Barbara Sadurska laureatką Nagrody Literackiej im. Gombrowicza

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.09.2020

Barbara Sadurska została wyróżniona Nagrodą im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut prozatorski. Doceniony został kunszt, z jakim autorka napisała „Mapę” (wydawnictwo Nisza), książkę będącą jednocześnie powieścią, jak i zbiorem opowiadań. Laureatka otrzyma 40 000 złotych oraz lornetkę - przedmiot mający wyjątkowe znaczenie dla patrona nagrody. 

Barbara Sadurska laureatką Nagrody Literackiej im. Gombrowicza

W tegorocznej edycji padł rekord, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych książek: jury musiało zapoznać się z aż 106 tytułami. Na krótką listę nominowanych trafiły wyłącznie pisarki, oprócz zwyciężczyni także: Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie), Dorota Kotas za „Pustostany” (Niebieska Studnia), Natalka Suszczyńska za „Dropie” (Ha!art) i Urszula Zajączkowska za „Patyki, badyle” (Marginesy). 

nagroda gombrowicza

Co zadecydowało o wyborze „Map”? Mówi Jerzy Jarzębski, przewodniczący jury:

„Książka ta ujęła nas swoją kunsztownością. Niezwykłością „Mapy” jest to, że jest ona zarówno powieścią, jak i zbiorem opowiadań. Jeśli czytać ją jako zbiór opowiadań, to są to krótkie fabuły, opowiadane niezależnie od siebie. Ale jeśli czytać je jako powieść, to widać, że „Mapa” się składa, że opowieści odbijają się wzajemnie, że odbijają się bohaterowie, a także przedmioty. Ta książka ma skomplikowaną strukturę i dla miłośników literatury na pewno będzie czymś fascynującym do odczytania i rozszyfrowania”.

Inny członek jury, Józef Olejniczak, zwraca uwagę na to, że „Mapa” jest dojrzała nie tylko stylistycznie:

„To niemodne słowo, ale muszę to podkreślić: to książka mądra i zawierająca bardzo mądrą przestrogę”.

Honorową patronką nagrody jest wdowa po Witoldzie Gombrowiczu, Rita Gombrowicz. Organizatorami są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Oprócz nagrody pieniężnej laureatka otrzyma też lornetkę, przedmiot ważny dla autora „Kosmosu”, szczególnie w ostatnim okresie jego życia, pozwalający nie tylko uczestniczyć w życiu poprzez jego „podglądanie”, ale i grę z rzeczywistością poprzez odwracanie perspektywy. 

Po raz pierwszy Nagroda została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów: Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji (2017) Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych”. Dotychczas do Nagrody zgłoszono 401 książek.

Wręczeniu nagrody towarzyszy festiwal Opętani Literaturą. Jak informuje sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza – Tomasz Tyczyński - w tym roku ze względu na pandemię festiwal odbędzie się w listopadzie i będzie miał skromniejszy program. Potrwa od 13 do 22 listopada, organizatorzy planują m.in. spotkania z nominowanymi i dyskusję kapituły podsumowująca pięciolecie nagrody.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz festiwalem Opętani Literaturą.

mapa sadurska


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jolasia 24.09.2020 15:26
Czytelniczka

Gratulacje dla Autorki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mlg 23.09.2020 11:43
Czytelniczka

Zasłużona nagroda! Ogromnie się cieszę:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.09.2020 15:55
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post