Czytamy w weekend

LubimyCzytać
19.08.2016

Na rynku książki (i w powietrzu) czuć zbliżającą się jesień. Wydawcy zasypują nas zapowiedziami, pisarze co i rusz informują o ukończeniu kolejnej książki, a my? A my nie wiemy co mamy najpierw czytać! Czy sięgać po nowości, po zapowiedzi czy może wyciągać z półek starocie i nadrabiać zaległości? Sprawdźcie, co wybraliśmy na ten weekend.

Plusów pracy w lubimyczytac.pl jest sporo: generalnie płacą za czytanie książek i pisanie o nich, pod ręką jest sporo moli książkowych, z którymi zawsze można porozmawiać o ostatnio przeczytanej książce, wśród znajomych na facebooku ma się prawie wszystkich swoich ulubionych pisarzy, na targach książki zawsze jest z kim skoczyć na kawę i/lub piwo, ale przede wszystkim ma się przedpremierowy dostęp do tytułów, na które się czeka! I tak w tym tygodniu przeczytałam Dziewczynę z dzielnicy cudów Anety Jadowskiej, czyli początek nowego cyklu o Nikicie – bardzo dobry początek trzeba zaznaczyć! Oraz Osiedle marzeń Wojciecha Chmielarza, które będzie miało premierę pod koniec września – to moje pierwsze spotkanie z komisarzem Mortką, ale zdecydowanie przeczytam wcześniejsze. Dzisiaj też przedpremierowo odebrałam z Czwartej Strony trzy książki: Immunitet Remigiusza Mroza (rodzice przeczytają w ten weekend), Najgorsze dopiero nadejdzie Roberta Małeckiego i antologię opowiadań „Rewers”. I z tym ostatnim tytułem spędzę najbliższy weekend. Sześć pisarek, pięciu pisarzy, jedenaście opowiadań, jedenaście miejscowości, jedenaście zbrodni. Zapowiada się znakomity weekend – mam tylko nadzieję, że pogoda dopisze i że będę mogła poczytać w pięknych okolicznościach przyrody.

Jeśli chcecie poznać moje opinie o przeczytanych książkach zapraszam na mój profil na LC.

Kolejny weekend, kolejna pisarka. W tym tygodniu czytam „Uciekinierkę” Alice Munro. Jeśli mnie pamięć nie myli, kilka miesięcy temu, pisząc o zbiorze NieObcy wspominałem, że nie przepadam za opowiadaniami i zdecydowanie wolę zanurzyć się w głębokiej narracji powieściowej. No cóż, nie będę się specjalnie powtarzał. Nic się pod tym względem nie zmieniło. Dlatego na mój tapet nie trafił dotąd żaden tytuł tej kanadyjskiej noblistki. Dopiero teraz dwa czynniki zbiegły się ze sobą, wciskając mi do rąk jej książkę. Pierwszy to moje postanowienie żeby czytać jak najwięcej kobiet. Drugi, to zbliżająca się premiera „Juliety” Pedro Almodovara, filmu opartego na opowiadaniach z „Uciekinierki”. Uwielbiam tego reżysera. Z coraz większą niecierpliwością, bodaj od czasu „Volver”, czekam aż znowu uda mu się nakręcić dobry film. Zwiastun jego nowego dzieła wygląda obiecująco. Ale zasada jest zasadą – najpierw książka, potem film. Może przyjdzie mi się przeprosić z krótką formą. 

Opinie o przeczytanych przeze mnie książkach znajdziecie na moim profilu na LC.

Nie wiem, czy zdążę cokolwiek przeczytać w weekend, bo w sobotę będę się pakować na wakacje, a w niedzielę na te wakacje będę jechać, ale jeśli znajdę, to lektura będzie tematyczna. „Sycylijska rozmowa” Elio Vittoriniego. Książkę tę polecił i pożyczył mi Mateusz, gdy usłyszał, że wybieram się na Sycylię. O samej powieści niewiele wiem – tylko to, czego dowiedziałam się o niej z serwisu – ale lubię niespodzianki i nawet podoba mi się ta niewiedza. Co prawda, z przedmowy autora zdążyłam się już dowiedzieć, że Sycylia jest zupełnie przypadkowo wybranym miejscem akcji, a cała historia mogłaby się toczyć w dowolnej części Włoch, ale wcale nie psuje mi to zabawy. Mam słabość do literatury włoskiej i nawet jeśli nie będzie współgrać z klimatem wyjazdu, jest spora szansa, że będzie mi się podobać.

„Sycylijska rozmowa” liczy tylko trochę ponad 140 stron, więc prawdziwym dylematem nie jest, co będę czytać w weekend, lecz co zabiorę na wakacje. Ale to są słodkie dumania, na które rezerwuję sobie dzisiejszy wieczór. Kto wie, czy nie najprzyjemniejszą częścią wakacyjnej lektury jest jej wcześniejsze długie, przemyślne wybieranie. 

Jeśli chcecie wiedzieć co czytam poza weekendami, to zapraszam na mój profil na LC.

A Wy co czytacie?

Reklama

komentarze [89]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2465
4
19.08.2016 14:19

Zapraszamy do dyskusji.


436
0
19.08.2016 16:07

Kończę  Szału nie ma, jest rak. Z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska Jana Kaczkowskiego, a potem  Metro 2033 Metro 2033 albo  Kasacja Kasacja. Tylko którą wybrać...


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

577
0
19.08.2016 16:07

a ja czytam  Mroczny anioł


8950
804
19.08.2016 16:25

Ja już prawie w połowie, więc prawdopodobnie w weekend skończę :)
 Echa pamięci Echa pamięci


3517
566
19.08.2016 16:35

 Blaszany bębenek Blaszany bębenek Wczoraj zaczęłam i w weekend kontynuować. Lektura ani łatwa, ani szybka, ale bardzo satysfakcjonująca :)


392
5
19.08.2016 16:40

Rozdwajać się przez weekend będę dla:  Więzień nieba i  Pożegnalny ukłon


1784
366
19.08.2016 16:49

Męczę cegłę  Zaginiona dziewczyna Zaginiona dziewczyna, kontynuuję  Zły wilk Zły wilk i może uda mi się skończyć w weekend :)i zaczęłam jeszcze  Ogród cieni Ogród cieni

więcej

3497
204
19.08.2016 16:52

Zaczęłam dziś  Panika Panika
Nawet jeśli nie skończę przez weekend "Paniki", w poniedziałek wracam do  Hobbit Hobbit


0
913
konto usunięte
19.08.2016 16:58

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


25
9
19.08.2016 17:20

 Zbrodnia i kara


976
40
19.08.2016 17:43

 Pani Dalloway to moja lektura na ten weekend:)


zgłoś błąd