szewcy, witkacy, S.I.W.
Otto

W utworze Witkacy przedstawił obraz przyszłego społeczeństwa, ukazując również swoje katastroficzne przeczucia na jego temat. Dramat zamyka w sobie namiastkę wyobrażenia pisarza o mechanizacji społeczeństwa i następnie upadku cywilizacji, stanowi krytykę rewolucji, kapitalizmu, komunizmu i faszyzmu.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Maria | 2019-05-12
Przeczytana: 29 grudnia 2009

Wybrałam się na tę sztukę do koszalińskiego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego, a ponieważ dramatu nie czytałam, musiałam koniecznie uzupełnić tę lukę, żeby oddzielić to co dramaturga i reżysera od tego co pisarza. Sam dramat bardzo wymagający ode mnie jako czytelnika. Odwołujący się do mojej znajomości ówczesnych poglądów, kierunków filozoficznych, pojęć czy biografii samego Witkacego. Pełen neologizmów czy zapożyczeń z języków obcych i gwary. Bardzo pomogły mi w czytaniu obszerne przypisy i posłowie Bohdana Urbankowskiego.
Ale refleksja nasuwa się jedna: jak ten Witkacy nienawidził społeczeństwa! Utożsamiał je z kobietą, która musi mieć samca, który je gwałci. Pogardzał nim. Obwiniał o degradację humanizmu. Jawiło mu się jako stwór, niemalże demon, niszczący kulturę i wybitne jednostki ją tworzące. Społeczeństwo, w którym kotłowało się wewnątrz od walki jednostek w dążeniu do osiągnięcia trzech największych namiętności ludzkości: władzy, pieniędzy i...

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-24
Przeczytana: 2019 rok

Po prostu Witkacy - mądre i trafne, ale trzeba traktować z przymrużeniem oka.

MuffledSunrise | 2019-03-03

Ten dramat przestrzega nas przed zażywaniem narkotyków.

LilyBlue22 | 2019-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 28 lutego 2019

byłam tak zmęczona tym wszystkim i odczułam taką ulgę po tym, jak przeczytałam ostatnie słowo, że Witkacy chyba byłby zadowolony. Dałabym 1/10 ale wtedy Witkacy cieszyłby się za bardzo.

CZYSTA FORMA
EVVIA LARTE

chojnak | 2019-01-13
Przeczytana: 20 grudnia 2018

"Szewcy" Witkiewicza moim zdaniem mają konkretny przekaz.
Ja doszukałem się w utworze przeczucia o nadchodzącej zagłady, obawy przed komunizmem i faszyzmem.
Przedstawiono jak ku rozpadowi i degradacji zmierzają systemy polityczne czy uczucie oraz empatia w drugim człowieku.Bohaterowie cechują się swoją bardzo zniekształconą psychiką, kompletnym brakiem zrozumienia – po prostu kierują się wręcz zwierzęcymi instynktami.
Dramatyzmu utworu należy moim zdaniem szukać w wątkach biograficznych Witkacego -
np.wkroczenie Armii Czerwonej w 1939 – to znak zapowiadanej katastrofy.
Książka ciężka w odbiorze i daje do myślenia...

Spencer_xoxo | 2019-01-03
Na półkach: Przeczytane, Książki 2019
Przeczytana: 02 stycznia 2019

*LEKTURA SZKOLNA*

Cliodne | 2018-11-25
Przeczytana: 28 października 2018

Zaintrygował mnie fakt, że była to lektura szkolna i tylko dlatego po nią sięgnęłam.
Po przeczytaniu kilku stron od razu pożałowałam, że ją wypożyczyłam...

Szkoda mi jedynie cennego czasu, który poświęciłam na przeczytanie tej książki.
Nie polecam.

radek6666 | 2018-10-28

Ot, niespodzianka. Ja starszy człowiek, dopiero niedawno przeczytałem Szewców. Chyba nie ma się co dziwić, za komuny nie był to tytuł powszechnie znany. Teatry mi jakoś umknęły.
Ciekawy pomysł. Co chwilę, miałem skojarzenia z "Operetką" Mrożka. Powinno być odwrotnie, ale Szewców poznałem dopiero niedawno.
Warto się zapoznać, w końcu Witkiewicz bardzo płodnym literatem nie był.

Szanowny_pan_Barsky | 2018-09-30

Czytam niektóre opinie o "Szewcach" i... nic tylko złapać się za głowę. Widzenie w tej pozycji tylko wulgarnego i sprośnego "dramacidła" to takie spłycenie świetnego utworu... Podpowiadam: poza warstwą "świata przedstawionego", rzeczy ukazanych poprzez tekst trzeba jeszcze się trochę wysilić i zinterpretować. No i nie mieć kija we wiadomej części ciała - owszem, jest dziwacznie i prowokująco, ale warto zrozumieć, dlaczego właśnie tak jest - a później dopiero wystawiać ocenę. Bo oczywiście "Szewcy" nie muszą się każdemu podobać. Ja jednak należę do fanów Witkaca.

iseullie | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2018
Przeczytana: 23 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

(Pojawia się znowu tablica z napisem <NUDA>)