Nóż

Cykl: Harry Hole (tom 12) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Kniv
Ag2S

Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi. Kompletnie nic nie pamięta z minionej nocy… Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze...

Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze starym, śmiertelnym wrogiem, ale i ze swoim osobistym piekłem.

źródło opisu: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Iza książek: 511

Perfekcyjnie ostry kryminał

Jeżeli zamierzasz sięgnąć po tę książkę, ostrzegam: Jo Nesbø przykłada nóż do szyi czytelnika i nie odpuszcza do ostatnich stron. Nie wiesz, jakiego rodzaju to nóż – puginał jawajski, rampuri, karambit, mający kształt tygrysiego pazura, czy taki z ostrzem o długości blisko piętnastu centymetrów. Nie możesz się poruszyć, oderwać wzroku, w ustach zasycha, serce wali, ale czytasz. Czytasz jednym tchem, do końca. Nie masz wyjścia. Po drodze autor bawi się twoją intuicją, prowadzi cię w mroczne zakamarki psychiki bohaterów, a Harry Hole jest twoim przewodnikiem. Tylko czy na pewno chcesz, żeby nim był?

Harry dobiega pięćdziesiątki, znowu pije i toczy boje ze swoimi demonami – tymi z przeszłości i teraźniejszości. Spotykamy go w momencie, w którym po alkoholowym ciągu nie pamięta wydarzeń poprzedniej nocy… I już przerywam, bo każdy zdradzony szczegół może zaburzyć proces dedukcji, przez który musi przejść czytelnik. Mój mózg pracował na najwyższych obrotach, aby ułożyć elementy makabrycznej układanki. Autor potrafi jednak mylić tropy bezkonkurencyjnie. Ta część ma w sobie sporo z thrillera psychologicznego, bo oprócz zawodowo prowadzonego śledztwa, Nesbø skupia naszą uwagę na psychice postaci, wnikliwie tłumacząc motywy, które nimi kierują. Narracja prowadzona jest za pomocą eleganckiego i dojrzałego języka, a doświadczenie pisarza pozwala od początku do końca panować nad ścieżką myśli czytelnika.

To kryminalny literacki majstersztyk i niewątpliwie jedna z najlepszych części cyklu. Po arcydobrej „Policji” i mistrzowskim „Pragnieniu”, „Nóż” utrzymuje najwyższy poziom. Jest mniej brutalny, za to jeszcze bardziej sugestywny. Akcja rozwija się wolniej, ale bardziej precyzyjnie. Gwarantuję, że za każdym razem, kiedy już w myślach krzykniesz: „wiem, kto zabił!”, poczujesz lodowate ostrze, a Jo Nesbø udowodni, że znowu się mylisz.

Czy można przeczytać „Nóż”, nie znając poprzednich części cyklu z norweskim śledczym w roli głównej? Można. Tylko jestem pewna, że na tym jednym kryminale się nie skończy, więc przygodę z Harrym Hole’em polecam rozpocząć od początku. Zazdroszczę wszystkim, którzy mają ją jeszcze przed sobą.

Izabela Sadowska

AgnieszkaW | 2019-07-15
Przeczytana: 2019 rok

Nesbo wrócił w dobrym stylu i jak zwykle nie ma litości dla żadnego z bohaterów. Ciężko się oderwać :)

myslewiecjestem | 2019-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2019

Jestem fanem całej serii o Harrym i każda następna książka Nesbo wydaje się być lepsza, bardziej dopracowana. Może niektórzy mają dość Harrego, ale ja chętnie poznam kolejne jego losy. W tej części podobnie jak w poprzednich mamy śmierć i to nie jedną, zaskakujące zwrot akcji, bardzo dobry wątek sensacyjny ale także sentymentalny.

Biker50 | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Jak dobrze, że jest Jo Nesbo! Chwyta za gardło, ściska, przydusza i nie odrywa ręki aż do samego końca! Mąci klarowną przestrzeń, którą sobie budujemy. Wywraca na drugą stronę starannie poskładane stosiki faktów i przekonań. Sprawia, że "wiesz, że nic nie wiesz". Gdy już masz ułożony domek z kart, przychodzi nagły podmuch, który obraca go w perzynę. Cud, miód i orzeszki! Jezu jak mi brakowało czegoś równie dobrego! Nesbo to klasa sama w sobie!

Nie rozczarowuje a wręcz zaskakuje.
Takie podejście do pisarstwa po wsze czasy propsuję :)

AAAAA no i na koniec zostawia w niepewności. MISTRZ!!

Monika | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zabili jego ukochaną. Rakel musiała cierpieć ból z powodu dwóch ciosów nożem w brzuch. Ten trzeci w kark zakończył jej mękę. Kto pozbawił sensu życia Harry'ego? Jedna z kochanek? Gderliwy właściciel klubu przejętego od policjanta? Facet, trzymający nad monitorem komputera zdjęcie pokiereszowany u zwłok dziewczyny upchnietej w bagażniku auta? Czy może cyniczny gwałciciel? Ktoś znajomy czy zupełnie obcy-przypadkowy anioł śmierci dla żony Hole'a? A może to zdradliwy demon nałogu alkoholowego zmusił naszego bohatera to ucięcia nici losu jego ukochanej? Gdzie czai się zło? Harry miotany rozpaczą, odsunięty od śledztwa nie przestaje drążyć w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie kto uczynił Olega i jego samego sierotami. I znajdzie trop, który przyniesie rozwiązanie jeszcze wielu zagadek, zwiąże że sobą oderwane wątki w przerażającą i smutną całość. Świetna lektura, której autora przedstawiać nie trzeba. Polecam!

Wojciech Gołębiewski | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

I najmilszego pijaka ma się w końcu dosyć
12 tom z pijakiem Hole. Jeden z czytelników pisze: „Nesbo dogonił Mroza”. Błąd, bo przegonił. Mróz skończył z Chyłką na 9 tomie, a Nesbo wydał 12. W dodatku Hole w porównaniu z Chyłką, to pijak amator.
Ile można jechać na tym samym? To przypomina weterana wojny żądającego przywilejów, bo on pierwszy przepłynął rzekę. W końcu wszyscy mieli go dosyć.
Z Hole podobnie; dla przykładu trzeci z serii „Człowiek nietoperz” ma na LC 12192 ocen i 1218 opinii, dziesiąty tom – 6079 i 654, a omawiany „Nóż” 300 i 57. Oczywiście, z czasem statystyka tej książki się poprawi, ale nie zmieni to faktu, że czytelnicy woleliby coś nowego.
Do tego objętość (ebook 939 stron), którą do tej pory jakoś znosiłem, a obecnie szkoda już mnie czasu. Stawiałem Nesbo wysokie oceny, bo Harry da się lubić, ostatniej dałem 3/10 jako ostrzeżenie, a ...

Justytka | 2019-07-11

Jo Nesbo jest lepszy z każdym kolejnym tomem o Harrym.

Piotr Ek | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

Ta seria trwa już tyle, że to co spotyka Holego jest już rozciągane do granic absurdu. Nesbo w formie, ale temat już przejadły. Czekam na jakieś świeższe danie.

Emina | 2019-07-10

Jak dla mnie ta seria może się na tym zakończyć. Nie wiem, co było bardziej irytujące, to co stworzył autor, czy koszmary językowe polskiej edycji, tak więc w przeciwieństwie do poprzednich tomów serii, tego nie przeczytałam a przez niego przebrnęłam.

Placebo | 2019-07-10
Przeczytana: 08 lipca 2019

Kolejne tomy opisujące losy nieprzewidywalnego Harry'ego Holle czytam trochę z przyzwyczajenia, ale tego dobrego przyzwyczajenia. To taki mój mały nałóg, gdy wychodzi kolejny tom, muszę go mieć jak najszybciej. Być może tym razem miałam zbyt duże oczekiwania i dlatego po 3 twiście w wykonaniu Nesbo odłożyłam książkę. Byłam rozdrażniona i rozczarowana, że ceniony przeze mnie autor podsuwa mi pod nos kolejne ograne schematy, zaczęłam się nudzić. Trochę ten zawód zrekompensowały ostatnie dwie części książki, w końcu jakieś zaskoczenie i nie do końca mi odpowiadające, ale jednak sensowne zakończenie. Czy "Nóż" to książka, którą warto mieć? Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, czy warto poświęcić czas, by ją przeczytać? Moim zdaniem mimo wszystko warto.

Marijka | 2019-07-10
Przeczytana: 03 lipca 2019

Nóż to najgorsza a jednocześnie jedna z lepszych części Harry'ego Hole. Podczas czytania notorycznie musiałam się zmuszać do czytania ponieważ przeczuwałam że zakończenie może być nieprzyjemne. I też miałam co do tego rację chociaż czekało mnie wielkie zaskoczenie. Czekam na następną część