7 kryminałów na lato

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.07.2021

Letnie wakacje już w pełni, na plażach urlopowicze brązowią swoje ciała na słońcu, zajadając pyszne lody i jagodzianki. Do pełni szczęścia brakuje czego? Oczywiście wakacyjnej lektury! A najlepiej, wciągającego kryminału.

7 kryminałów na lato Dan Dumitriu / Unsplash

Jaki powinien być wakacyjny kryminał? Taki, którego czytane strony wprost same się przewracają! Wciągający, z wartką akcją i wyrazistymi postaciami, a jednocześnie zapewniający długie godziny rozrywki – czy to podczas leniwego poranka na plaży, czy po południu, gdy po dniu pełnym wrażeń, z kawą w ręce można zatopić się w lekturze. I nikt nam wtedy nie przeszkadza....

Bo dobry kryminał to przede wszystkim historia, od której wprost nie chce się oderwać! Niezależnie, czy czytać będziemy kryminały skandynawskie, czy bestsellery polskich autorów, ich najważniejszych celem jest po prostu dobra rozrywka.

W naszej wakacyjnej szczęśliwej siódemce znajduje się trochę ponadczasowej klasyki (ach, ta Agatha Christie!), jak również książki ekranizowane przez Netflix i intrygujące powieści rodem z mroźnej północy Europy. A także, dla przeciwwagi, jeden gorący kryminał, którego akcja dzieje się w południowej części Tychów. 

Agatha Christie Kurtyna„Kurtyna”, Agatha Christie

Nie sposób nie rozpocząć od królowej kryminału. Tej, która jest zawsze odniesieniem dla kolejnych pisarzy, mierzących się z intrygami, detektywami i policjantami; autorów, którzy chcą na kartach swoich powieści rozwiązywać sprawy morderstw, włamań i porwań. Książki Agathy Christie są czytane już od przeszło 100 lat: w 1920 roku ukazała się pierwsza z nich, „Tajemnicza historia w Styles”. Książka ta otwierała ponadto cykl powieściowy, którego bohaterem jest Herkules Poirot, urodzony w Belgii fikcyjny detektyw. Kolejne części tego cyklu są regularnie wznawiane; seria liczy 39 pozycji napisanych przez Brytyjkę, a kończy ją opublikowana po raz pierwszy w 1976 roku „Kurtyna”. W tym roku „Kurtyna” została wznowiona na rynku polskim przez Wydawnictwo Dolnośląskie w ramach „Jubileuszowej Kolekcji Agathy Christie”.

Sędziwy, schorowany Herkules Poirot wzywa na pomoc swojego Watsona, czyli kapitana Hastingsa. Kiedyś właśnie tutaj, w Styles, zaczynali karierę. Teraz znakomity detektyw staje przed zagadką morderstwa… które dopiero ma zostać popełnione.

Książkę można czytać jako wciągający kryminał, ale też jako przypowieść wykraczającą daleko poza zobowiązania powieści detektywistycznej. Warto spuścić kurtynę na codzienność i przy filiżance dobrej kawy lub herbaty zagłębić się w lekturze.

„Zachowaj spokój”, Harlan Coben

Kolejna książka Harlana Cobena, która zostanie zekranizowana przez Netflix. I kolejna, w której adaptację filmową będą zaangażowani Polacy! Na podstawie powieści „Zachowaj spokój” powstanie serial, którego wątki i bohaterowie będą łączyli się z tymi znanymi z ekranizacji „W głębi lasu”. W głównych rolach zagrają Magdalena Boczarska i Leszek Lichota. Ale zanim serial wejdzie na ekrany, warto sięgnąć po książkę Cobena, by przygotować się do oglądania. I wyszukiwania rozbieżności z oryginałem.

Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, która każe mu „siedzieć cicho”. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? I co ma wspólnego z brutalnym zabójstwem na przedmieściach Nowego Jorku, nad którego zagadką pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye interesuje się FBI?

Księżniczka z lodu Camila Lackberg„Księżniczka z lodu”, Camilla Läckberg

Jak kryminały, to Skandynawia! A jak Skandynawia, to Camilla Läckberg i mroźna saga o jej rodzinnym miasteczku, Fjällbacka, której bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedström. Powieści Läckberg zostały przetłumaczone na kilkanaście języków obcych, a w samej tylko Szwecji sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. Pierwszy tom „Sagi o Fjällbace”, „Księżniczka z lodu”, ma w naszym serwisie przeszło 34 tysiące czytelników!

Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości...

Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.

Camilla Läckberg, jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych.

Wybaczam Ci remigiusz mróz„Wybaczam ci”, Remigiusz Mróz

Była mistrzyni światowego kryminału, pora na najbardziej poczytnego polskiego autora. Tuż przed wakacjami Remigiusz Mróz, twórca bestsellerowego cyklu o Chyłce, nostalgiczno-hiphopowego kryminału „Osiedle RZNiW” i serii książek o specjaliście od kinezyki Gerardzie Edlingu, opublikował nową powieść zatytułowaną „Wybaczam Ci”. Jej bohaterką jest mieszkająca na ulicy Poznańskiej warszawianka.

Ina Kobryn prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Spełnia się w pracy, wraz z mężem stara się o dziecko i właściwie nie ma powodów do zmartwień. Wszystko zmienia się, gdy pewnej nocy siada przed laptopem i dostrzega, że mąż nie wylogował się ze swojego konta na Facebooku. Jej wzrok pada na krótką wiadomość o treści „wybaczam ci”, pochodzącą od nieznajomej dziewczyny.

Bagatelizuje sprawę, ale gdy budzi się rano, okazuje się, że nadawczyni popełniła samobójstwo na samym środku placu Konstytucji w Warszawie. Ina stara się odnaleźć wiadomość, ta jednak znika bez śladu. Mąż zaś twierdzi, że nie ma pojęcia, kim jest dziewczyna, która odebrała sobie życie, ani co stało się z wiadomością.

Ina zaczyna odkrywać, że to nie jedyna tajemnica, którą ukrywał przed nią partner…

Z Remigiuszem Mrozem, o książce „Wybaczam Ci” rozmawiała niedawno na łamach naszego serwisu Anna Sierant.

„Bezcenny”, Zygmunt Miłoszewski

Zaskakująca intryga i niesamowite zwroty akcji. W tle niedokończone historie z drugiej wojny światowej, przepiękne dzieła sztuki i zuchwałe kradzieże. Jednym słowem: Miłoszewski w najwyższej formie! „Bezcenny” jest ponadto okraszony naprawdę dużą dawką ironii, poczucia humoru i odautorskich komentarzy do życia publicznego. „Bezcenny” to również kryminał, którego równie dobrze, jeśli nawet nie lepiej, się słucha niż czyta. Lektorem w audiobooku jest aktor Andrzej Chyra.

Koniec II wojny światowej. Niemcy przegrywają, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi – bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.

Rok po wojnie. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci na czele. Brakuje „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.

Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają: cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.

Paprocany Paulina Świst„Paprocany”, Paulina Świst

Czy kryminał może być zabawny i... pikantny? „Paprocany” Pauliny Świst pokazują, że i owszem, może! W tej osadzonej w urokliwych okolicach tyskiego Jeziora Paprocańskiego historii, mieszają się intryga i gorący romans. I szczypta humoru, która wszak latem nie zawadzi. Pomimo poważnych tematów poruszanych przez autorkę, całość jest lekka i przyjemna, a co za tym idzie: wprowadza w dobry nastrój. Jest przez to idealną, niezobowiązującą, wakacyjną lekturą.

W Miejskiej Komendzie Policji w Tychach wybucha afera: kilku policjantów miało rzekomo zgwałcić prostytutkę. Pokrzywdzona jako głównego sprawcę wskazuje Krzysztofa Strzeleckiego – wzorowego funkcjonariusza i w ogóle człowieka „do rany przyłóż”. Strzelecki twierdzi stanowczo, że jest niewinny, ale zostaje odesłany na przymusowy urlop. Jedyną osobą, która bez zastrzeżeń wierzy w jego niewinność, jest jego szef. Niestety, on sam też ma kłopoty, a konkretnie nie tyle on, co jego przybrana córka, która mocno niepokoi się losem swojej 18-letniej bratanicy. Dziewczyna była zawsze tzw. „trudnym dzieckiem”, rodzice już dawno wywiesili białą flagę. Wielokrotnie na długo znikała z domu; teraz też przepadła bez śladu, ale jej ciotka jest przekonana, że tym razem chodzi o coś poważnego, konkretnie o porwanie. Urlopowany Strzelecki chwilowo dysponuje nadmiarem wolnego czasu, więc jej ojczym prosi go o pomoc w prywatnym śledztwie. Tropy wydają się prowadzić do Paprocan – jeziora w Tychach, popularnego na Śląsku miejsca wypoczynku.

„Zdrada”, Lilja Sigurdardóttir (Wydawnictwo Kobiece)

Na sam koniec, dla ochłody w to upalne lato, wracamy do Skandynawii. A konkretnie na mroźną i deszczową Islandię, skąd wywodzi się pisarka Lilja Sigurdardóttir, autorka cyklu kryminalnego „Reykjavik Noir”. Jego najnowsza część, powieść „Zdrada” wyjawia mroczne sekrety islandzkiej polityki.

Ursula Aradottir, nowa minister spraw wewnętrznych w islandzkim rządzie, szybko zostaje wciągnięta w wir polityki. Gdy pierwszego dnia pracy obiecuje zająć się sprawą dziewczyny, która padła ofiarą gwałtu, nie wie jeszcze, jak trudno będzie jej dotrzymać tej obietnicy.

Wkrótce zaczyna ją prześladować bezdomny mężczyzna, który twierdzi, że chce ostrzec Ursulę przed niebezpieczeństwem. Czy to możliwe, że nowa pani minister ma informacje, które komuś zagrażają? Jej życie jest bezlitośnie obnażone w mediach i na portalach społecznościowych. Drobne kłamstwa narastają i eskalują, aż sytuacja wymyka się spod kontroli.

Wyższe sfery, wciągająca intryga i pasjonująca rozgrywka polityczna. Czyż nie jest to idealny kryminał na wakacje?

Powieść Sigurdardóttir została nagrodzona The Icelandic Crime Novel Award.

A wy jakie kryminały zamierzacie czytać w wakacje? Stawiacie na nowości, czy raczej sięgniecie po starą, dobrą klasykę? Koniecznie napiszcie w komentarzu!

[aj]


komentarze [18]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
impala1533  - awatar
impala1533 09.08.2021 21:45
Czytelnik

Z  tego  zestawu, to  tylko Christie by  mnie  zainteresowała. Znowu 😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
da_markos  - awatar
da_markos 25.07.2021 08:06
Czytelnik

Największym grzechem książek Pauliny Świst jest totalnie nieśmieszny humor. Suchary rodem z filmów Vegi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola  - awatar
Ola 23.07.2021 20:21
Czytelniczka

Moim skromnym zdaniem książka Pauliny Świst to bardziej erotyk z wątkiem kryminalnym w tle. Fakt na lato w sam raz, tyle, że może nie dla miłośników klasycznych kryminałów. Jak dla mnie na lato warto sięgnąć po kryminały pisane z przymrużeniem oka,  czyli mniejszą lub większą dawką humoru. Niezawodna będzie Joanna Chmielewska, szczególnie starsze tytuły tzn z początków jej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zorro  - awatar
zorro 23.07.2021 08:26
Czytelniczka

Mam w planie przeczytać najnowszą część cyklu Małgorzaty Rogali z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem : "Kwestia winy". Bardzo fajna seria.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
IWONA  - awatar
IWONA 21.07.2021 15:46
Czytelnik

Polecanie książek pani Świst w tym towarzystwie to chyba jakiś żart. A gdzie Puzynska, Chmielarz, Pasierski???

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina K - awatar
Karolina K 21.07.2021 11:05
Czytelniczka

Agatha Christie obok Paulin Świst? Serio?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia  - awatar
Batalia 20.07.2021 22:20
Czytelniczka

Szkoda, że ciągle same duże nazwiska. Ktoś może mi polecić polskich autorów kryminałów z mniejszym dorobkiem, ale ciekawych? Żadnych Bednarków czy Piotrowskich, za hektolitry krwi podziękuję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Evi  - awatar
Evi 21.07.2021 10:43
Czytelniczka

Polecam cykl "Cienie przeszłości" Mieczysława Gorzki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina K - awatar
Karolina K 21.07.2021 11:04
Czytelniczka

Vincent Severski! :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
21.07.2021 11:58
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Batalia  - awatar
Batalia 21.07.2021 12:04
Czytelniczka

@Leman no nie powiesz mi, że Chmielarz to małe nazwisko ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
21.07.2021 15:33
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Kitka  - awatar
Kitka 21.07.2021 15:53
Czytelnik

Marek Stellar, Piotr Borlik

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dariusz Kak - awatar
Dariusz Kak 23.07.2021 06:10
Czytelnik

Nele Neuhaus, Jean Christop Granger wszystkie ich pozycję, nie pożałuje Pani.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon  - awatar
asymon 26.07.2021 15:12
Bibliotekarz

Może Anna Kańtoch, pisząca do niedawna głównie fantastykę? Przeczytałem (przesłuchałem) obie książki z nowej serii i jest dobrze, a mało kryminałów czytam, więc wybredny jestem.
Wiosna zaginionych Lato utraconych

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wiosna zaginionych  Lato utraconych
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jolanta  - awatar
Jolanta 20.07.2021 18:17
Czytelniczka

Klasyka zawsze w cenie, więc na pewno coś starego 😀tym bardziej że te nowe powieści kryminalne często -jak dla mnie -są zbyt "krwiste", brutalne. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 20.07.2021 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post