Lato utraconych

Okładka książki Lato utraconych Anna Kańtoch Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Lato utraconych
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Krystyna Lesińska (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Krystyna Lesińska (tom 2)
Marginesy
2021-06-02
2021-06-02
literatura polska zbrodnia śledztwo morderstwo porwanie rodzina uczucia życie śmierć

Okładka książki Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowska, Piotr W. Cholewa, Grzegorz Chudy, Anna Hrycyszyn, Anna Kańtoch, Marta Magdalena Lasik, Joanna Nałęcz, Małgorzata Pudlik, Katarzyna Rupiewicz, Alicja Tempłowicz, Agnieszka Żak
Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowsk...

Niemiłość

W pierwszej części cyklu poznajemy bohaterkę jako komisarz śledczą wstanie spoczynku - emerytkę. Teraz cofamy się do 1999 roku, gdzie Krystyna Leśniewska dostaje pierwsze śledztwo po śmierci męża. Czy jest w dobrej formie, żeby złapać mordercę zmasakrowanej czteroosobowej rodziny i pokiereszowanego piątego jej członka - nastolatka. Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że chłopiec niecały rok wcześniej zabił kobietę... Ponoć w obronie własnej....

Zaczyna się ciekawie, od morderstwa rodziny w leśniczówce, ale potem akcja strasznie się ciągnie, pojawiają się niespodziewanie różne wątki, jacyś ludzie wyskakują jak króliki z kapelusza, pogubiłem się w audiobooku dobrze czytanym przez Aleksandrę Justę, stwierdziłem, że nie będę się z tym męczył; to moje ostatnie spotkanie z panią Kańtoch, wyraźnie mi nie leży.

Pod koniec wakacji w leśniczówce ginie rodzina, ocalał tylko nastolatek. Mimo niedawnej śmierci męża dochodzenie dostaje Krystyna, która bardzo angażuje się w sprawę. Szybko okazuje się, że nie jest ona tak prosta i oczywista, jak wydawała się na początku. Krystyna szybko odnajduje powiązanie z porwaniem sprzed lat i postanawia ruszyć tym tropem, by rozwiązać obecną zagadkę.
W przeciwieństwie do pierwszej części ta jest napisana bardzo przejrzyście i jest to po prostu dobry kryminał. Wciąga, myli tropy, zapoznaje z życiem prywatnym i psychiką bohaterów. "Lato utraconych" kilka razy mnie zaskoczyło i lektura bardzo mi się podobała. Cieszę się, że wróciłam do serii, mimo mieszanych uczuć przy pierwszym tomie.

Chyba "Wiosna..." jednak bardziej mi się podobała. W "Lecie..." dużo więcej mroku. Poza tym "Wiosna" miała urok rozdwojenia bohaterki na policjantkę i podejrzaną, co było oryginalne, a w "Lecie" mamy po prostu policjantkę zajmującą się sprawą, gdzieś w tle jest informacja o jej rodzinie, ale tak naprawdę nie ma żadnego wpływu na akcję. Książkę dobrze się czyta, wciąga mocno. Na szczęście nie ma szczegółowych opisów drastyczności morderstwa, za to ciekawie wplecone wątki poboczne. Z chęcią od razu sięgam po kolejny tom, czyli "Jesień".

Troszkę słabsza część od poprzedniego tomu serii, ale nadal zapewnia solidną dawkę porządnej rozrywki.

Nie ma sensu, bym pisała recenzję, gdyż jestem wielką fanką Anny Kańtoch i uwielbiam wszystko, co napisze ta świetna pisarka. :)

Wszystkie części trylogii o Krystynie Lesinskiej są świetne, ale ta chyba jest najlepsza. Przepadłam :)

Bardzo dobry kryminał. Doskonały styl autorki, świetna narracja i nieoczywiste rozwiązanie.

Bardzo dobry kryminał, moim zdaniem. Ta część była jeszcze lepsza niż pierwsza z tego cyklu.

Bohaterka jest ciekawa, ponieważ jest dość ludzka (nie idealna) i nie taka typowa dla kryminałów, w których jednak przodują krzepcy mężczyźni po przejściach. Do tego sama fabuła jest również wciągająca. Teoretycznie nie jakaś specjalnie wyszukana, ale dobrze napisana. Podoba mi się, że w zakończeniu jest trochę jak w życiu - fajnie, że jako czytelnicy dowiadujemy się rozwiązania, lecz zostają jakieś drobne niedopowiedzenia, co tutaj akurat odebrałam na plus, jako coś wiarygodnego.

Klimat co prawda jest dołujący (śmieć dzieci, między innymi),ale mimo tej bardzo ponurej aury, książka warta uwagi, jeżeli ktoś lubi kryminały w klimatach: mniejszej miejscowości, relacji rodzinnych, gdzie nacisk jest nie tyle na akcję (pościg),ale rys bohaterów, ich relacje - nazwijmy to wątki "socjologiczne". Ja właśnie takie kryminały lubię.

Nie mogę się już doczekać kiedy przeczytam kolejny z tej serii.

Świetne czytadło, intrygująca historia, wciąga od pierwszej strony, bardzo fajnie napisany kryminał (i tylko to zakończenie mnie rozczarowało, nieprzekonujące, o dwie klasy poniżej większości książki, średnio sensowne).

• Kryminał
  • Audiobooki