Nóż

Cykl: Harry Hole (tom 12) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Kniv
Ag2S

Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi. Kompletnie nic nie pamięta z minionej nocy… Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze...

Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze starym, śmiertelnym wrogiem, ale i ze swoim osobistym piekłem.

źródło opisu: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Iza książek: 511

Perfekcyjnie ostry kryminał

Jeżeli zamierzasz sięgnąć po tę książkę, ostrzegam: Jo Nesbø przykłada nóż do szyi czytelnika i nie odpuszcza do ostatnich stron. Nie wiesz, jakiego rodzaju to nóż – puginał jawajski, rampuri, karambit, mający kształt tygrysiego pazura, czy taki z ostrzem o długości blisko piętnastu centymetrów. Nie możesz się poruszyć, oderwać wzroku, w ustach zasycha, serce wali, ale czytasz. Czytasz jednym tchem, do końca. Nie masz wyjścia. Po drodze autor bawi się twoją intuicją, prowadzi cię w mroczne zakamarki psychiki bohaterów, a Harry Hole jest twoim przewodnikiem. Tylko czy na pewno chcesz, żeby nim był?

Harry dobiega pięćdziesiątki, znowu pije i toczy boje ze swoimi demonami – tymi z przeszłości i teraźniejszości. Spotykamy go w momencie, w którym po alkoholowym ciągu nie pamięta wydarzeń poprzedniej nocy… I już przerywam, bo każdy zdradzony szczegół może zaburzyć proces dedukcji, przez który musi przejść czytelnik. Mój mózg pracował na najwyższych obrotach, aby ułożyć elementy makabrycznej układanki. Autor potrafi jednak mylić tropy bezkonkurencyjnie. Ta część ma w sobie sporo z thrillera psychologicznego, bo oprócz zawodowo prowadzonego śledztwa, Nesbø skupia naszą uwagę na psychice postaci, wnikliwie tłumacząc motywy, które nimi kierują. Narracja prowadzona jest za pomocą eleganckiego i dojrzałego języka, a doświadczenie pisarza pozwala od początku do końca panować nad ścieżką myśli czytelnika.

To kryminalny literacki majstersztyk i niewątpliwie jedna z najlepszych części cyklu. Po arcydobrej „Policji” i mistrzowskim „Pragnieniu”, „Nóż” utrzymuje najwyższy poziom. Jest mniej brutalny, za to jeszcze bardziej sugestywny. Akcja rozwija się wolniej, ale bardziej precyzyjnie. Gwarantuję, że za każdym razem, kiedy już w myślach krzykniesz: „wiem, kto zabił!”, poczujesz lodowate ostrze, a Jo Nesbø udowodni, że znowu się mylisz.

Czy można przeczytać „Nóż”, nie znając poprzednich części cyklu z norweskim śledczym w roli głównej? Można. Tylko jestem pewna, że na tym jednym kryminale się nie skończy, więc przygodę z Harrym Hole’em polecam rozpocząć od początku. Zazdroszczę wszystkim, którzy mają ją jeszcze przed sobą.

Izabela Sadowska

Jowi | 2019-10-18
Przeczytana: 05 października 2019

Och, mam nadzieję, że o już koniec serii o Harrym, bo tyle ile Autor kazał znieść temu biednemu facetowi w tym tomie oraz poprzednich, przechodzi ludzkie pojęcie.
Ponadto mam wrażenie, że cała historia Harry'ego zdążyła się już wypalić i Pan Nesbo w "Nożu" zaserwował nam tylko jakieś nędzne zgliszcza.
Tomy poprzednie powalające na kolana. Absolutny majstersztyk kryminału. Nagłe zwroty akcji. Usuwanie ważnych postaci. BARDZO ważnych.
W pewnym momencie Nesbo stał się niczym R.R. Martin, mistrz zaskakującego ukatrupiania czołowych i lubianych bohaterów.
"Nóż" jest pod tym względem inny. Znowu powraca powolne śledztwo, żmudne rozwijanie poszczególnych wątków, Harry na alkoholowym głodzie kolejny raz snuje się po Oslo w poszukiwaniu natchnienia i rozwiązania kryminalnej zagadki, która dotyka go bardziej niż by sobie tego życzył.
Na plus - sama zagadka kryminalna. TEGO się nie spodziewałam bądź co bądź, ale Autor znowu stawia na długaśne opisy i minimalizuje napięcie do zera, więc to...

n0mad | 2019-10-16

Szanuję Nesbo za to, że wciąż potrafi pisać tak dobre rzeczy. Świetnie kreślone postaci bohaterów (siewca Svein Finne!), mroczny, pijany klimat. Jedna uwaga: narząd Jacobsona służący do wykrywania feromonów (zob. "Nóż", s. 447) posiadają nie tylko psy, lecz również ludzie.

kosmito | 2019-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 16 października 2019

Uśmiercanie bohaterów level George R.R. Martin

smirek86 | 2019-10-16

Książka pełna zwrotów akcji i trudnych uczuć. To co się dzieje na końcu to po raz kolejny majstersztyk Nesbo. Myślę że nikt nie jest w stanie się domyślić kto i jak. Warto się zabrać za tą książkę!

Lily76 | 2019-10-15
Przeczytana: 15 października 2019

Tak inny, a jednak ciągle ten sam Harry. Po chwilowym rozluźnieniu w poprzednim tomie autor znów wali czytelnika w łeb bez litości. Nikt (poza, jak na razie, głównym bohaterem) nie wyjdzie stąd żywy.

Aleksandra | 2019-10-15
Przeczytana: 14 października 2019

Kolejna część z Harrym Holem, zapowiadała się bardzo intrygująco, po dość ciężkim i jak dla mnie słabym Pragnieniu - Nóż wydał się lepiej skonstruowaną pozycją. Niestety znów lekki zawód. Początkowo wydawało się, iż Harry już dobrnął do kresu swych smutnych przeżyć, jednak tak nie było.
Po śmierci bliskiej osoby załamał się, znów zaczął pić, a zatem staczał się. W ostatecznym rozrachunku wyszło jak wyszło.
Niemniej jednak zakończenie tej historii, oprócz wątku ze snajperem był mocno przewidywalny, dlatego taka średnia ocena tej książki.
Potencjał był ogromny, jednak wyjaśnienie morderstwa i całej konstrukcji jego planowania było tak miałkie i proste, że to bardzo zgasiło mój zachwyt nad Nesbo.

black_cat | 2019-10-14
Przeczytana: 14 października 2019

Bardzo polecam książki Jo Nesbo, szczególnie tę serię z Harrym Hole. Pełnokrwiste kryminały, napisane bardzo dobrze.
Pomimo tego, że autor złamał mi serce w tej części przynajmniej dwa razy i tak uwielbiam. Rewelacja.

zoska111 | 2019-10-13
Przeczytana: 13 października 2019

Zwroty akcji, uderzające prostotą spostrzeżenia natury psychologicznej, czyli Nesbo znów w niezłej formie. Jedynie zakończenie jest mało uprawdopodobnione. Czegoś brakło na koniec. Zupełnie jakby autor doszedł do wniosku, że czas już kończyć. Jest napięcie i nagle, jak za pstryknięciem palców kończą się rozterki, żal, który byłby czymś absolutnie naturalnym i znajduje się cudowne rozwiązanie wszelkich zmartwień.

MERA | 2019-10-11
Przeczytana: 30 września 2019

Jestem nieskończoną wielbicielką Jo Nesbo. Cudownie się czyta i ta absolutna otwartość fabuły. Magiczne czytanie.

zorro | 2019-10-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra, mroczna część powieści z Harrym Holem, w której Jo Nesbø postanowił mocno sponiewierać naszego bohatera i postawić go w sytuacji najgorszej z możliwych - oskarżonego o śmierć swej ukochanej. Rewelacyjna.