Maksymilian

Profil użytkownika: Maksymilian

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 lata temu
101
Przeczytanych
książek
135
Książek
w biblioteczce
7
Opinii
35
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| 1 ksiązkę
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

"Instytut" otwiera rzecz niecodzienna - na pierwszej stronie znajduje się news informujący o makabrycznym znalezisku - siedem ciał - w kamienicy w centrum Krakowa. Przyznaję, że obawiałem się czy nie zepsuje to przyjemności z poznawania historii, w końcu rzadko zdarza się, iż autor świadomie zdradza urywek zakończenia na pierwszej stronie powieści. Na szczęście zabieg ten okazał się strzałem w dziesiątkę - pobudza zainteresowanie i idealnie wprowadza w nastrój.

Akcja powieści toczy się dwutorowo - z jednej strony czytamy o losach kilku osób zamkniętych w mieszkaniu (z jego właścicielką - Agnieszką, główną bohaterką na czele), z drugiej - poprzez retrospekcje poznajemy przeszłość protagonistki. Przyznać trzeba, że postać Agnieszki to siła "Instytutu" - to kobieta znajdująca w sobie siłę, mimo problemów życiowych walcząca o poprawę schematycznego życia; jej historia jest na swój sposób poruszająca, wywołująca współczucie; podczas lektury poczułem do bohaterki sympatię i miałem nadzieję, że zakończenie będzie dla niej korzystne. Zresztą, reszta bohaterów również jest sprawnie stworzona, wyrazista - razem tworzą grupę intrygujących postaci.

Powieść czyta się faktycznie "na jednym oddechu", atmosfera grozy jest dobrze budowana, niejednokrotnie czuje się czający gdzieś z tyłu głowy strach (a o to przecież chodzi), z każdą kolejną stroną pochłania się zdania coraz szybciej i bardziej łakomie, nie mogąc doczekać się zakończenia i odpowiedzi na pytanie - kim są Oni?

Właśnie zakończenie zdaje się być najtrudniejsze do oceny - czytałem opinie, wg których jest ono zwyczajnie złe, niszczy dobre wrażenie z początku i rozwoju akcji. Faktycznie, nie odpowiada ono jednoznacznie na wszystkie pytania, które w trakcie lektury sobie postawiłem, jednak jeśli potraktować je nieco metaforycznie, zapomnieć na moment o realizmie i makabryczne zdarzenia przyjąć za szaty, w które odziano przenośnię - zakończenie jest satysfakcjonujące. I właśnie chyba tak należałoby do sprawy podchodzić, bo "wszyscy jesteśmy tutaj, w Instytucie".

Książka warta wydanych na nią pieniędzy, a Żulczyk wyrasta - a być może już wyrósł - na jednego z najzdolniejszych polskich prozaików.

"Instytut" otwiera rzecz niecodzienna - na pierwszej stronie znajduje się news informujący o makabrycznym znalezisku - siedem ciał - w kamienicy w centrum Krakowa. Przyznaję, że obawiałem się czy nie zepsuje to przyjemności z poznawania historii, w końcu rzadko zdarza się, iż autor świadomie zdradza urywek zakończenia na pierwszej stronie powieści. Na szczęście zabieg ten...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Boga urojonego" powinien przeczytać każdy, kto religią się jakkolwiek interesuje - nieważne, czy sam wątpi, czy może rozmyśla jakie miejsce się jej należy w przestrzeni publicznej. Dawkins przemawia celnie, jasno a przy tym ciekawie i lekko poetycko przedstawia ateistyczny punkt widzenia, rozprawia się z mitami i prezentuje wizję świata, w której religia nie jest potrzebna. Warto się z tą pozycją zapoznać - nieważne, czy wytrąci ona czytelnika z wiary czy może raczej w niej utwierdzi - warto po prostu wyrobić sobie zdanie na temat, który podejmuje.

"Boga urojonego" powinien przeczytać każdy, kto religią się jakkolwiek interesuje - nieważne, czy sam wątpi, czy może rozmyśla jakie miejsce się jej należy w przestrzeni publicznej. Dawkins przemawia celnie, jasno a przy tym ciekawie i lekko poetycko przedstawia ateistyczny punkt widzenia, rozprawia się z mitami i prezentuje wizję świata, w której religia nie jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ostatnia - niestety - część "Millenium". I zarazem najlepsza - chociaż przyznam, że przebijanie się przez tę 800-stronicową cegłę momentami może nużyć. Jednak ten minus nie przeszkadza na tle ogromu plusów - intrygi opartej na bezpieczeństwu państwowym, tajnym agencie z ZSRR i wreszcie - obarczeniu niewinnego obywatela torturami, winą i usunięciem ze społeczeństwa. Po przeczytaniu tej powieści polityka nie będzie czytelnikowi obojętna.

Ostatnia - niestety - część "Millenium". I zarazem najlepsza - chociaż przyznam, że przebijanie się przez tę 800-stronicową cegłę momentami może nużyć. Jednak ten minus nie przeszkadza na tle ogromu plusów - intrygi opartej na bezpieczeństwu państwowym, tajnym agencie z ZSRR i wreszcie - obarczeniu niewinnego obywatela torturami, winą i usunięciem ze społeczeństwa. Po...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Maksymilian Młodyszewski

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [4]

Woody Allen
Ocena książek:
6,8 / 10
14 książek
2 cykle
184 fanów
Stieg Larsson
Ocena książek:
8,1 / 10
9 książek
2 cykle
3761 fanów
Jo Nesbø
Ocena książek:
7,3 / 10
29 książek
3 cykle
4528 fanów

Ulubione

Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
George Orwell Folwark zwierzęcy Zobacz więcej
William Shakespeare Makbet Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
George Orwell Folwark zwierzęcy Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Zrób mi jakąś krzywdę... czyli Wszystkie gry video są o miłości Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
101
książek
Średnio w roku
przeczytane
7
książek
Opinie były
pomocne
35
razy
W sumie
wystawione
100
ocen ze średnią 6,5

Spędzone
na czytaniu
583
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
7
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]