Okładka książki Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji?
Tara Button Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
A Life Less Throwaway. The Lost Art of Buying for Life
Wydawnictwo Literackie
2019-08-14
2019-08-14
Natalia Wiśniewska
minimalizm zakupy ekologia zakupoholizm

Każdy aspekt posiadania został poruszony. Dla mnie osoby interesującej się tematem od dawna ciekawy był rozdział dotyczący dbania o rzeczy oraz kupowania na lata. Dodatkowo wplatanie własnych doświadczeń autorki było niezwykle ciekawe. Niestety wiele rzeczy jest mocno oderwanych od polskiej rzeczywistości. Polecam osobą które zaczynają swoją przygodę z minimalizmem.

Pozycja ta zdecydowanie zachęca czytelnika do zapoznania się i rozpoczęcia praktykowania życia mniej konsumpcyjnego i minimalistycznego. Niestety autorka rozpisuje się też na kilka innych tematów, od zasad marketingu do poznawania własnego gustu. Są to sprawy ważne i powiązane z główną myślą, a jednak nie wnoszą w nią nic nowego i sprawiają, że książka zaczyna się dłużyć. Można by skrócić ją o połowę, a i tak zawierałaby ten sam, bądź co bądź, istotny przekaz.

Większość rzeczy, które masz w domu, zostało kupionych. Ubrania, książki, kosmetyki, środki czystości, świeczki, zabawki, ozdoby… Jasne jest też ten brzydki wazon, otrzymany w prezencie, ale ten wazon jest jeden, a rzeczy w domu setki.

Pozbycie się zbędnych przedmiotów to krok w dobrym kierunku, ale gdy nie zmienią się Twoje nawyki zakupowe, to nawet po ukończeniu wyzwania #1000rzeczymniejw2021 wciąż będziesz mieć problem z nadmiarem rzeczy.

Jeśli masz problem z kupowaniem zbyt wielu rzeczy lub takich, z których nie korzystasz, to książka Tary Button powinna Ci pomóc.

Mówi o trikach marketingowych, które wymuszają na nas zakupy i o tym, jak samemu sobie takie zakupy wyperswadować. Zawiera mnóstwo ćwiczeń, które pomagają docenić już kupione rzeczy i powstrzymać się od zakupu czegoś, czego nie potrzebujemy. Opisuje też jak mądrzej kupować – na jakie cechy produktów zwrócić uwagę podczas zakupów noży, materacy, ubrań, tosterów i wielu innych rzeczy. Tłumaczy też, że na kupnie rzeczy „praca” się nie kończy – o kupione przedmioty trzeba odpowiednio dbać, aby dobrze służyły. Dotyczy to zarówno butów, jak i zmywarki.

Bardzo polecam tę książkę, mimo że nie mówi o minimalizmie, a temat odgracania jest poruszony tylko w jednym rozdziale. Po tej lekturze ograniczanie bezsensownych zakupów będzie prostsze, a niepotrzebnie kupione rzeczy nie będą wymagały odgracania w ramach #1000rzeczymniejw2022

Męczyłam się długo z tą książką, bo jakoś zawsze inne wydawały mi się ciekawsze. Po zakończeniu czytania chciałam dowiedzieć się więcej o inicjatywie autorki, ale rejestracje mnie do tego nie przekonały. Jednocześnie uważam, że porusza wiele ciekawych tematów odnośnie konsumpcji, ale niestety zawiera mnóstwo wiadomości powtarzających się w książkach tego typu.

Część o taktykach marketingowych czytało się dość przyjemnie i pozwalała ona nawet uporządkować nieco wiedzę czy przemyślenia na ten temat, jest ona jednak stosunkowo niewielkim fragmentem książki, jeśli uwzględni się wplatane co chwilę luźne przemyślenia autorki na tematy wszelakie. Dodatkowo nie umiem oprzeć się wrażeniu, że drugim, zaraz za podzieleniem się ogólnymi przemyśleniami i odrobiną wiedzy celem książki, jest po prostu reklama BuyMeOnce: nie idei, a strony/narzędzia samego w sobie. Moim zdaniem wszyscy konsumenci, którzy już w jakimkolwiek sposób próbowali zwiększyć swoją świadomość, mogą sobie odpuścić lekturę, ewentualnie przejrzeć jako ciekawostkę wydawniczą, ale na pewno nie należy spodziewać się ważnego głosu w dyskusji czy bogatego źródła świeżych informacji.

Byłam bardzo pozytywnie nastawiona na tą książkę, niestety troszkę się zawiodłam. Pierwszą część czytało się bardzo przyjemnie, jednak brakowało mi większych konkretów. Druga część natomiast, nie przyniosła mi jakiś głębszych uczuć. Moim zdaniem autorka powinna trzymać się tego, na czym się zna, zamiast rozpisywać się na wszystkie tematy. W drugiej części jest wszystkiego po trochu, lepiej by było gdyby skupiła się na działach na których się zna wystarczająco by bardziej je rozwinąć. Nie podobały mi się za bardzo rady autorki, brakowało mi również większego podejścia do faktów. Chociaż wiele faktów były podane (i miały przypisy źródłowe, co jest wspaniałe, bo często w takich książkach autorzy ich nie dodają) to moim zdaniem powinny być bardziej rozwinięte, na rzecz drugiej części, która czasami wprawiała mnie w osłupienie ze względu na brak konkretów.

„Masz wszystko czego potrzebujesz”

Jeśli sam tytuł nie wzbudza w tobie poczucia nasycenia i pełni, sięgnij po ten poradnik.

Lektura rzutuje na wiele płaszczyzn życia. Autorka z cierpliwością i szacunkiem do czytelnika objaśnia tajniki powstawania reklamy, trendów, zmowy producentów w celu planowego postarzania produktów. Wszystko stworzone jest po to, byśmy kręcili się w pętli nadążania za modą, zdążania z aktualizowaniem wszystkiego i magazynowania przedmiotów. Warto się zastanowić, na co nam ten pośpiech i pęd, popęd do zakupów, zapał do nadążania za modą i wszystkim co się zmienia. A „ulepsza” się wszystko coraz szybciej i szybciej w świecie realnym i wirtualnym. Jaki sens ma chęć do gromadzenia dóbr, których i tak nie zachowamy po śmierci, pożytkowanie czasu na zaglądanie w portale społecznościowe, które przyniesie jedynie frustrację, bo inni mają lepiej. Jakie podstawy ma potrzeba budowania mauzoleum pełnego wszystkiego? W miejsce tego wszystkiego stwórz sanktuarium i otocz się przedmiotami trwałymi w wystarczającej ilości, zmieść potrzebne ubrania w garderobie kapsułowej itp. Poczuj, że bogactwo ma wymiar większy niż plik banknotów, zera na koncie lub pękata skarpeta, jak kto woli. Zrozum, że prawdziwa zasobność to więzi z ludźmi, z którymi spotykasz się fizycznie, poczucie własnej wartości, to co lubisz robić w wolnym czasie, opowieść jaką snujesz każdego dnia przeżywając życie w pełni. Cierpliwe przestudiowanie woluminu owocuje poczuciem, że wszystko czego potrzebujesz, to naprawdę niewiele ponadczasowych i trwałych rzeczy, dopełnione pracą twórczą i czasem spędzonym miło w kręgu najbliższych lub rozwijaniu swoich pasji.

Autorka zwraca się do czytelnika w sposób pełen szacunku, używając pierwszej osoby, więc nie czujesz czy zwraca się do mężczyzny czy kobiety. Piękna okładka, starannie wydana książka. Trzech korektorów polskiego tłumaczenia, którzy nie przepuścili żadnej literówki. Wszystko to składa się na ponadczasową książkę, która trafi do mojej biblioteczki na stałe. Będzie mi towarzyszyć przez wiele lat, być może do końca życia.

Cieszę się, że nie kupiłam książki „Rzeczozmęczenie”. Podczas czytania fragmentu, natrafiłam na pytanie w stylu „Czy w twoim domu jest składzik w którym walają się graty?”. Jestem fanką posprzątanego domu, mam słabość do wyprzedaży ubrań i nałogowo kupuję książki, gdy stresuję się pracą. Dodatkowo poboczne opisy historyjek nużą. Ciężko mnie zdołować i zniechęcić do czytania. Zarządzam ludźmi w biurze i na budowie, nieobca mi presja i ordynarny język. Szufladkowanie, bycie pod ostrzałem nieprzyjemnych pytań, lanie wody, w wydaniu Jamesa Wallmana obraża mnie, wywołuje mój opór i niechęć. Dodatkowo autor namawia do kolekcjonowania wrażeń w miejsce rzeczy, co mija się z celem. Zbieractwo to zbieractwo. Frustracja zostaje, tylko zmienia ognisko. Odmiennie jest w książce Tary Button, dostajesz wszystko czego potrzebujesz, by cieszyć się pełniejszym życiem, z obecnym stanem posiadania. Potrzeba posiadania więcej ustępuje miejsca chęci zmniejszenia zasobów do niezbędnych eksponatów. Stajesz się kustoszem swojego życia, dzięki zastosowaniu zasad rozważnej aranżacji.

PS. Poradnik wart przeczytania w każdym momencie życia. Żeby utrwalić nowe nawyki warto do niego wracać i poszerzać wiedzę o inne źródła. Wyjątkowego wymiaru nabiera teraz, w czasach epidemii. Jej echa, będą rozbrzmiewały w moich myślach także po ustaniu zagrożenia. Zmieniła moje życie na zawsze. Zakupy uzyskały nowy wymiar, uzbrojona w listę wybieram tylko potrzebne rzeczy. To co chcę kupić dodatkowo, fotografuję i zostawiam do przemyślenia. Jeśli muszę mieć to teraz, zastanawiam się używając ćwiczeń z książki, np. czy widzę się z tą rzeczą za 10 lat. W moim przypadku lektura rzutuje także na życie zawodowe. Mniej zagłębiam się w szczegóły, bo szczegóły na przestrzeni lat tracą na znaczeniu. Staram się też odchodzić od wywierania presji na pracowników w stylu Jamesa Wallmana, na rzecz przekonującego tonu Tary Button. Jeśli ktoś mówi musisz zmieniasz dla świętego spokoju, jeśli ktoś sprawi, że chcesz, zmiana twojego zachowania utrwala się. Zresztą sam wiesz jak to jest.

„Masz wszystko czego potrzebujesz”

Książka sama w sobie nie jest żadną rewelacją. Ot prosty poradnik. Jednak jej przesłanie dla większości z nas może okazać się rewolucyjne: kupuj mniej a lepiej (i na dłużej) i z głową. Niby nic nowego, niby o tym wiemy, ale nie myślimy, chowamy te myśli gdzieś głęboko. Autorka wyjaśnia działanie sztuczek reklamowych oraz podaje parę gotowych recept do stosowania w życiu, by choć częściowo odzyskać kontrolę nad sobą i nie dać się omamić wszędobylskiemu marketingowi, który napędza nasze pragnienia kupna kolejnej, zbędnej rzeczy. Jeśli zaczniecie choć niektore z nich wykorzystywać, książka zwróci Wam się z nawiązką. Jeśli większość, zyskacie spokój ducha, więcej czasu, miejsca w domu i zasobniejszy portfel. Warto spróbować?

To jest naprawdę świetna książka. Niby nie porusza tematów, o których nikt by wcześniej nie wiedział, ale potrafi skłonić do zastanowienia się, co jest naprawdę najważniejsze i czego naprawdę potrzebujemy - nie ze względu na modę, zazdrość, marketing.

Bardzo ciężko mi się ja czytało. Mam wrażenie że książka powinna być zatytulowana BuyMeOnce bo wszędzie sie reklamowała.

Tara Button Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji? Zobacz więcej