Najnowsze artykuły
Artykuły
„Akademia Pana Kleksa” nadchodzi. „Diuna 2” z oficjalnymi plakatamiKonrad Wrzesiński2Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać4Artykuły
Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023Ewa Cieślik5Artykuły
Lecha Wilczka patrzenie na Simonę Kossak i puszczę. Patrzenie, które trwa w fotografiach i opowieściRemigiusz Koziński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Thierry Robin

Źródło: http://www.komiks.gildia.pl/tworcy/thierry_robin
6
7,3/10
Pisze książki: komiksy
Urodzony: 30.09.1958
Urodzony 30 września 1958 roku w Damery (koło Marne w północno-wschodniej Francji),Thierry Robin uczył się rysowania na kursie w Szkole Sztuk Pięknych i Architektury w Reims, później na grafice w Djin, Triolo i Mikado. Zarabiając na życie, jak wielu innych, w branży reklamowej, swój pierwszy album opublikował z Rackhamem w 1990 roku (Creve, le Malin!),który nominowano do "Essentials", przyznawanych przez Salon International d'Angouleme. To znakomite wyróżnienie otworzyło mu drzwi do wydawnictwa Delcourt, gdzie napisał sagę Rouge de Chine, cztery tomy heroic-fantasy ze szczyptą poetyckiego realizmu. Od tamtego czasu wprowadził w życie mistyczne i fantastyczne przygody swej nowej postaci, Koblenza. Współpracując z Yann, rozpoczął od opowiadania Hansa Christiana Andersena do pierwszego tomu Sales petits contes ze zbioru Le Vilain petit phoque wydawnictwa Humour Libre. Przez lata rozwinął swój własny styl rysowania, ekstremalnie dynamiczny w układzie plansz i bardzo pomysłowy w swych barwach. Wybrany przez Francuski Urząd Pocztowy, zaprojektował znaczek dla PTT i od tamtego czasu ilustruje jego kolejne, przeprowadzane pod koniec każdego roku kampanie. Jego postać małego Św. Mikołaja (Przygody Mikołajka) stała się nawet bohaterem nowej, całkowicie niemej serii rysunkowej (rok 2000). Z piszącym scenariusze Trondheimem, przywracał nią do życia swoisty rodzaj rodzinnej grafiki.
7,3/10średnia ocena książek autora
130 przeczytało książki autora
51 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Przygody Mikołajka. Kto ukradł listy do Mikołajka?
Lewis Trondheim, Thierry Robin
8,0 z 4 ocen
6 czytelników 0 opinii
2003
Przygody Mikołajka. O tym, jak Mikołajek pokonał doktora Złośliwca.
Lewis Trondheim, Thierry Robin
7,0 z 5 ocen
8 czytelników 0 opinii
2002
Przygody Mikołajka. Co się wydarzyło podczas Halloween?
Lewis Trondheim, Thierry Robin
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 1 opinia
2001
Przygody Mikołajka. Dobry Dzień
Lewis Trondheim, Thierry Robin
7,5 z 6 ocen
14 czytelników 1 opinia
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Śmierć Stalina Fabien Nury 
7,2

Komiks ,,Śmierć Stalina” rozgrywa się w czasie, kiedy wielki wódz ZSRR umiera. Bohaterami tej historii są członkowie Kominternu, którzy starają się przejąć władzę po śmierci Stalina.
Fabien Nury stworzył komiks ciekawy, ukazujący radzieckie rozgrywki polityczne po śmierci Józefa Stalina. Głównymi bohaterami są, jak wspominałem, członkowie Kominternu. Autor doskonale ukazuje ich małość charakteru oraz przywiązanie i zależność od Stalina. Cechy te idealnie podkreśla także karykaturalna warstwa wizualna komiksu. Nury ukazuje również absurdy świata rządzonego przez komunistów. Już od pierwszych kadrów czujemy, że rzeczywistość ukazana w historii jest absurdalna i groteskowa. W dziele Nurego obecny jest również bardzo subtelny i wyważony humor, który idealnie trafia w punkt. Mimo ciekawej historii i dobrze zarysowanej rozgrywki politycznej między członkami rządu Stalina, nie mogę komiksu polecić z czystym sumieniem. Nury stworzył bardzo specyficzną historię political fiction, oblewając ją w radzieckim, absurdalnym sosie. Czytelnik, nie lubujący się w tego typu historiach raczej nie znajdzie nic dla siebie. Bardziej mogę polecić film, będący adaptacją ,,Śmierci Stalina”, przewyższający, w mojej ocenie, pierwowzór.
Śmierć Stalina Fabien Nury 
7,2

"Autorzy chcą jednak, aby było jasne, że podczas tworzenia nie było konieczne, by specjalnie wysilali swoją własną wyobraźnię. Ona i tak nigdy nie dorównałaby wściekłemu szaleństwu Stalina i jego otoczenia."
➡️Co ten bydlak stalin zrobił i kim był wszyscy wiemy. Tutaj punktem wyjścia jest jego śmierć. Tutaj najważniejsze jest studium ludzkich zachowań w obliczu zmian i kryzysu. Tutaj w sposób satyryczny pokazane są zależności i anomalia w państwie totalitarnym. W państwie, które mieniło się zawsze rajem dla robotników, miłującym pokój, gdzie ludzie żyli bezpiecznie i w dobrobycie. O jak jasny uj!
➡️Komiks kupiłem jeszcze przed wybuchem konfliktu, najwyraźniej coś mnie tknęło. Tak czy inaczej - znakomite rysunki, ooo jakie świetne, przy tym piękne, wielkoformatowe wydanie w jedynym słusznym kolorze i z jedyną słuszną grafiką.
➡️Rysunki idealnie korelujące ze scenariuszem, wydanie bezbłędnie dobrane do treści, mnóstwo emocji i mocna przestroga przed tym, do czego może doprowadzić kult jednostki, komunizm i brak szacunku do człowieka.
➡️Historie wydające się na pierwszy rzut oka absurdalne, nierealne, przerysowane, ale taka była rzeczywistość. Wieczny strach przed czystką, obawa o najbliższych, zakulisowe przepychanki, wszechmocna bezpieka, karykaturalne postacie na najwyższych szczeblach władzy (akcja rozgrywa się głównie wśród prominentów partyjnych),niewyobrażalne nadużycia. Koszmar.
➡️Oceniam na 9/10 i daję z pełnym przekonaniem K-UZJ (Komiksowy Uncelkowy Znak Jakości). Brawo! Po prostu rewelacja.