rozwiń zwiń

Postmodernistyczna wersja Frankensteina, przedświąteczny hit, powrót Wonki i „Problem trzech ciał”

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.11.2023

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o premierze adaptacji głośnej powieści z gatunku fantastyki naukowej, a także o przedświątecznym kinowym hicie, o pełnym słodkości i dziwności filmie z Timothéem Chalametem oraz o produkcji, która podbiła Wenecję i kolejnej odsłonie „Book Club”.

Postmodernistyczna wersja Frankensteina, przedświąteczny hit, powrót Wonki i „Problem trzech ciał” Kadr z klipu promocyjnego serialu "Problem trzech ciał", Netflix

„Biedne istoty” – opowieść o zmartwychwstałej i pozbawionej ograniczeń kobiecie

11 listopada rozpoczął się EnergaCAMERIMAGE International Film Festival, który otworzył pokaz filmu „Biedne istoty” – obraz, który na festiwalu w Wenecji zdobył Złotego Lwa, pojawi się w polskich kinach 19 stycznia 2024 roku. Opowiada on o kobiecie samobójczyni, którą pewien naukowiec przywrócił do życia, wszczepiając jej jednak mózg dziecka. Okazuje się, że to niekoniecznie wiąże się dla niej z ograniczeniem, wręcz przeciwnie – szybko się uczy i jest wolna od wszelkich nakazów, zakazów, które ludzie przyswajają sobie wraz z wiekiem. Akcja powieści rozgrywa się w XIX wieku, w Glasgow, ale nie tylko – Bella Baxter postanawia bowiem wyruszyć w świat razem z pewnym prawnikiem rozpustnikiem (i dlatego film nie jest przeznaczony dla młodszej publiczności). W roli głównej występuje Emma Stone, w pozostałych Mark Ruffalo (prawnik) i Willem Dafoe (naukowiec). Reżyserem obrazu jest Giorgios Lanthimos, który wcześniej pracował m.in. przy „Faworycie”.

Film powstał na podstawie powieści „Biedne istoty” Alasdaira Graya, szkockiego powieściopisarza, który łączył w swoich książkach elementy science fiction, fantasy i realizmu. „Biedne istoty” ukazały się w języku polskim, w tłumaczeniu Ewy Horodyskiej, 8 listopada 2023 roku. Książkę opublikowało Wydawnictwo Poradnia K.

Zobaczcie trailer „Biednych istot”!

„Uwierz w Mikołaja” – świąteczna komedia bardzo dobrze radzi sobie w kinach

„Uwierz w Mikołaja” – film na podstawie powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Magdaleny Witkiewicz (i w nowej wersji, z filmową okładką, wydanej przez Wydawnictwo FLOW) – zadebiutował w polskich kinach 10 listopada. Obraz stał się najchętniej oglądanym polskim filmem w premierowym tygodniu i uzyskał drugi – po „Zielonej granicy” – najlepszy wynik otwarcia dla polskiej produkcji w tym roku. W weekend otwarcia „Uwierz w Mikołaja” obejrzało bowiem 141 091 widzów.

W filmie wyreżyserowanym przez Annę Wieczur, do którego scenariusz napisała Ilona Łepkowska, występują: Cezary Żak, Dorota Kolak, Teresa Lipowska, Aleksandra Grabowska, Agnieszka Więdłocha, Grzegorz Daukszewicz. Film i książka opowiadają świąteczne historie kilkorga bohaterów, które tylko początkowo okazują się mającymi te święta zrujnować.

Zobaczcie trailer „Uwierz w Mikołaja”!

„Charlie i fabryka czekolady” znów na ekranach – „Wonka” niedługo w kinach

Powieść Roalda Dahla już nieraz trafiała na ekrany. W roku 1971 w filmie „Willie Wonka i fabryka czekolady” ekscentrycznego (co mało powiedziane) twórcę zachwycających słodyczy zagrał Gene Wilder. W roku 2005 w kinach pojawił się z kolei film o takim samym tytule jak powieść – „Charlie i fabryka czekolady” (Wydawnictwo Trefl), skupiający się bardziej właśnie na Charliem (Freddie Highmore) niż na Williem (Johnny Depp). Z kolei najnowsza adaptacja, która pojawi się w kinach przed świętami – 14 grudnia – ponownie na pierwszy plan wysuwa Williego Wonkę, którego tym razem zagrał Timothée Chalamet. W najnowszym zwiastunie filmu można nawet zobaczyć, jak aktor śpiewa „Pure Imagination” – utwór, który po raz pierwszy wykonał w filmie sprzed ponad 50 lat Gene Wilder.

„Wonka” to obraz wyreżyserowany przez Paula Kinga, który – razem z Simonem Farnabym – jest również autorem scenariusza. W filmie poza Chalametem występują: Calah Lane, Keegan-Michael Key, Paterson Joseph i Matt Lucas.

„Problem trzech ciał” z nowym promocyjnym wideo

„Problem trzech ciał” to pierwszy tom cyklu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, jednej z najgłośniejszych serii fantastyczno-naukowych ostatnich lat. W roku 2015 książkę wyróżniono bardzo ważną w świecie miłośników fantastyki Nagrodą Hugo w kategorii Najlepsza powieść. Fabuła powieści sięga lat 60. XX wieku, gdy pewnej badaczce udaje się nawiązać kontakt ze stojącą u progu zagłady cywilizacją pozaziemską. Z kolei już w XXI wieku pewien naukowiec bada przyczyny samobójczych śmierci fizyków i odkrywa pewną śmiertelnie groźną grę…

Na podstawie „Problemu trzech ciał” (Dom Wydawniczy REBIS) Netflix wyprodukował serial, który będzie można oglądać od 21 marca 2024 roku. Jego showrunnerami są twórcy „Gry o tron” – David Benioff i D.B. Weiss. W produkcji występują m.in.: Jovan Adepo, John Bradley, Liam Cunningham, Jess Hong i Marlo Kelly.

Zobaczcie najnowszy film promujący „Problem trzech ciał”!

Artful, nie Oliver, w roli głównej

Charles Dickens to autor wielu książek, które stały się już klasyką literatury. Wśród nich jest i „Oliver Twist”, przedstawiający burzliwe losy tytułowego bohatera, który po ucieczce z sierocińca rozpoczyna pełne przygód życie. Jedną z postaci w książce był również Jack Dawkins a.k.a. Artful Dodger, kieszonkowiec wykazujący się wyjątkową biegłością w swoim zawodzie (jego pseudonim można by przetłumaczyć na język polski jako „szczwany lis”). O tym przywódcy dziecięcych gangów w Londynie czasów wiktoriańskich powstał serial, który od 29 listopada będzie dostępny na Hulu. Według scenariusza Artful trafi do Australii, gdzie wykorzysta swoje umiejętności w zawodzie chirurga.

W roli głównej zobaczymy Thomasa Brodie-Sangstera. W pozostałych rolach występują: David Thewlis, Maia Mitchell, Damon Herriman, Damien Garvey i Robert McFarlane.

Zobaczcie zwiastun „Artfula Dodgera”!

Najlepsze przyjaciółki z klubu książki znów w akcji

Diane Keaton (Diane), Jane Fonda (Vivian), Candice Bergen (Sharon) i Mary Steenburgen (Carol) powracają w filmie „Book Club: Nastepny rozdział”, który będzie można oglądać na SkyShowtime od 10 grudnia. W pierwszej części filmu panie zaczytywały się w „Pięćdziesięciu twarzach Greya” i, podobnie jak bohaterka książki, odkrywały swoją cielesność, seksualność – choć w ich przypadku, jako seniorek, na nowo. W „Nastepnym rozdziale” bohaterki podróżują do Rzymu (ale i Wenecji, Toskanii), by w przepięknej włoskiej scenerii dalej korzystać z życia – jedna z nich wychodzi za mąż, druga cieszy się towarzystwem nowego kochanka. Reżyserem filmu, podobnie jak pierwszej jego części, jest Bill Holderman, który napisał scenariusz z Erin Simms.

Zobaczcie zwiastun „Book Club: Następny rozdział”!

Odwiedźcie nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Pamiętajcie, że na każdą z wyżej wspomnianych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Która z wymienionych produkcji zapowiada się według was najciekawiej?


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis 15.11.2023 23:30
Bibliotekarz

No fajnie... ale logo "Netflixa" odstrasza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 15.11.2023 10:09
Autor

Zaciekawiły mnie Biedne istoty Spróbuję przeczytać zanim oglądnę... Tylko Problem trzech ciał znów wraca. Kiedyś zdobył moje zainteresowanie, ale patrząc na wygięcie półki "do przeczytania" odpuściłem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Baphomet 15.11.2023 09:17
Bibliotekarz

Tyle świetnych książek czeka na ekranizację, tyle do okrycia, a oni robią 26367494 wersję infantylnego Willy'ego Wonki i innych Kopciuszków. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rossellinique 14.11.2023 22:42
Czytelniczka

Jakby moja lista rzeczy do obejrzenia już nie była dość obszerna to jeszcze mi doszły kolejne pozycje...ehh :P
Na pewno obejrzę Wonkę, dla Timothee i dla historii, jestem ciekawa jak to wypadnie, mam nadzieję, że się nie zawiodę.
"Biedne istoty" wydają się ekscentryczne, a przez to intrygujące, także chciałabym to obejrzeć.
No i serial, 'Problem trzech ciał' zaciekawił mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Krzysiek Żuchowicz 15.11.2023 10:02
Autor

Mam podobnie, tylko z listą do przeczytania. . . "To wszystko przez LC!" Ale ten okrzyk ma pozytywny ton:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rossellinique 18.11.2023 23:54
Czytelniczka

Ooo lista do przeczytania też tylko się wydłuża i wydłuża ;D Ale tyle ciekawych książek wokół i wszystkie chciałoby się przeczytać..

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Niuchacz 14.11.2023 16:39
Czytelniczka

Jestem bardzo ciekawa jak "Wonka" wypadnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 15.11.2023 15:58
Czytelniczka

Też i chętnie wybiorę się na niego do kina.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Shiloh 14.11.2023 16:34
Czytelnik

Rzeczywiście luźna adaptacja, bo w książce postać The Artful Dodgera ginie, choć nie zostaje to szczegółowo opisane.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Caroline_Q 14.11.2023 16:21
Czytelniczka

W sumie pierwsze tłumaczenie "Biednych Istot" na język polski ukazało się w 1997r. Ciekawe czy je aktualizowano. Ma ktoś porównanie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 14.11.2023 16:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post