Przedwiośnie

klasyka
2012-01-01
Lektura z opracowaniem
lektury powieść polska literatura polska

Nie było łatwo. Męczyłem się przy niej, ale doczytałem do końca. Na swój sposób ciekawa. Szkoda, że jest to lektura szkolna, bo przez ciężkie pióro autora dużo osób (w tym ja) zniechęci się do czytania książek. Wróciłem do niej dopiero po 15 latach!

Poznajemy Żeromskiego z innej strony i przyznaje, że tutaj bardziej mi się podoba. Opowieść ciekawa, ale bez większych rewelacji.

Żeromski naprawia grzechy "syzyfowych prac" i daje coś co jest nawet przyswajalne, a wątki komunistyczne dosyć ciekawe

Widzę dlaczego ta książka jest w kanonie lektur, ale do mnie jako czytelniczki kompletnie nie przemówiła

"Przedwiośnie" ~ Stefan Żeromski
Myślę, że dla większości (jak nie wszystkich) z Was, jest to książka dość dobrze znana. Jako lektura szkolna jest to książka o poważnej tematyce, z morałem i głębokim przekazem. Niestety czytało mi się ją dość powolnie, mimo to bardzo mi się podobała, a zakończenie bardzo mnie usatysfakcjonowało. (myślę, że problem w czytaniu sprawiała mi...

Szklane domki... :-) podobała mi się ta książka, sądzę że jest dosyć ciekawa i godna polecenia :)

Kolejna lektura szkolna jaką miałem okazję przeczytać. To wyjątkowa powieść , która pokazuje przemiane głównego bohatera i jaki wpływ na jego psychikę odegrała rewolucja. Bardzo podobała mi się opowieść ojca o szklanych domach , którą opowiadał Cezaremu. Wspaniała i wyjątkowa lektura.

Bardzo rzadko płaczę, ale ta książka wycisnęła ze mnie łzy - pierwszy raz, gdy matka Cezarego umiera, a kolejny gdy spotyka ojca po latach. Jedna z nielicznych lektur szkolnych, która skradła moje serce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przedwiośnie z wiosną wspólnego nic nie ma.
Jest szaro, jest brudno, taki to schemat.

Powieść składa się z trzech części.
Pierwsza z nich nosząca tytuł „Szklane domy” to wydarzenia z młodości głównego bohatera, Cezarego Baryki rozgrywające się w Baku. Gdy wybuchła wojna jego ojciec wezwany został do armii, a on został sam z matką. Seweryn jednak zadbał uprzednio o swoją...

Bardzo mi się podobał początek. Wątek ze szklanymi domami, relacje głównego bohatera z rodzicami. Ale im dalej w las tym bardziej dla mnie akcja się rozmywa i tym gorzej mi się to czytało.

Dyskusje

26 879