10 cytatów na Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

LubimyCzytać
18.01.2021

W rocznicę urodzin twórcy sympatycznego misia o bardzo małym rozumku, czyli 18 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Pomimo ponad 90 lat od ukazania się książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, w opisanych w nich historiach po dziś dzień zaczytują się dzieci (i dorośli!) na całym świecie. Przedstawiamy wybrane cytaty z ponadczasowych dzieł A.A. Milne. Koniecznie dopiszcie w komentarzu swoje ulubione!

10 cytatów na Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka Walt Disney Pictures. Walt Disney Animation Studios
Reklama

Kubuś Puchatek A.A. MilneKubusia Puchatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Kłapouchego, rozbrykanego Tygryska, Sowę Przemądrzałą i posiadającego wielu krewnych i znajomych Królika znają chyba wszyscy. Książki Alana Alexandra Milne'a stały się kanwą do stworzenia wielu filmów i seriali animowanych. Na ich podstawie były pisane kolejne adresowane do dzieci tomy książek, komiksy i liczne pomniejsze zbiory: słowniki, książki z cytatami czy zainspirowane oryginalnymi przygodami uwielbiającego miód niedźwiadka poradniki. Sam wizerunek Kubusia utrwalił się dzięki ilustracjom Ernesta Howarda Sheparda i poprzez filmowe produkcje studia Walta Disneya.

Imię misia o małym rozumku

Wraz z popularnością postaci Kubusia Puchatka pojawił się problem z tłumaczeniem... imienia misia. Przypomnijmy, że w oryginale książka nosiła tytuł „Winnie the Pooh”. Chatka Puchatka A.A. MilneNowe imię ukochanemu misiowi nadał Krzyś (w oryginale: Christopher Robin). Wcześniej pluszak nazywał się Edward. Przy czym należy zaznaczyć, że zdrobnieniem imienia Edward jest Teddy, a „teddy bear” to po angielsku po prostu miś-przytulanka. A dlaczego Krzyś, nadajac misiowi inne imię, zdeycdował się na „Winnie-the-Pooh”? Wytłumaczenie tej decyzji widnieje we wstępie, w którym możemy przeczytać, że Krzyś miał kiedyś łabędzia, który nazywał się Pooh, a w zoo, do którego chodził, spotykał niedźwiedzicę Winnie. „Winnie-the-Pooh” to połączenie tych dwóch imion w jednej postaci ulubionego misia.

 Misiu SzpeniolekNie ułatwia to jednak sprawy, jeśli chodzi o tłumaczenie na język polski. W najpopularniejszym polskim przekładzie, autorstwa Ireny Tuwim, miś nosi imię Kubuś Puchatek. Inaczej jest w wydanej w 1986 roku książce, w której Monika Adamczyk-Garbowska poczciwego niedźwiadka przechrzciła na „Fredzię Phi-Phi”. Podobnie jak autor oryginału, A.A. Milne, Adamczyk-Garbowska posłużyła się żeńską wersją imienia, acz konsekwentnie stosując męskie formy końcówek („Phi miał zamknięte oczy”, „spytał Phi” itp.).

To nie koniec translatorskich przygód Kubusia z językiem polskim; jak pisał w zeszłym roku na naszych łamach Tomasz Pindel, klasyczna książka Milnego ukazała się również w przekładach na język śląski, gwarę wielkopolską i po kaszubsku. W nich Winnie-the-Pooh to odpowiednio „Niedźwiodek Puch”, „Misiu Szpeniolek” i Miedzwiôdk Pùfôtk.

Reklama

Kubuś Puchatek bohaterem popkultury

Pierwsze angielskie wydanie dzieła Milne'a ukazało się w 1926 roku. Po latach obecności Kubusia i przyjaciół na księgarnianych półkach, Puchatek stał się jedną z ikon popkultury. Dziś masowo produkowane są związane z nim zabawki, pluszowe maskotki i gadżety. W kalifornijskim Disneylandzie można przejechać się specjalną, poświęconą mu kolejką. W niektórych miastach Kubuś Puchatek stał się nawet patronem ulic; tak jest między innymi w Warszawie, Bydgoszczy czy Krakowie. Jego imię noszą też liczne szkoły i przedszkola.

Poniżej znajdziecie 10 najpopularniejszych w serwisie lubimyczytać.pl cytatów z kubusiowych książek Milnego - „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka”. Czy te cytaty należą do Waszych ulubionych? A może wolicie te z „Powrotu do Stumilowego Lasu” autorstwa Davida Benedictusa, wydanej w 2009 roku kontynuacji przygód Kubusia i przyjaciół? Napiszcie w komentarzu!

Cytaty na Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka 

- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
- Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

 Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

-Puchatku?
-Tak Prosiaczku?
-Nic - powiedział Prosiaczek, biorąc Puchatka za łapkę - Chciałem się tylko upewnić, że jesteś.

 Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.

 Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

Reklama

Wiesz, Prosiaczku... miłość jest wtedy... kiedy kogoś lubimy... za bardzo. 

 Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

To prawda... - mruknął Puchatek, spoglądając w lustro i klepiąc się po brzuszku.
- Nie liczy się rozmiar. Liczy się puchatość! 

 Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

- Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
- Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje. 

 Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.

Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

- A ty jak się masz? - spytał Puchatek.
- Nie bardzo się mam - odpowiedział Kłapouchy. - Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał.  

Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

- A ty Kubusiu, czego sobie zażyczyłeś?
- Ciebie.

Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było.

 Alan Alexander Milne, „Chatka Puchatka”

Więcej cytatów z „Kubusia Puchatka” znajdziecie w naszym serwisie.

[aj]

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
1852
288
19.01.2021 11:17

Ja najbardziej lubię ten ostatni cytat o tym, że tym bardziej go nie było... I jeszcze ten: "Im bardziej sypie snieg, bim bom, tym bardziej sypie śnieg, bim bob, tym bardziej marzną mi paluszki.." cytuję z pamięci, więc niezbyt dokładnie.


281
252
19.01.2021 09:44

Moim idolem jest ponurak Kłapouchy :-)


155
38
19.01.2021 08:33

Miś o małym rozumku, ale o wielkim sercu.❤️


1867
154
18.01.2021 20:08

Kubuś Puchatek pełen jest niewiarygodnie prostych i trafnych spostrzeżeń. Jak dla mnie szczególnie prawdziwa jest jedna : "Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić." 😀


1266
157
18.01.2021 16:06

A na garnku tak jak drut, napisane było mjut :D


2927
4
18.01.2021 12:10

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd