Nagroda Kapuścińskiego: poznaliśmy dziesięć nominowanych reportaży

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.05.2021

Zbliża się finał 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej najlepszym książkom reporterskim minionego roku, które podejmują ważne problemy współczesności. Konkursowe jury wybrało już 10 tytułów, spośród których w czerwcu wyłoniona zostanie finałowa piątka, a we wrześniu 2021 roku poznamy laureata lub laureatkę tej prestiżowej nagrody.

Nagroda Kapuścińskiego: poznaliśmy dziesięć nominowanych reportaży mat. prasowe

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, legendarnego polskiego reportera, przyznawana jest od 2010 roku. Ma na celu uhonorowanie najlepszych książek reporterskich, które ukazały się w roku poprzedzającym, a także przypomnienie wielkiej postaci pisarza, autora „Cesarza”, „Imperium” i „Wojny futbolowej”. W jedenastoletniej historii laureatami nagrody byli m.in. noblistka Swietłana Aleksijewicz (dwukrotnie, za książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i za „Czasy secondhand”), Paweł Piotr Reszka, Rana Dasgupta, czy Anna Bikont. Tegoroczny zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł; pozostali finaliści zaś 5 tys. zł.

Reklama

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to również docenienie tłumaczy, przekładających na język polski reportaże z literatury światowej. Dla tłumacza najlepszej książki reporterskiej przewidziano 20 tys. złotych, a dla dla tłumaczy książek nominowanych, których autorzy nie zostali laureatami: 2 tys. zł.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2021

Jury konkursowe w składzie: William R. Brand, Julia Fiedorczuk, Elżbieta Sawicka, Abel A. Murcia Soriano i Maria Krawczyk pracowało pod przewodnictwem przewodniczącej Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Na konkurs nadesłanych zostało 128 reportaży literackich, z czego aż 93 napisali polscy autorzy i autorki. W toku obrad wyłonione zostało 10 książek, spośród których w czerwcu ogłoszeni zostaną finaliści. Wśród nich są ważne nazwiska polskiego reportażu jak Hanna Krall i Marcin Kącki, a także książka, której ekranizacja została właśnie laureatką Oscarów – mowa oczywiście o „Nomadland” Jessici Bruder. W tym gronie znalazł się również głośny reportaż o skandalu w Komitecie Noblowskim, autorstwa Matildy Voss Gustavsson. Konkursowe jury doceniło także reportaż autorstwa laureatki z lat poprzednich – w zeszłym roku Katarzyna Kobylarczyk została nagrodzona za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Co warte podkreślenia, na 10 nominowanych książek, aż 7 z nich napisały kobiety.

Reklama

Pełna lista nominowanych do Nagrody im. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2020 r.

Laureat lub laureatka tej nagrody zostaną ogłoszeni we wrześniu 2021 roku. 

Które z tych książek mieliście już okazję przeczytać?

[aj]

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Katalina 21.05.2021 23:08
Czytelniczka

Ja mam za sobą Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim oraz Synapsy Marii H. . Na pewno przeczytam przy najbliższej okazji Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim  Synapsy Marii H.  Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy
Anna-Maria 20.05.2021 17:38
Czytelniczka

Czytałam reportaż Jeleny Kostiuczenko "Przyszło nam tu żyć"- doskonały. Chętnie przeczytałabym jeszcze "Rzeczy osobiste".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta 20.05.2021 13:17
Czytelniczka

Żadnej z tych książek jeszcze nie czytałam, ale w kolejce czekają Synapsy Marii H. i Rzeczy osobiste, po które sięgnę z zainteresowaniem:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Synapsy Marii H.  Rzeczy osobiste
LubimyCzytać 20.05.2021 09:54
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd