Przedwiośnie

klasyka
IBIS
2012-01-01
2012-01-01
lektury powieść polska literatura polska

Dobra książka. Bardzo mi się podobało pokazanie rewolucji w Baku, z całą jej okrutnością, oraz motyw politycznej dysputy pomiędzy rewolucją a stopniowymi reformami. Niestety, przez częste przeskoki narracyjne momentami odczuwałem, że fabuła mi się rozjeżdżała. Bohaterowie byli bardzo dobrze napisani i poprowadzeni, szczególnie Cezary Baryka i jego dorastanie na łamach...

Czuję, że potrzebuję omówienia na polskim, ale jestem zafascynowana.

Jedyne, co de facto boli w tej powieści, to rozstrzał form i kompozycji tekstu. Trzy rozdziały są na tyle różne kompozycyjnie i narracyjnie, że momentami aż nieprzyjemnie się czyta. Niemniej jednak fabularnie i filozoficznie książka bardzo ciekawa.

Jestem raczej anty-fanką Żeromskiego, ale ta książka trochę mnie zaskoczyła.

Oj Baryka... i te szklane domy!

Część 1 - 7/10
Część 2 - 7/10
Część 3 - 5/10
Baryka jest zarówno interesujący, jak i irytujący - jeden z najbardziej nielubianych przeze mnie bohaterów - jednak sama powieść jest przyjemna do czytania.

Na półkach: , , , ,

Dziwna to jest książka. Składa się z trzech części i pierwsza i trzecia jeszcze jakoś łączą się w tematyke "przedwiośnia" jednak każdej będę musiał poświęcić trochę osobnego czasu, bo nie jest to pozycja zbyt spójna. Recenzja więc będzie zawierała strzępki spoilerów, jeśli ktoś nie chce wiedzieć absolutnie nic o zarysie fabuły niech sobie ten tekst odpuści.

Część pierwsza...

Przyjemna lektura. Pierwsze dwie części są bardzo ciekawe i wciągające. Ostatnia jest o wiele gorsza i czyta się ją z mniejszym zainteresowaniem. Nieco problematyczny jest też język i mała ilość dialogów, co było dla mnie dość męczące.

Nie wiem, czy to kwestia świadomości obowiązku przeczytania, czy jednak dość trudne poruszane tematy wpływają na dość niską ocenę. Postać Cezarego Baryki nie należy zdecydowanie do moich ulubionych literackich bohaterów, jednakże sposób, w jaki Żeromski owego Barykę wykreował jest niezwykle ciekawy. Podejście postaci do życia przed, w trakcie i po wojnie niejednokrotnie po...

Ta książka to gówno. To najzwyczajniejsze gówno. Prolog jest w porządku. Nie jest wybitny, ale najgorszy też nie. Sam początek pierwszej części również w jakiś sposób może zaciekawić, jednak kiedy dochodzimy do "rozwoju" wydarzeń, jedyne co nam pozostaje to złapać się za głowę i płakać. Sama relacja ojca i syna jest co najmniej dziwna? Niby czytamy o tym, jak po wielu...

28 953
    3 685