Nóż

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nóż
Jo Nesbø
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 12) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Harry Hole (tom 12)
Ślady zbrodni
Kniv
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-06-19
2019-06-19
Iwona Zimnicka
kryminał literatura norweska literatura skandynawska norweski kryminał oskarżenie przestępstwo samotność wykluczenie wyścig z czasem zabójstwo zemsta
Inne

Perfekcyjnie ostry kryminał

To już 12 tom i tym razem Harry znów jest na samym dnie. Po ostatnim tomie mężczyzna znów się stoczył i ponownie zaczął pić , bo Rakel wyrzuciła go z domu , a sam Harry na początku książki budzi się na kacu nie pamiętając co się stało , a ręce ma we krwi. I jak to Harry musi odkryć prawdę i ku swojemu przerażeniu bardzo szybko dowiaduję się o czymś co jeszcze bardziej niszczy Jego świat i Harry wie , że nie spocznie dopóki nie rozwiąże najtrudniejszej i najbardziej osobistej sprawy w swojej karierze… Muszę przyznać , że ta część mną wstrząsnęła. Nie spodziewałem się , że nowy morderca zabiję właśnie tą osobę. Ciekawe czemu autor zdecydował się na taki krok. Poza tym książka jest miejscami naprawdę smutna i naprawdę szkoda nam Harrego. Co do wyjaśnienia tajemnicy to jest kapitalne i tak się zastanawiam jak teraz potoczy się los Harrego. Został jeszcze jeden tom(Choć pewnie Nesbo wróci z 14 tomem)

Brakowało mi już porządnego kryminału. Nesbø i Harry jak zwykle nie zawiedli. Ta część była smutna, nie da się ukryć, ale zakończenie łączące dwa wątki było mistrzowskie. Dobrze, że przede mną jeszcze jedna zaległa część z Harrym.

Oj, dobry ten dwunasty odcinek sagi o Harrym Hole jest. Mroczny, jak norweska zima. I krwawy, jak norweskie zorze.

Zwrotow akcji niby troche mniej, niz nas do tego przyzwyczaila seria, w w srodku fabuly nieco przegadany watek afganski, moim zdaniem, za to final! No, palce lizac.

Nieustannie doceniam tez kunszt literacki w postaci wybitnego tlumaczenia p. Iwony Zimnickiej.

Zarowno ona, jak i Nesbo w swietnej formie!

Po pierwszych stronach książki byłam dość zniechęcona. Pomyślałam sobie, że to nic nowego. Harry znowu znalazł się na dnie i pije.

Dobrze, że się nie zniechęciłam. Z rozdziału na rozdzial robi się coraz ciekawiej.
Harry staje na przeciw starego wroga oraz musi się zmierzyć ze swoim najgorszym koszmarem.
Opis na okładce bardzo adekwatny do wydarzeń opisanych w tym tomie. Tym razem nawet Harry nie będzie gotowy na to co zgotował mu los.

Motyw losu jest ciągle obecny w książce. Mamy słynny cytat "Kości zostały rzucone". Tutaj kości będą miały znaczenie co do dalszych losów naszych bohaterów. A to nie jedyny ciekawy motyw w tym tomie.

Schemat fabuły i dochodzenia do rozwiązania niestety strasznie podobny do wcześniejszych tomów.
Zakończenie dla mnie niespodziewane. Nie domyśliłam się takiego rozwiązania.

Opis na okładce bardzo adekwatny do wydarzeń opisanych w tym tomie....

Takie książki uwielbiam, Nesbo chyba mnie nigdy nie zwiódł. Początek-zwala z nóg, zaś końcówka trzyma w napięciu przed ponad 100 stron. Niektóre książki dają rozwiązanie na ostatniej stronie i całą ekscytacje czujesz minute tu cisnienie jest przez parę godzin. Nie było nudy. Z ciekawości, idąc za ciosem sięgam po kolejną część. Jak to dobrze, że czeka na mnie a nie ja na nią. POLECAM

Na półkach: , , , , , ,

Z jednej strony mi ulżyło, że już nie będzie Rakel ... wkurzał mnie ich związek, zamiast czerpać z siebie, walczyć z nałogiem, naginać się by być wspierającym partnerem to Harry cały czas dawał du**... szkoda. Końcówka z rozwiązaniem sprawy totalny szok - a zachowanie Harrego w stosunku do dziecka Katerine - karygodne, jak jakiś nastolatek nie umiejący wziąć się w garść i zapłacić za swoje błędy... ech, strasznie mnie wkur***. Ale intryga, cała fabuła na szósteczkę, jak to u Jo Nesbo bywa:) polecam, polecam

Zloto!

Zloto!

Po troszkę dłuższej przerwie sięgnąłem po cykl z Harrym Hole Jo Nesbo po to tylko żeby stwierdzić iż autor ciągle jest w doskonałej formie. Pogmatwane wątki, powroty do przeszłości, zawiły i skomplikowany charakter komisarza nie ulatwily rozwiązywania zagadki z jaką zderzamy się w tej części. A jest ona nadzwyczaj osobista i bardzo przykra dla samego Hole'a. Zaserwowane na końcu rozwiązanie przynajmniej mnie zaskoczyło, a to lubię w książkach i w tym cyklu. Zdecydowanie daję 8.

Świetna i do ostatniej strony wciągająca powieść z cyklu o Harrym Hole. Nie mogłam się doczekać każdej kolejnej strony.

'Nóż' autorstwa J. Nesbo to dwunasta odsłona przygód Harry'ego Hole'a - jednego z najlepszych komisarzy w szeregach norweskiej policji, który z powodzeniem wsadza za kratki sprawców najbardziej krwawych i zawiłych do wyjaśnienia morderstw.

Sięgając po powyższą lekturę obawiałam się spadku jakości - do tej pory wszystkie tomy z cyklu o Harrym trzymały solidny, wysoki poziom. Jednak, czy jest możliwe, by po raz kolejny udało się stworzyć najwyższych lotów intrygę kryminalną, tak by nie rozczarować czytelnika? Wykorzystując do tego świetnie znanych bohaterów - ich bolączki, problemy i radości - tak, by nikogo nie znużyć 'powtórką z rozrywki'?
No cóż… autorowi się udało. Rewelacyjnie wręcz.

Świetna fabuła, jeszcze lepiej scharakteryzowani bohaterowie, rozwiązanie zagadki tak genialne, że w życiu bym nie pomyślała, że można tak zaskoczyć czytelnika. Czytając, trzeba się przygotować na to, że wszystko jest możliwe, a sposób w jaki autor łączy losy wszelkich postaci, to istny majstersztyk.

W zasadzie, kompletnie nic nie stało na przeszkodzie, bym dała tej książce 10/10, gdyby nie osobisty żal do autora. Żal za to, że znowu Harry stacza się na dno, że znowu traci wszystko co kocha, że znowu przestaje mu na czymkolwiek zależeć. Oczywiście, nie oczekiwałam tego, że Harry nagle stanie się krystalicznie czystą osobą - po prostu… po tych wszystkich przeżyciach, życzyłam mu spokoju i odrobiny ciepła.
Dlatego ciężko mi się czytało tę pozycję; często odkładałam 'na później' lekturę, by nie musieć mierzyć się z problemami Harry'ego - choć zwyczajowo, każdy kryminał J. Nesbo pochłaniał mnie totalnie, to w przypadku 'Noża', mimo fantastycznej fabuły, szło mi bardzo topornie.

'Nóż' jest zarazem jedną z ulubionych jak i nieulubionych książek z cyklu o Harrym.
Nesbo nie zawiódł, Hole daje radę.

• Kryminał
  • Przeczytane 2019