Nagroda Bookera 2020: poznaliśmy krótką listę finalistów

LubimyCzytać
16.09.2020

Czworo powieściowych debiutantów, uczestniczka antyrządowych protestów w Zimbabwe, a także urodzona w Addis Ababie mieszkanka Nowego Jorku. Jury nagrody Bookera ogłosiło nazwiska finalistów.

Nagroda Bookera 2020: poznaliśmy krótką listę finalistów

Jest też jedno nazwisko, którego nieobecność na shortliście zaskakuje. Mowa o dwukrotnej laureatce Bookera Hilary Mantel, której „The Mirror & the Light” pod koniec lipca znalazł się na ogłoszonej przez jurorów tzw. długiej liście. Mantel, będąca jedną z faworytek do zwycięstwa, w tym roku nie powiększy swojej kolekcji nagród o kolejnego Bookera.

Reklama

The Booker Prize przyznawana jest od 1969 roku za najlepszą powieść anglojęzyczną z ostatniego roku. Laureat otrzymuję sumę 50 tys. funtów, a każdy z szóstki finalistów: 2,5 tys. funtów. Tegoroczna lista nominowanych zdominowana jest przez autorów amerykańskich. Tylko jeden z finalistów, Douglas Stuart, jest Brytyjczykiem (urodził się w Glasgow). Po ukończeniu studiów w Londynie Stuart przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie współpracuje z „New Yorkerem” i portalem literackim LitHub. Osadzona w jego rodzinnym Glasgow „Shuggie Bain” to pierwsza autorska powieść. Z tym samym LitHubem współpracuje również kolejny nominowany,Brandon Taylor, autor „Real Life”.

Tsitsi Dangarembga otrzymała nominację do Nagrody Bookera za książkę „This Mournable Body”. Jest nie tylko pisarką, lecz także dramaturżką i twórczynią filmów. Wyprodukowany przez nią obraz zatytułowany „Peretera Maneta” wygrał Zanzibar International Film Festival. W lipcu tego roku Dangarembga została aresztowana w trakcie antyrządowych protestów w Harare, stolicy Zimbabwe, i musiała spędzić noc w więzieniu. 

O Afryce opowiada w swojej powieści „The Shadow King” Maaza Mengiste. Urodzona w Addis Ababie (a mieszkająca w Nowym Jorku) autorka opowiada o Etiopii roku 1935 i historii kobiet-żołnierek walczących zarówno w Europie, jak i w Afryce. Jej poprzednia książką, „Beneath the Lion’s Gaze”, została określona przez „The Guardian” jedna z najlepszych współczesnych książek afrykańskich.

Diane Cook jest powieściopisarką oraz autorką opowiadań. Jej debiut literacki z 2015 roku, „Man v Nature” znalazł się w gronie finalistów nagród „Guardiana” i „Los Angeles Times”. Jej najnowsza powieść „The New Wilderness” opowiada o matczynej walce o ocalenie córki w świecie spustoszonym przez zmiany klimatyczne i jest drugą książką autorki.

Grono sześciorga finalistów zamyka Avni Doshi z debiutancką powieścią „Burnt Sugar”. To opowieść o miłości i zdradzie, ale nie pomiędzy kochankami, lecz między matką i córką. Urodzona w New Jersey, a mieszkająca w Dubaju Doshi współpracuje z „The Sunday Times” i z brytyjskim magazynem literackim „Granta”.

Reklama

Finaliści Nagrody Bookera 2020:

Nazwisko zdobywcy tegorocznej Nagrody Bookera poznamy 17 listopada. Ostatecznego wyboru dokona jury w składzie Margaret Busby (przewodnicząca), Lee Child, Sameer Rahim, Lemn Sissay i Emily Wilson.

Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 roku za najlepszą powieść napisaną w języku angielskim. Wśród jej zdobywców są największe nazwiska światowej literatury, w tym Salman Rushdie, Kazuo Ishiguro, Julian Barnes, Richard Flanagan czy John Maxwell Coetze. W zeszłym roku, po raz pierwszy w historii nagrody, jury postanowiło uhonorować dwie autorki: Margaret Atwood i Bernardine Evaristo.

[aj]

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
202
0
18.09.2020 12:15

W razie gdyby ktoś szukał informacji o polskich tłumaczeniach - Prószyński i S-ka wyda w przyszłym roku "The New Wilderness", a Wydawnictwo Poznańskie "Shuggie Bain".


462
52
22.09.2020 09:33

Dzięki za info! Dobrze wiedzieć, choć cudownie byłoby również przeczytać te tytuły w oryginale :)


2719
4
16.09.2020 10:34

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd