w tle...

Książka w ogóle do mnie nie przemówiła. Intro i pierwsza część to jeden wielki bełkot o niczym, na miarę wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Druga część jest nieco ciekawsza, ale i tak nie mogłam się doczekać by mieć ten koszmarek za sobą. Chyba najprzyjemniejszą częścią tej książki jest baśń o królowej Tiramisu, która zdaje się być kluczowa, jeśli w ogóle chce się spróbować pojąć co autor miał na myśli. Mimo to jednak, pomimo najszczerszych chęci, książka nie trafiła do mnie. Nie rozumiem, dlaczego była nominowana do nagrody Nike. Nie polecam.

• Niedoczytane
  • NIKE
  • 2011
  • 2010
  • Nie skończyłam
  • Chętnie wymienię (także na Fincie)

Dodaj cytat z książki Królowa Tiramisu