Jarek Zawisza 
Od zawsze uwielbiałem słuchać opowieści... Kiedy tylko nauczyłem się czytać wpadłem w czarną dziurę fantastyki: Lem, Asimov, Dick, Zelazny. Z czasem pojawiły się postaci takie jak Tolkien i Pratchett... przedzierając się przez fantasy zainteresowałem się historią. Czytam też reportaże, thrillery i sporo biografii... Mówiąc szczerze, w książce najważniejsza jest dla mnie opowieść, gawęda, narracja... Uwielbiam kiedy historia okręca się wokół mnie, niczym makaron na widelcu. Akcja, akcja też jest ważna, ale dla mnie akcja to bohater drugoplanowy, najważniejsza jest ciekawa opowieść. Bibliotekę na LC podzieliłem na kolejne lata, aby można było zobaczyć jak (i czy?) ewoluował mój gust czytelniczy. Wszystko to, co przeczytałem dawno i niewiemkiedy oraz to, co uleciało z pamięci wrzucam na półkę "Wykopaliska niepamięci" Jeśli lubisz czytać, serdecznie zapraszam :) PS Jeśli nie interesuje Cię to co przeczytałem i/lub to co o tym napisałem. Jeśli nie interesuje Cię żadna forma interakcji ze mną. A jakimś dziwnym losu zrządzeniem znalazłem się na Twojej liście znajomych, nie miej skrupułów "odznajomić" się ze mną, nie pogniewam się ;)
mężczyzna, Kraków, status: Czytelnik, dodał: 9 książek i 6 cytatów, ostatnio widziany 14 minut temu
Teraz czytam
 • Gomułka. Dyktatura ciemniaków
  Gomułka. Dyktatura ciemniaków
  Autor:
  Jeden z najbardziej paradoksalnych życiorysów polskiego komunizmu. Absolwent sowieckiej „Leninówki”, członek partii bolszewickiej, wierny wyznawca stalinizmu, który w obecności Berii miał odwagę odmów...
  czytelników: 66 | opinie: 5 | ocena: 6,41 (17 głosów)
 • Iggy Pop. Open Up And Bleed. Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca
  Iggy Pop. Open Up And Bleed. Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca
  Autor:
  Życie Iggy’ego Popa obfitowało w spektakularne wzloty i miażdżące upadki. Każdy „wściekły, zły, nieokiełznany” rockman ma wobec niego dług wdzięczności, a opowieści o jego szaleństwach przeszły do his...
  czytelników: 520 | opinie: 23 | ocena: 6,99 (163 głosy)
 • Van Gogh. Życie
  Van Gogh. Życie
  Autorzy:
  W październiku na ekrany kin wejdzie animacja „Twój Vincent”. Film opowiadający o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha i jego zagadkowej śmierci. Twórcy opowiadają ostatnie dni życia malarza uniw...
  czytelników: 698 | opinie: 11 | ocena: 8,38 (56 głosów) | inne wydania: 2

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-19 15:39:44
Ma nowego znajomego: Sabina Pietraszek
 
2018-12-18 22:46:34
Ma nowego znajomego: Czytaczka
 
2018-12-18 20:41:03
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Poszukuję
Autor:
 
2018-12-18 20:30:44
Ma nowego znajomego: Katarzyna
 
2018-12-18 01:15:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2017

Ta niezbyt obszerna, omalże filigranowa książeczka jest po prostu śliczna!
Tak śliczna, no bo kto powiedział że faceci nie mogą używać tego słowa?

Składa się na nią niewielki zbiorek esejów z kwiatowego królestwa, może i nie zawierający wyników najnowszych badań z dziedziny botaniki... cóż, w końcu rok pierwszego wydania to 1907!
Ale za to jak napisany...
Nic dziwnego iż autor za swą...
Ta niezbyt obszerna, omalże filigranowa książeczka jest po prostu śliczna!
Tak śliczna, no bo kto powiedział że faceci nie mogą używać tego słowa?

Składa się na nią niewielki zbiorek esejów z kwiatowego królestwa, może i nie zawierający wyników najnowszych badań z dziedziny botaniki... cóż, w końcu rok pierwszego wydania to 1907!
Ale za to jak napisany...
Nic dziwnego iż autor za swą twórczość w 1911 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla, w uzasadnieniu możemy przeczytać:
za „wielostronną działalność literacką, a w szczególności za utwory dramatyczne, wyróżniające się bogactwem wyobraźni i poetycką fantazją”

I ja się z takowym uzasadnieniem całkowicie zgadzam, ba jestem pod wrażeniem pięknego poetyckiego obrazu świata kwiatów, tych bliskich i tych egzotycznych. Książka napisana naprawdę nietuzinkowym językiem.
Wielkie brawa dla tłumacza który stanął na wysokości zadania i stworzył translatorską perełkę w zalewie otaczającego nas chamstwa i szmiry.
Zbiorek ów zawiera również zestaw przepięknych, niezwykle starannie wykonanych rycin, które same w sobie stanowią dzieło sztuki, a dla esejów są doskonałym dopełnieniem.

Serdecznie polecam.

pokaż więcej

 
2018-12-17 19:56:17
Ma nowego znajomego: jusola
 
2018-12-17 15:50:55
Ma nowego znajomego: Yvette Leleczek
 
2018-12-17 11:08:21
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-12-16 23:25:16
Ma nowego znajomego: Rolaka
 
2018-12-16 15:14:52
Ma nowego znajomego: orifla
 
2018-12-16 03:17:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:
Seria: Oblicza zła

Butny faszysta... ten podtytuł polski wydawca wykoncypował z pewnością ze znanego powszechnie faktu iż Mussolini zwykł nosić buty...

W oryginale szwedzkim pełny tytuł brzmi: "Mussolini. En studie i makt", co na język bardziej zrozumiały w naszych szerokościach geograficznych przełożyć można jako "Mussolini. Studium władzy".
Nie żebym jakoś specjalnie potrafił porozumiewać się w języku...
Butny faszysta... ten podtytuł polski wydawca wykoncypował z pewnością ze znanego powszechnie faktu iż Mussolini zwykł nosić buty...

W oryginale szwedzkim pełny tytuł brzmi: "Mussolini. En studie i makt", co na język bardziej zrozumiały w naszych szerokościach geograficznych przełożyć można jako "Mussolini. Studium władzy".
Nie żebym jakoś specjalnie potrafił porozumiewać się w języku wikingów, ale Google twierdzi że w oryginalnym tytule nie uświadczysz żadnego buta... No chyba że pomysłodawcy polskiego tytułu chodzi o półwysep apeniński, który niewątpliwie zdekompletowane obuwie przypomina.

Wracając do treści samej opowieści, biografia to dość nietypowa, rzekłbym iż miejscami mało biograficzna. Zdarzają się w niej rozdziały w których Duce jest wręcz niewidzialny, tak wiem był niewysoki ale żeby aż tak?

Na wstępie autor funduje nam szerokokątny pejzaż Włoch, końca XIX i początków XX wieku, dla osób jak ja nieobeznanych z tematem, lektura to wciągająca a i pouczająca zarazem.
Ale Benito, gdzieś nam się zawieruszył w tym apenińsko-politycznym landszafcie... ach tak, przecież on pacholęciem będąc rozmiary jeszcze mniej skonkretyzowane mieć musiał niż w późniejszych czasiech i stąd ta niska zawartość Mussoliniego w jego własnej biografii.
Dalej jest już bardziej Musoliniaście, a co za tym idzie znacznie ciekawiej, no przynajmniej dla mnie, bo ja już tak jakoś mam że lubię biografie ludzi, a nie okoliczności i warunków...

Rodzina, nauka, praca, wojna, dziennikarstwo, socjalizm, niezadowolenie, dryf na prawo, oportunizm, dojście do władzy, pierwsze sukcesy.
Benito w pierwszej połowie swego życia, był niesłychanym wręcz pragmatykiem, obserwował, kalkulował, nie wyrywał się przed szereg, wkraczał dopiero kiedy miał całkowitą pewność że warto.
Dzięki takiej postawie został premierem, a w efekcie Il Duce, zainicjował industrializację kraju, budowę autostrad, osuszane bagien, meliorację i mechanizację rolnictwa.
Ale sukcesy odmieniły Mussoliniego, zaczął popadać w megalomanię, nabrał też z czasem przeświadczenia o swej nieomylności.

Göran Hägg przedstawia nam Duce jako człowieka słabego zdrowia, można rzec nawet schorowanego. Jego dążenie do jednowładztwa odseparowało go od innych ludzi, został praktycznie sam. Nie dzielił ciężaru podejmowania decyzji ze współpracownikami, brał na siebie nie tylko funkcję premiera, ale również po kilka tek ministerialnych na raz, co wiązało się z bezustanną presją. Skutkiem życia w dużym stresie była choroba wrzodowa żołądka, powodująca poważne problemy gastryczne i permanentny ból, który była w stanie uśmierzyć jedynie morfina...

Mussolini aż do połowy lat trzydziestych jawi nam się jako sprawny polityk i administrator, jednakże późniejsze lata to istny festiwal jego pomyłek z których niewątpliwie największą był sojusz z niejakim Adolfem H. znanym szerzej jako Führer. Sojusz ów doprowadził do wasalizacji Włoch a w efekcie do upadku samego Duce i ruiny kraju.

Książka niewątpliwie wartościowa, choć ja osobiście preferuję biografie bardziej skupione na osobie ich bohatera, a nieco mniej na czasach, miejscach i okolicznościach...
Niemniej jednak poczytać warto!

pokaż więcej

 
2018-12-15 00:15:08
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-12-15 00:10:32
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-12-14 14:52:27
Ma nowego znajomego: Menekse
 
2018-12-14 13:54:44
Ma nowego znajomego: EdytaDe
 
Moja biblioteczka
1292 137 29639
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (367)

Ulubieni autorzy (12)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (61)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd